Poradna

Psi
Kočky
Králící
Hlodavci
Fretky
Ptáci
Plazi

Budeme snažit Vám zodpovědět i odborné dotazy (v souladu s Profesním řádem Komory Veterinárních lékařů). To znamená, že bez příslušného vyšetření Vám nemůžeme sdělit stanovení diagnózy ani návrh terapie.

Přihlášení a registrace Online poradna je služba pro registrované klienty naší kliniky. Dotaz je možné zadat pouze po přihlášení nebo registraci, která je snadná a ZDARMA.
line
Dotaz od Ildikó Fejes
Dobry den, pani Minarikova,

Dekuji za odpoved. Avsak me s te s tym nepomohli, totiz ja jsem se ptala na cestovani s KRALIKEM, nikoli se psem.
Dekuji.

S pranim hezkeho dne

Ildikó Fejes

Odpověď:
Pouze pro přihlášené.
line
Dotaz od Martina Janků
Dobrý den,

máme samečka zakrslého králíka, 9 měsíců starého, nekastrovaného. Už pár měsíců se u něj opakují "záchvaty", kdy králíček přepadává dozadu nebo začne zmateně chodit pozpátku, vypadá to, jako by se něčím dusil. To trvá cca 30 vteřin, pak se králíček uklidní a dál se chová normálně. Tyto záchvaty se opakují cca jednou za měsíc až měsíc a půl. Na veterině jsme už samozřejmě byli, ale veterinář na nic nepřišel, králíček vypadá naprosto normálně. Nemá ani rýmu, nekýchá. Posledních pár týdnů jsme však zaznamenali zvuk, který králíček vydává v klidovém stavu, pouze když leží, připomíná to holubičí vrkání. Nevím, zda by to mohlo souviset s jeho potížemi. Králíček je jinak aktivní, žere všechno a nechová se jakkoliv zvláštně. Záchvat se objeví vždy nečekaně, pouze když králíček zrovna odpočívá. Bylo by možné říci, o co se jedná?

Veterinář nám mimo jiné řekl, že by bylo potřeba udělat detailní vyšetření, ale že nám to moc nedoporučuje, protože tato vyšetření (odběr krve, RTG apod.) stojí několik tisíc a není jisté, že by pomohla k odhalení příčiny. Ráda bych se tedy zeptala, v jaké cenové výši se vyšetření pohybují u vás? Moc děkuji

Odpověď:
Pouze pro přihlášené.
line
Dotaz od Tereza Maňáková
Dobrý den,
před týdnem jsem byla s osmákem na broušení zubů, paní doktorka mu musela dva vytrhnout. Osmák od té doby nezačal úplně jíst – někdy nechce granule, někdy nechce vločky a někdy odmítá i příkrm – osmizrnnou nemléčnou kaši (někdy to ale vcelku normálně jí, i když granule dost drobí). Zřejmě jí jen když má velký hlad? Máme se s ním zastavit? Nebo je potřeba počkat, až dorostou vytržené zuby a začne jíst normálně? Už v době broušení neměl úplně dobrou váhu, zřejmě ještě trochu zhubnul. Děkuji.

Odpověď:
Pouze pro přihlášené.
line
Dotaz od Ildikó Fejes
Dobry den,

chystame se na dovolenou do Svycarska (autem) a chteli bychom vzit Tapsiku (kralika) sebou. Potrebuje nejaky cip, nebo staci ockovaci prukaz, do ceho lepite papir z injekce?
Predem dekuji za odpoved a preji hezky den.

S pozdravem

Ildikó Fejes
773 632 740
fejes.ildiko84@gmail.com

Odpověď:
Pouze pro přihlášené.
line
Dotaz od Tomáš Pištínek
Dobrý den,
v neděli 29.1. jsem byl u doktorky Lietavcové s morčetem na broušení zubů. Příjem potravy se zlepšil, morče jí zeleninu i seno. Řídkou stolici nahradily obvyklé tmavé bobky. Na co se chci zeptat: je v pořádku, že moč je nyní asi čtyři dny barevně výrazná, tmavě oranžová až nahnědlá? Od dnešního dne jsem kvůli zoubkům začal podávat doporučená antibiotika Marbocyl P 20 mg (polovina tablety denně). Předem děkuji za odpověď.
Tomáš Pištínek

Odpověď:
Pouze pro přihlášené.
line
Dotaz od Dana Holatová
Dobrý den,
máme kočičku, je jí asi 9 měsíců (nalezena v červenci), očkovaná, odčervená, prospívá dobře, zatím je stále doma. Zhruba před Vánoci začala s mrouskáním a s malými přestávkami to trvá stále - tedy už přes měsíc. Pomůže kastrace? A kdy se objednat, když by při tom neměla mrouskat - ale to neodhadneme, zatím je to pořád (((
Děkuji Vám za radu

Odpověď:
Pouze pro přihlášené.
line
Dotaz od Yvetta Kaizrova
Dobrý den
máme doma 11 letého kocoura a byla zjištěna cukrovka. Podáváme 2 x denně CANINSULIN
ráno a večer. Před podáváním se trochu nají. Mám dotaz, zda se může podávat jídlo i po podání CANINSULINU. Ráno jí opravdu málo a do večera by hlady nevydržel.
Děkuji za odpověď

