Želva nádherná Trachemys scripta (dále TS)

Tento návod popisuje pouze běžnou péči o želvu nádhernou. Proto je důležité se neustále vzdělávat a sledovat pokračující výzkum, směřující ke vzniku nejlepšího chovatelského plánu pro každý druh, o který se staráte.

Jedna z nejběžnějších želv v posledních letech je želva nádherná (TS). Tento druh je odchováván ve velkochovech, které každý rok vyprodukuji miliony jedinců. Bohužel, většina želv zahyne za několik týdnů nebo měsíců po nákupu, protože se o ne noví majitele nedokáží odborně postarat, přestože současně dostupné znalosti a technologie umožňují chovat želvu tak dlouho, jak je její majitel schopen a ochoten se o ni starat. Musí se ale vybavit alespoň základní doporučenou odbornou znalostí a technickým vybavením.

Ubýtování TS uvnitř: Nejjednodušsi způsob ubýt ování pro TS je akvárium. Pro mláďata bych doporučil hloubku vodní hladiny 7,5 až 15 cm. Na jednom konci umístěte bezpečně naskládané kameny na sebe, které zajisti suché místo na slunění. Rozumná velikost akvária pro mláďata je cca 76 litru, 75 cm x 30 cm. Velikost akvária by se měla zvětšovat v poměru s velikostí a růstem zvířete. Všechny druhy TS a jejich poddruhy jsou velmi dobrými plavci a tak vodní hloubka není kritický faktor ani pro starší jedince. Hloubka vody od 20 cm do 60 cm je vyhovující pro želvy od velikosti 10 cm a více. TS mohou v dospělosti dosáhnout až 28 cm, T. scripta roosti a T. s. scripta jsou o něco menší.

Kvalita vody je velmi důležitá. Mnoha problémům u vodních želv může být zamezeno, pokud chovatel věnuje trochu času a peněz na zařízení a zakoupení správného filtračního systému pro svou želvu.. Pro dospělé želvy doporučujeme kanystrové filtry, které se jednoduše čistí a poskytují skvělou kvalitu vody. Je těžší poskytnout dobrou filtraci vody pro mláďata z důvodů nízké hladiny vody v nádrži, a proto používáme raději interní filtry s molitanovou pěnou nebo tzv. power filtr. I s kvalitní filtrací je častá výměna vody podmínkou.

V rohu akvária by měla být lampa, která poskytuje osvětleni pro slunění.. Měla by být umístěna tak, aby v teto části akvária byla teplota 32 C . akvárium by také mělo být vybaveno světlem s plným spektrem kvůli UVB. Zdroj UVB je důležitý pro syntézu vitaminu D3 (potřebný ke vstřebaní kalcia). Žárovky s UVB spektrem poskytují současně jak UV zářeni, tak i zdroj tepla. Živě či umělé vodní rostliny jsou doporučeny, aby vytvářely pocit bezpečí a místa ke schováváni.

Venkovní Ubýtování - Venkovní výběh, který by měl být zajištěn proti dravcům a škodné zvěři, nabízí oproti akváriu v teplých měsících mnoho výhod. Dětsky bazének zapuštěny do země ve chráněném výběhu by měl poskytnout dostačující venkovní výběh.

Strava: Buďte opatrní a nepřekrmujte svou TS. doporučujeme krmit jen 2x až 3x za týden dospělé želvy nebo každý druhy den rychle rostoucí Mláďata.. TS se živí zeleninou, saláty jako například hořčičný salát, vodnicí, pampeliškou, špenátem (ne často), mrkví, zucchinou a vodními rostlinami, jako například okřehek , vodní salát, vodní hyacint (Tokozelka - Eichhornia crassipes) atd.

TS je také možno krmit hmyzem, žížalami a rybami. Na trhu je k dostání i mnoho kvalitních hotových, speciálně připravených krmení pro TS.

Je důležité přidávat ke stravě kalcium. Kalcium v prášku se může nasypat na jakékoliv krmeni. Je doporučeno použít náhražku kalcia s vitaminem D3 pro zvířata držená uvnitř a kalcium bez D3 pro želvy venku. Dodávaní kalcia ve formě sépiové kosti, kterou si může želva kdykoliv okusovat, je také doporučeno.

Tyto druhy v přírodě zimují. Po důkladném obeznámení se s touto metodou pro ně můžete obstarat adekvátní zimovací podmínky.



zdroj: World Chelonian Trust

Najdete nás

Běhounkova
Praha 5 - Nové Butovice


Telefon

+420 251 614 378


E-mail

vets4pets@seznam.cz