Novinky

Únor měsíc Péče o zuby

Neotáčejte nos, když má Váš pes nebo kočka zapáchající dech ! Tento zápach může být předzvěstí vážného zdravotního rizika, které vede k poškození nejen zubů a dásní vašeho domácího mazlíčka, ale i jeho vnitřních orgánů.
Proto je měsíc Únor vyhlášen Měsícem péče o zuby.
V únoru zdarma provedeme preventivní posouzení stavu dutiny ústní Vašeho psa nebo kočky a doporučíme Vám nejvhodnější preventivní péči.
Na odstranění zubního kamene ultrazvukem bude během měsíce února 10% sleva.

V-Gel pro intubaci králíků a koček

Pro větší bezpečnost našich králičích a kočičích pacientů jsme nově pořídili teprve nedávno vyvinut nový nástroj
V-gel.

Nový analyzátor QuickVet

V polovině tohoto roku jsme na naši kliniku pořídili další krevní analyzátor založený na čipové technologii, který umožňuje stanovit důležité koagulační faktory v krvi psů a koček (PT,aPTT a fibrinogen), které nám umožní včasné rozpoznání nebezpečných poruch srážlivosti krve. Tento přístroj také vyhodnocuje krevní skupiny psa ( DEA 1.1 pozitivní a DEA 1.1 negatiní) důležité při krevních transfuzích.

HARMONICKÝ SKALPEL - moderní přístrojové vybavení

Nově jsme na naší kliniku pořídili harmonický skalpel. Harmonický skalpel je unikátní operační technologií určenou pro řez tkání a stavění krvácení, která je jemnější, šetrnější a bezpečnější než ostatní běžně používané metody.

Speciální přístroj provádí řez na principu ultrazvukového kmitání operačního nástroje. Výsledkem je přesné ohraničení řezu, které podstatně méně zasahuje okolní tkáně, a potlačení krvácení. Operační rány se při použití harmonického skalpelu ve srovnání se standardními metodami rychleji a nekomplikovaně hojí.

Tato technologie umožňuje koagulaci a disekci měkkých tkání a cév silných až 7 mm, v operačním čase do dvou sekund. Tepelné poškození okolní tkáně je na rozdíl od klasické metody elektrokoagulace minimální.
Harmonický skalpel se používá pro různé operační výkony – od operace mandlí a štítné žlázy, přes veškeré zákroky v hrudní a břišní dutině až po operace urologické a kastrace. V laparoskopické operativě nádorových onemocnění dominuje nad jinými typy koagulace. Používáme ho také při všech onkologických operacích.
Hlavní výhodou zmíněného typu koagulace je maximální bezpečnost pro pacienta, kterým neprochází žádný elektrický proud. Při koagulaci harmonickým skalpelem jsou využívány teploty nižší než 100 °C. Tím je možno koagulovat i v naprosté blízkosti životně důležitých struktur. Při použití ostatních koagulačních metod jsou tyto teploty několikanásobně vyšší, 200 až 400 °C. Použitím harmonického skalpelu je tedy následně zajištěno fyziologické hojení tkání bez rizika poškození okolních životně důležitých orgánů. To také znamená menší bolestivost pro pacienta a rychlejší rekonvalescenci.
Neméně důležitá je multifunkčnost použití nástrojů, která snižuje potřebu využití dalších nástrojů na preparaci a disekci tkání v průběhu operace. Výrazně tím snižuje délku operačního výkonu
Harmonický skalpel značně přispívá k dosažení nejvyšší kvality prováděného operačního výkonu v laparoskopické i otevřené chirurgii.

Patříme nyní mezi jen velmi málo pracovišť v České republice, která mohou tuto nejmodernější operační technologii používat a nabízet Vám tak pro Vaše čtyřnohé kamarády standard péče, který není zatím běžný ani v lidské medicíně.

LAPAROSKOPICKÉ OPERACE

Kromě běžných chirurgických metod, jsme nyní nově začali na naší klinice využívat pro celou řadu operací laparoskopii, která výrazně snižuje bolestivost zákroku a rovněž velmi urychluje pooperační hojení. Výhody laparoskopických operací jsou běžně využívány u lidí již řadu let, ale ve veterinární medicíně se tato metoda začala rozšiřovat teprve nedávno. Jsme velmi rádi, že Vám nyní můžeme tuto možnost využít šetrnější operační metodu na Veterinární klinice Na Hůrce nabídnout i my, jako jedno z mála pracovišť v České republice.
Při laparoskopických zákrocích se chirurg do dutiny břišní po celou dobu dívá pomocí malé kamery, přičemž s orgány manipuluje speciálními laparoskopickými nástroji. Tento typ chirurgického zákroku vyžaduje pouze velmi malé operační ranky (0,5-2cm), které způsobují mnohem menší poškození operované tkáně. Toto ve svém důsledku je pro operované zvíře mnohem méně bolestivé, operační rány se rychleji hojí a tím se i snižuje pravděpodobnost pooperačních komplikací. Velmi častým využitím této operační metody je laparoskopická kastrace u fen a koček, kde se na základě studií uvádí až o 65% menší bolestivost. Šetrné odstranění vaječníků případně vaječníků a dělohy je na našem pracovišti prováděno speciálním nástrojem, tzv. „harmonickým skalpelem“. Tento nástroj pracuje na principu ultrazvukového kmitání a dokáže od sebe oddělovat tkáně a zároveň koagulovat (uzavírat) cévy (až do průměru 5 mm). V dutině břišní tak nezůstává žádný chirurgický šicí materiál.
Kromě kastrací laparoskopii využíváme pro celou řadu dalších operací zákroky jako je např. vyjmutí kryptorchidního (nesestouplého) varlete u psů a kocourů, biopsie orgánů dutiny břišní (odběr vzorků pro mikroskopické vyšetření) nebo preventivní gastropexe - tedy fixace žaludku k břišní stěně, která brání jeho přetočení, vyskytujícího se hlavně u psů velkých plemen.
Výhodou laparoskopie je tak jako u lidí, přesné a cílené chirurgické ošetření, maximální vizualizace dutiny břišní, menší bolestivost po zákroku, snížený výskyt infekcí, menší riziko výskytu krvácení, rychlejší rekonvalescence a kratší doba hospitalizace ve srovnání s tradiční metodou provedení kastrace. Svou roli hraje bezesporu i estetické hledisko spojené s malou operační ránou a tudíž i jizvou.

Užitečné tipy Nepřehlédněte Kde nás najdete

Běhounkova 2530
Praha 5-Nové Butovice
Tel: +420 251 614 378

zobrazit kontakty