Náš pes je obézní

Psi v divoké přírodě si regulují objem potravy, kterou přijímají. U moderních psů, stejně jako u moderního člověka dnes existuje trend přijímat lepší a kvalitnější potravu a pohybovat se méně než jejich předkové. Stejně jako u člověka existuje riziko, že i váš pes se stane obézní . Obezita je nadměrné nahromadění tuku v těle – neznamená to ovšem mít pouze nadváhu.

Je můj pes obézní?

Pro většinu z nás je dost těžké vidět, že náš vlastní pes je obézní. Přibývání na váze je postupné a většinou tak pomalé,že změnu téměř nevnímáme. Rozdíl ve vzhledu vašeho psa si najednou uvědomíte až při prohlížení starších fotografií.

Na problém ve většině případů vás upozorní až váš veterinární lékař. K zjištění stavu věci, zkuste při hlazení vašeho psa, mírným jemným tlakem najít prsty jeho páteř a žebra.

U normálního zdravého psa ucítíte jeho kosti bez většího tlaku (jestli je kosti vidět, váš pes je asi příliš hubený). Jestli jeho páteř necítíte a nenahmatáte lehce, pak je váš pes obézní. Kdyby přibývání na váze pokračovalo, v důsledku nadváhy se u něj mohou vyvinout určité zdravotní potíže.

Můj pes téměř nežere – jak může být obézní?

Mnoho zvířat s nadváhou nemusí přijímat příliš mnoho potravy - aby se zvíře stalo obézním. Jestli-že je váš pes obézní znamená to, že v určitém období svého života přijímal víc potravy a kalorií než jaké pro svůj pohyb a pro svoji aktivitu potřeboval. Aktivita obézních psů je většinou velmi nízká a protože nevydávají příliš mnoho energie a jejich potřeba kalorií je malá.

Tlustý pes je zdravý pes…

Většina obézních zvířat přichází k veterináři ne proto že mají nadváhu, ale proto že v důsledku obezity trpí nějakou nemocí. V důsledku obezity je váš pes mnohem náchylnější k jiným zdravotní problémům než pes s normální hmotností . Všechna obézní zvířata nejsou zcela fit a v důsledku nadváhy nadměrně a zbytečně zatěžují své klouby a své srdce.

Jak mohu svému psovi pomoct snížit váhu?

Jsou pouze dvě cesty jak zhubnout:

Zvýšit spotřebu energie, např. pohybem a cvičením.

Snížit příjem kalorií, např. menší příjem potravy.

Obézní psi jsou většinou méně aktivní, protože pohyb a cvičení jsou pro ně poměrně těžká práce. Pravidelné procházky (i když počasí není úplně ideální) mohou být prospěšná. Někteří psi, zejména mladší si rádi hrají s hračkami. Zvýšení pohybu by mělo jít ruku v ruce s kontrolovaným příjmem krmiva. Ve většině případů snížení příjmu krmiva na dvě třetiny množství, kterou dosud přijímal by mělo způsobit stálý úbytek na váze. Ubývání na váze by mělo být postupné, trvající asi 3 – 4 měsíce. Jestli je ubývání příliš rychlé, nadváha se po ukončení omezování příjmu krmiva pravděpodobně opět vrátí.

Jak zjistím že můj pes hubne?

Váš veterinární lékař vám psa zváží, vypočítá kolik musí ještě zhubnout a doporučí dávky krmiva. Až budete znát požadovanou váhu vašeho psa, bude záležet jen na vás, aby jste dodržel plán, který vám váš veterinární lékař vypracoval. Některá veterinární pracoviště nabízejí pro vaše psy sledování jejich ideální váhy. Klinika se navštěvuje v pravidelních intervalech, zvíře se zváží a přítomný veterinární lékař vám ochotně poradí a odpoví na vaše případné dotazy. Všechna pracoviště mají váhy a vy se můžete objednat v nejvhodnější dobu a sám si svého miláčka zvážit.

Co když můj pes stále nehubne?

U vašeho veterinárního lékaře najdete ke koupi velký výběr nízkokalorických krmiv. Tato krmiva fungují stejným způsobem jako odtučňovací diety u lidí. To znamená že váš pes může dostávat normální dávky krmiva a do sytosti se nažrat bez toho, že by přijal větší množství kalorií.

Jestli se domníváte, že váš pes skutečně nemůže zhubnout, prodiskutujte s vašim veterinářem možnost zkrmování nízkokalorického krmiva.

Můj pes dosáhl ideální váhu – co dál?

Když váš pes dosáhne požadovanou váhu, je to určitě důvod k oslavě, ale není to konec cesty – spíše začátek nového života. Stejně jako u lidí, často se stává, že jakmile se obézní zvíře vrátí k předcházejícímu krmení opět nabude svoji dřívější nadváhu. Aby ale váš pes přestal hubnout bude často nutné mu jeho krmní dávku opět mírně zvýšit.

Mnoho psů, když po hubnutí dosáhne svoji normální váhu, stává se natolik aktivní, že aby měli dostatek energie pro znovunalezenou radost ze života musí se vrátit k normálnímu způsobu krmení.

Závěr

Udržet ideální váhu psa je důležitou součástí pro uchování jeho zdraví. Doporučit jednotný postup pro snižování váhy pro všechny psy není možné.

Jestli máte nějaké pochybnosti týkající se hmotnosti vašeho psa, požádejte vašeho veterinárního lékaře aby vám pomohl vypracovat postup a dietu vhodnou pro vašeho psa.

Užitečné tipy Nepřehlédněte Kde nás najdete

Běhounkova 2530
Praha 5-Nové Butovice
Tel: +420 251 614 378

zobrazit kontakty