Novinky

Ordinační hodiny Vánoce 2014

Jak přežít silvestr?

Blíží se období Vánoc a mnozí majitelé psů a koček musí kromě vánočního shonu řešit i úzkosti a strach svých domácích mazlíčků. V dnešní době se petardy a různé pyrotechnické vymoženosti používají skoro nepřetržitě již od začátku prosince, obzvlášť ve velkých městech.
Ne každý může na měsíc odjet se svým čtyřnohým přítelem na klidnou a tichou samotu u lesa.
Ke zvládnutí situace mohou pomoci různé veterinární přípravky, vybrat si lze jak z šetrných preparátů, založených na přírodní bázi, tak i ze spolehlivě působících sedativ.
Léky založené na přírodní bázi nemají vedlejší účinky, kterými mohou být ospalost a letargie a lze je použít u všech věkových skupin pacientů. Tyto preparáty se mohou používat bezpečně dlouhodobě. U velmi vystresovaných jedinců však nemusí vždy působit dostatečně.
1. Preparáty na přírodní bázi:
U koček lze zkusit odpařovací difuzér do zásuvky Feliway. Jedná se o kočičí zklidňující feromon, navozující pocit klidu, zmírňuje příznaky nepohody a stresu. Je vhodné difuzér zapojit do zásuvky 2 týdny před Silvestrem.
Dalším preparátem, vhodným pro psy a kočky, založeným na mléčném proteinu je Zylkene. Jedná se o kapsle, které mohou se i otevřít a zamíchat do krmiva. Podávají se nejméně 3 dny před očekávaným stresovým obdobím.
U psů a koček se může zvolit i preparát Serene Um, který je založen na esenciální aminokyselině L- tryptofanu, což je důležitý prekurzor tvorby serotoninu v mozku, hormonu dobré nálady. K dispozici jsou kapky (vhodné i pro kočky) nebo tablety. Tento preparát by se měl podávat minimálně 3-4 týdny před očekávaným stresem, po měsíci užívání je možné dávku snížit o polovinu.
Composure – nový přípravek na zklidnění psů na bázi výtažků z kolostra, L-theaninem a thiaminem. Podává se pouze 30 minut před očekávaným stresem a jeho účinek vydrží až 4 hodiny a může se prodlužovat opakovaným podáním. Nezpůsobuje otupělost zvířat, pouze jejich zklidnění. Výhodou je také podávací forma – polovlhké žvýkací kousky místo tablet.
2. Sedativa
V České republice je k dispozici Sedlin gel, určený pro psy. Jedná se o lék se sedativním účinkem, může dojít i k zpomalení motoriky končetin.
Sedalin gel účinkuje dobře, ale je nutné dávkovat přesně, podává se cca 4-6 hod před plánovaným stresovým obdobím, není vhodné jej podávat dlouhodobě. Účinek je vhodné pár dní dopředu vyzkoušet, některá excitabilní plemena (dobrman apod.) mohou individuálně reagovat určitým neklidem na sedativní stav.
Tento lék se však nesmí podávat gravidním fenám, pacientům trpícím epilepsií, pacientům s nemocemi způsobujícím nízký tlak.

Nový analyzátor QuickVet

V polovině tohoto roku jsme na naši kliniku pořídili další krevní analyzátor založený na čipové technologii, který umožňuje stanovit důležité koagulační faktory v krvi psů a koček (PT,aPTT a fibrinogen), které nám umožní včasné rozpoznání nebezpečných poruch srážlivosti krve. Tento přístroj také vyhodnocuje krevní skupiny psa ( DEA 1.1 pozitivní a DEA 1.1 negatiní) důležité při krevních transfuzích.

HARMONICKÝ SKALPEL - moderní přístrojové vybavení

Nově jsme na naší kliniku pořídili harmonický skalpel. Harmonický skalpel je unikátní operační technologií určenou pro řez tkání a stavění krvácení, která je jemnější, šetrnější a bezpečnější než ostatní běžně používané metody.

Speciální přístroj provádí řez na principu ultrazvukového kmitání operačního nástroje. Výsledkem je přesné ohraničení řezu, které podstatně méně zasahuje okolní tkáně, a potlačení krvácení. Operační rány se při použití harmonického skalpelu ve srovnání se standardními metodami rychleji a nekomplikovaně hojí.

