Podle nařízení Evropského Parlamentu a Rady (ES) č. 998/2003 Od 1. října 2004 je možné cestovat pouze s pasem dle nařízení (ES) č. 998/2003
Základní pojmy:1. Identifikace zvířeteJsou dva možné způsoby, a to tetování a označení zvířete mikročipem. Tetování provádí soukromý veterinární lékař. Tetování musí být čitelné. Označení mikročipem provádí soukromý veterinární lékař. K označení je možné použít pouze mikročipy splňující ISO normy pro mikročipy a čtecí zařízení - ISO 11784 a ISO 11785. Zvířata, která nejsou zapsána v plemenných knihách, musí být označena mikročipem.
2. Pas zvířete v zájmovém chovu (dále jen "pas") Je to jednotný doklad platný ve všech členských státech Evropské unie. Každý pas je označen kódem země (pro Českou republiku písmena CZ) a pořadovým číslem, přiděleným Státní veterinární správou ČR. Vzor pasu pro Českou republiku byl schválen Státní veterinární správou ČR. Chovatel pas získá u schváleného soukromého veterinárního lékaře.
3. Očkování proti vzteklině Zvířata musí být očkována od 3 měsíců stáří. Toto očkování provádí soukromý veterinární lékař v souladu s vakcinačním schématem dané očkovací látky.
Očkování proti vzteklině musí být provedeno inaktivovanou vakcínou obsahující alespoň 1 mezinárodní jednotku (norma WHO).
Pro účely cestování se zvířetem se považuje očkování proti vzteklině za platné:
4. Sérologické vyšetření na vzteklinu K tomuto vyšetření odebere schválený soukromý veterinární lékař vzorek krve a odešle k vyšetření do schválené laboratoře. Minimální hodnota hladiny ochranných protilátek musí být 0,5m.j./ml.
Sérologické vyšetření lze provést nejdříve 30 dní po očkování proti vzteklině. Toto vyšetření musí být provedeno ve schválené laboratoři.
Při cestování z České republiky do Velké Británie, Irska, Švédska a na Maltu je vyšetření vyžadováno u psů a koček.
Při zpětném návratu a dovozu zvířat na území České republiky ze třetích zemí, které nejsou na seznamu vyjmenovaných 3. zemí, je vyšetření vyžadováno u psů, koček a fretek.
Zvíře musí být mikročipem označeno před očkováním, vydáním pasu a odběru krve na vyšetření hladiny protilátek.
5. Ošetření proti echinokokóze, ošetření proti klíšťatům Členské státy mohou stanovit další požadavky pro vstup zvířat v zájmovém chovu na svoje území, např. ošetření proti ekto- a endoparazitům. Ošetření musí být provedeno a potvrzeno soukromým veterinárním lékařem. V pasu musí být zaznamenáno datum a hodina ošetření, název přípravku a výrobce.
Ošetření proti echinokokóze (odčervení)
Ošetření proti klíšťatům
6. Dodatečné požadavky a omezení některých členských států při vstupu psů, koček a fretek z České republiky na jejich územíNěkteré členské státy si stanovily další požadavky pro vstup zvířat v zájmovém chovu na svoje území (např. ošetření proti vnějším a vnitřním parazitům) nebo omezily vstup mláďat mladších 3 měsíců neočkovaných proti vzteklině.
Požadavky pro cestování se zvířetem:
I. Cestování se zvířaty z České republiky do Velké Británie, Irska, Švédska a MaltyCestování se zvířaty podléhajícími úmluvě CITES: Některá zvířata, rostliny a výrobky z nich podléhají úmluvě CITES, popřípadě nařízením EU. Bližší informace týkající se jejich ochrany při dovozu, vývozu a obchodování s nimi najdete v sekci CITES na internetových stránkách České inspekce životního prostředí (www.cizp.cz)