Odpověď:
Pouze pro přihlášené.
line
Dotaz od Lucie Jelínková
Dobrý den, králíček Teddy, 4 roky,samec nekastrovaný. Od druhého broušení zadních zubů(cca 1 rok), primárně přijímal dobrovolně instantní Rodicare stříkačkou (+jablko,listy bílé kedlubny,sušený rohlík - seno nejedl nikdy). Přírůstek na váze z 1600g na cca 2kg v průběhu 6 měsíců. Aktuálně je 16.den po třetím broušení + extrakci 3 zadních zubů. Po zákroku nasazen Degan,Ranital,Loxicam. Z původní váhy cca 2kg pokles na 1700g. Předpokládám další pokles váhy. Po třech dnech zlepšení,následně zhoršení-bublání v bříšku, intenzivně překusuje na prázdno, nejí a rázně odmítá dokrmování. Po dvou dnech opět zlepšení po dobu cca 5 dnů. Uplynulé 2 dny se situace spíše zhoršuje. Zcela odmítá dokrmování, občas kousne do rohlíku,jablka a listu kedlubny. Většinu dne spí, ale vylučuje normálně s ohledem na velmi nízký příjem(bez průjmu, střídavě menší a velké bobečky). Zvažuji opětovné nasazení léků, ale nevidím smysl. I přes evidentní celkové vysílení bojuje statečně a zpravidla je úspěšný až několikátý pokus a to pouze částečně. Existuje ještě nějaká ne-invazivní metoda zvýšení chuti k jídlu? Případně osvědčená potravina, tekutina, která neuškodí a mohla by pomoci( např. nepodložená informace o účincích sojového mléka?) Roztok Kulíšek vyzkoušen, ale bez efektu. Je citlivý na změny a zavodnění při několikadenní hospitalizaci by bylo nereálné. Nevím, jak si počínat dále. Předem moc děkuji za odpověď a srdečně zdravím, Lucie J.

Odpověď:
Pouze pro přihlášené.
line
Dotaz od Lucie Matysková
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda jste se již na vaší klinice či někde jinde setkali u králíčků s Cushingovým syndromem?

Před dvěma měsíci jsme si k sobě domů vzali králíčka, kterého se chtěl někdo zbavit. Tehdy měl 1,9 kg. Celkově byl ale špatně živený, pohublý, ale měl kulaté a tučné bříško. Doma všude dělal loužičky (mohlo to být pouze značkování, protože máme ještě kastrovanou samičku), pil celkem dost, měl stále hlad a rychle mu ubývala váha. Doktor pak konstatoval, že je dehydrovaný, což nikdo nechápal, protože pil velice často a také často dělal loužičky. Díky dehydrataci mu nebyl schopný 2x odebrat krev na biochemii. Jednou se to však povedlo a podruhé jen z části. Navzdory tomu všemu byl velice čilý a hravý. Během dvou měsíců však zhubl 0,5 kg, měl tedy 1,45 kg. V pátek 20.1.2017 byl na kastraci, vše proběhlo dle doktora bez komplikací, a když jsme si ho dovezli domů, tak spapal celou mističku s granulkama, seno a také se napil. V noci už to bylo horší, seděl na jednom místě a musela jsem mu nabízet jídlo a pití přímo k čumáčku. Ráno jsme jeli na kontrolu, rána po zákroku byla v pořádku, teplotu neměl, jen vypadl unaveně. Přes noc ztratil opět 50g (zřejmě vody). Doktor ho opět zavodnil, dal nějaké minerály a injekci na bolest s dalšími léky na doma. No a pak to šlo celkem z kopce. Lucky byl po 2 hodinách od kontroly apatický nebyl schopný už ani polykat dokrmování. Volali jsme na vet a pan doktor říkal, že nic víc udělat nemůže - máme ho zkusit nechat odpočinout, že toho třeba tolik nenaspal...Bohužel králíček zemřel. Nechali jsme provést pitvu a pan doktor nám řekl, že dle nálezu na nadledvinkách je příčinou CUSHINGŮV SYNDROM.

Hledala jsem o tom různé články, i zahraniční, ale nic, co by se týkalo syndromu a králíčků. Proto sháním informace jinde.

Děkuji předem moc za Vaši odpověď.

S pozdravem
Matysková

Odpověď:
Pouze pro přihlášené.
line
Dotaz od Miriam Kubičková
Dobrý den,
při stříhání drápků a kontrole tlapek jsme si všimli, že na pravé vnější straně pravé tlapky má malý výrůstek. Původně jsme mysleli, že je to zaschlé hovínko ale když jsem to chtěla odstranit, vykvikl. Vím, že se morčatům dělají někdy otlaky, měla to podobně i morčice, kterou vlastní jiný člen rodiny . Adámek tlustý není, podestýlku má měkkou. Výrůstek není zvlášť veliký, Adámek žere, je celkem veselý, přesto bych se ráda zeptala, co by to mohlo být a jestli je možné to nějak podomácku ošetřit. Je tu totiž problém, že manžel běhá teď sám po vyšetřeních a k tomu pracuje, dohání čas a vrací se až po osmé hodině. večer Já zase jsem na vozíku a ani kdybych sehnala doprovod, ve sněhu je zkrátka vozík nepojízdný. Auto nemáme, ale bydlíme pár minut od vás. Nikoho, kdo by nás zastoupil nemáme. Když doporučíte návštěvu, nehrozí nějaké riziko z prodlení, pokud bychom termín museli tedy oddálit, až se v rodině a s počasím situace zlepší? - Prosím o radu a moc děkuji za odpověď.

Odpověď:
Pouze pro přihlášené.
line
Užitečné tipy Nepřehlédněte Kde nás najdete

Běhounkova 2530
Praha 5-Nové Butovice
Tel: +420 251 614 378

zobrazit kontakty