Tato technologie umožňuje koagulaci a disekci měkkých tkání a cév silných až 7 mm, v operačním čase do dvou sekund. Tepelné poškození okolní tkáně je na rozdíl od klasické metody elektrokoagulace minimální.
Harmonický skalpel se používá pro různé operační výkony – od operace mandlí a štítné žlázy, přes veškeré zákroky v hrudní a břišní dutině až po operace urologické a kastrace. V laparoskopické operativě nádorových onemocnění dominuje nad jinými typy koagulace. Používáme ho také při všech onkologických operacích.
Hlavní výhodou zmíněného typu koagulace je maximální bezpečnost pro pacienta, kterým neprochází žádný elektrický proud. Při koagulaci harmonickým skalpelem jsou využívány teploty nižší než 100 °C. Tím je možno koagulovat i v naprosté blízkosti životně důležitých struktur. Při použití ostatních koagulačních metod jsou tyto teploty několikanásobně vyšší, 200 až 400 °C. Použitím harmonického skalpelu je tedy následně zajištěno fyziologické hojení tkání bez rizika poškození okolních životně důležitých orgánů. To také znamená menší bolestivost pro pacienta a rychlejší rekonvalescenci.
Neméně důležitá je multifunkčnost použití nástrojů, která snižuje potřebu využití dalších nástrojů na preparaci a disekci tkání v průběhu operace. Výrazně tím snižuje délku operačního výkonu
Harmonický skalpel značně přispívá k dosažení nejvyšší kvality prováděného operačního výkonu v laparoskopické i otevřené chirurgii.

Patříme nyní mezi jen velmi málo pracovišť v České republice, která mohou tuto nejmodernější operační technologii používat a nabízet Vám tak pro Vaše čtyřnohé kamarády standard péče, který není zatím běžný ani v lidské medicíně.

LAPAROSKOPICKÉ OPERACE

Kromě běžných chirurgických metod, jsme nyní nově začali na naší klinice využívat pro celou řadu operací laparoskopii, která výrazně snižuje bolestivost zákroku a rovněž velmi urychluje pooperační hojení. Výhody laparoskopických operací jsou běžně využívány u lidí již řadu let, ale ve veterinární medicíně se tato metoda začala rozšiřovat teprve nedávno. Jsme velmi rádi, že Vám nyní můžeme tuto možnost využít šetrnější operační metodu na Veterinární klinice Na Hůrce nabídnout i my, jako jedno z mála pracovišť v České republice.
Při laparoskopických zákrocích se chirurg do dutiny břišní po celou dobu dívá pomocí malé kamery, přičemž s orgány manipuluje speciálními laparoskopickými nástroji. Tento typ chirurgického zákroku vyžaduje pouze velmi malé operační ranky (0,5-2cm), které způsobují mnohem menší poškození operované tkáně. Toto ve svém důsledku je pro operované zvíře mnohem méně bolestivé, operační rány se rychleji hojí a tím se i snižuje pravděpodobnost pooperačních komplikací. Velmi častým využitím této operační metody je laparoskopická kastrace u fen a koček, kde se na základě studií uvádí až o 65% menší bolestivost. Šetrné odstranění vaječníků případně vaječníků a dělohy je na našem pracovišti prováděno speciálním nástrojem, tzv. „harmonickým skalpelem“. Tento nástroj pracuje na principu ultrazvukového kmitání a dokáže od sebe oddělovat tkáně a zároveň koagulovat (uzavírat) cévy (až do průměru 5 mm). V dutině břišní tak nezůstává žádný chirurgický šicí materiál.
Kromě kastrací laparoskopii využíváme pro celou řadu dalších operací zákroky jako je např. vyjmutí kryptorchidního (nesestouplého) varlete u psů a kocourů, biopsie orgánů dutiny břišní (odběr vzorků pro mikroskopické vyšetření) nebo preventivní gastropexe - tedy fixace žaludku k břišní stěně, která brání jeho přetočení, vyskytujícího se hlavně u psů velkých plemen.
Výhodou laparoskopie je tak jako u lidí, přesné a cílené chirurgické ošetření, maximální vizualizace dutiny břišní, menší bolestivost po zákroku, snížený výskyt infekcí, menší riziko výskytu krvácení, rychlejší rekonvalescence a kratší doba hospitalizace ve srovnání s tradiční metodou provedení kastrace. Svou roli hraje bezesporu i estetické hledisko spojené s malou operační ránou a tudíž i jizvou.

Užitečné tipy Nepřehlédněte Kde nás najdete

Běhounkova 2530
Praha 5-Nové Butovice
Tel: +420 251 614 378

zobrazit kontakty