Pořídili jsme si štěně

Všechna štěňata jsou roztomilá a proto je poměrně snadné si pořídit jedno, aniž bychom to předem plánovali.

Pořídit si štěně je velká zodpovědnost – je nutné si uvědomit že nezůstane štěnětem navždy. Za rok budete mít doma dospělého psa, jehož očekávaná délka života je 10 i více let.

Než si pořídíte štěně musíte zvážit jestli jste schopen se psovi dlouhodobě zavázat a v pozitivním případě jaký pes by se vlastně nejlépe hodil k vašemu způsobu života.

Jak a kde získat štěně?

Je celá řada čistokrevných plemen a když se rozhodnete pro některé z nich, nejlépe je obrátit se na určitého chovatele, který vám rád poradí. Chovatel vám poskytne všechny informace o plemenu, které jste si vybral a také posoudí jestli to bude opravdu ten nejvhodnější pes pro vás. Když naznačí, že váš výběr nebyl úplně správný, bylo by vhodné aby jste přehodnotil svoje původní rozhodnutí

Čistokrevné štěně někdy najdete i ve zverimexech, nebo u pochybných překupníků. Nikdy si neberte štěně z podobných zdrojů, i kdyby to bylo zdánlivě výhodné a lákavé. Doporučuje se vidět štěně ještě s jeho matkou, dle možnosti doma v jejich prostředí.

Když máte děti, ideální je aby štěně pocházelo z domácnosti kde jsou rovněž děti.

Útulky hledají dobrý domov jak pro štěňata, tak i pro psy dospělé. Možná že by pro vás bylo vhodnější pořídit si psa dospělého, již vychovaného

S dospělými psy z útulku buďte ale vždy opatrný a v případě, že jejich minulost je nejasná, musíte se sám sebe zeptat proč se toho psa asi někdo zbavil ?

Jak poznat jestli je štěně zdravé ?

Když si pořídíte štěně, které není úplně zdravé, lehce se může stát, že se nikdy plně neuzdraví.

Zdravé štěně musí mít jasné, čisté oči, a čistou lesklou srst. Neberte si štěně s velkým břichem, anebo s matnou, strupovitou srstí.

Co nejdříve navštivte se štěnětem vašeho veterináře na důkladnou vstupní prohlídku. Po kontrole vám řekne jestli je zdravé a jestli nemá nějaké skryté, vrozené vady, které by v pozdějším věku mohly způsobovat problémy.

Jaké jsou příznaky dobré povahy ?

Normální zdravé štěně je čilé, hravé a vše ho zajímá. Špatným příznakem je když je štěně nervózní a spavé. Protože i normální štěňata spí hodně, než uděláte konečné rozhodnutí štěně chvíli pozorujte, anebo ho opakovaně navštivte. Ideální je vybrat si štěně z domácnosti, která je podobná té vaši. Jestli máte děti, nebo kočku, štěně by mělo vyrůstat s nimi od samého počátku.

Na co všechno se mám chovatele zeptat ?

Štěňata se normálně odebírají od matky mezi 8. až 12. týdnem. Než si štěně vezmete domů, zeptejte se jakou péči dostávalo. Prvních několik dnů se snažte štěně krmit stejným krmivem na jaké bylo zvyklé u chovatele. Na nové krmivo ho převeďte postupně. Zjistěte jestli bylo vakcinováno, v pozitivním případě by jste měli dostat očkovací průkaz potvrzený veterinárním lékařem.

Všechna štěňata mají červy a proto je pravidelné odčervování (z počátku každých 14 dnů) zejména v prvním roce života velmi důležité. Zjistěte kdy bylo štěně odčerveno naposled a zeptejte se vašeho veterináře na další program.

Co všechno si mám připravit ?

Než si štěně přinesete domů připravte mu misku na vodu, misku na krmení, krmení, teplý pelíšek, obojek s jménem a adresou, potřeby na čistění (hřeben, kartáč apod.) a nějaké hračky.

Co když mám doma ještě jiná, další zvířata ?

Do doby než má štěně ukončený vakcinační program, by se nemělo stýkat s jinými zvířaty (tj. asi do 12. až 14. týdnů). S ostatními zvířeti ho seznamujte postupně a to vždy za vaši přítomnosti. Pro štěně je důležité, aby se seznámilo s jinými lidmi a zvířaty co nejdříve. Po ukončení celého vakcinačního programu s ním můžete chodit ven. Mnozí veterináři pořádají společenské kurzy pro štěňata, kde se vaše štěně může seznámit, „vyblbnout“ a pohrát s jinými štěňaty stejného věku. Je vhodné chodit se štěnětem i do výcvikového kurzu, protože špatné návyky se špatně odstraňují.

Co ještě musím udělat ?

Zaregistrujte se u vašeho veterináře co nejdřív a nechte štěně kompletně vyšetřit. Každodenní česání, čistění a úprava udrží vaše štěně v dobré kondici. Začněte s tím co nejdříve. Na pravidelnou proceduru si zvykne a bude se na ni dokonce těšit.

Nemoci zubů jsou u psů časté, ale dá se jim předcházet a to stejně jako u lidí denním čištěním. Začněte s čistěním co nejdříve, nejlépe od prvního dne co si ho přinesete, bude to pak jednodušší během celého jeho života. Pro psy jsou specielní kartáčky a specielní zubní pasty. Nepoužívejte pasty pro lidi, jednak hodně pění a ani chuť se jim nebude líbit.

Kastrace ?

Štěňata lze kastrovat od útlého mládí( tj. asi od 6 měsíců). Jestli nechcete mít později štěňata, poraďte se s vaším veterinárním lékařem.

Závěr

Dobře vycvičený a vychovaný pes je pro majitele doslova poklad. Mít psa je dlouhodobý závazek, který na druhé straně přináší hodně radosti. Jestli potřebujete další informace ohledně zdraví vašeho psa, obraťte se na vašeho veterinárního lékaře, určitě vám rád poradí a pomůže.

Najdete nás

Běhounkova
Praha 5 - Nové Butovice


Telefon

+420 251 614 378


E-mail

vets4pets@seznam.cz