Po - Pá
8:00 - 21:00
+420 251 614 378
Běhounkova 2530
Praha 5 - Nové Butovice

Poradna

Online poradna je služba pro registrované klienty naší kliniky. Dotaz je možné zadat pouze po přihlášení nebo registraci, která je snadná a ZDARMA.

Dotazy

Vážená paní doktorko Lietavcová, jsem si vědoma, že žádná on-line poradna nenahradí osobní prohlídku, ale momentálně mi zdravotní stav akutní nemoci nedovoluje víc, Vaše pracoviště je pro mě daleko, ale věřím, že mi můžete poskytnou cennou radu, názor k zapeklité situaci s naším králíčkem. Obracím se na Vás s touto prosbou i jako na rodačku ze stejného okresu a kraje, kde bohužel chybí i lékaři pro lidi a najít zde specialistu je nemožné. Náš 5letý kastrovaný samec zakrslého králíka beránka má totiž zdánlivě nesouvisející symptomy, které znepokojují dvě různé navštívené veteriny (1 v kraji, druhá v Praze). Před měsícem si začal drbat líce a občas vysokým tónem skřípl zuby. 15. 5. tedy došlo na broušení stoliček ne zásadně přerostlých, na doma dostal léky na bolest. Následující den velký propad, odmítání žrádla i pití, silně zapáchající měkká stolice. Došlo tedy ihned na vyšetření: rentgen těla, palpačně břicha, kontrola kůže, uší, tlamy, očí, krve a moči. Zjištěny vyšší bílé krvinky, podána antibiotika, Degan. Doma dokrmování, antibiotika týden, lék proti kokcidióze, probiotika. Rozežral se: jen čerstvé bylinky, petržel, přidávány mimořádně vločky, sušené bylinky, seno a tvrdší stonky zeleniny odmítal. 2 dny po dobrání antibiotik se stav rapidně propadl. Došlo opět na infuzi, přidány kortikoidy. Rozbor krve prokázal anémii a stále vysoké leukocyty, v moči nic. Kontrola tlamy vyloučila abscesy nebo jiné poranění. Dne 27. 5. akutně pohotovost v Praze (v kraji bohužel nenáme), kde byla potvrzena anemie, slabé poškození jater a zánět nespecifikovaný. Kontrola uší, očí, zubů: u P1 mírně rozšířený periapikální prostor, sono vnitřních orgánů, krev, moč. Metabolická acidóza, moč ph 6-7, ketony +, ost. neg., monocytóza. Dle lékaře pravděpodobně prodělaná otrava. Nesedí mu ta však stále ono drbání lící, problémy se zuby vylučuje. Skřípání také zůstává. Nasazena antibiotika Enroxil 10% 2x denně, Rodicae Hepato a Apetit, probiotika. Srst ztráta lesku a mírně barvy, polehávání, únava, nechuť k jídlu přetrvává, odmítá pít, ale občas žere něco z čerstvých bylin a listů vhodných dřevin a je dokrmován řidším tekutým senem. Seno a traviny odmítá po celé 3 týdny, před tím ne. Jsem z toho zoufalá a ve stresu celé 3 týdny. Budu ráda za každou radu či domněnku. Mockrát děkuji, G. Vodárková.

Dotaz od Gabriela Vodárková

Odpověď:

Dobrý večer, již léta chovám činčily, řešil jsem s nimi různé problémy, počínaje drobnými poraněními přes broušení zubů až po extrakci zubů kvůli problémovým kořenům, načež stejně následovala smrt, ale to, co řeším teď, vidím poprvé. Mám činčiláka narozeného 28.5.2016, tzn. včera oslavil sedmé narozeniny. Před dvěma týdny (14.5.23) jsem se vrátil od kamaráda po noci domů a všiml si, že byl činčilák celý poslintaný. Máme zde místní veterinu, zajel jsem tedy v neděli tam. Koukli na něj, objednali na broušení a v úterý jsem ho tedy odvezl na zmíněné broušení. Údajně měl špatně obroušený kus jednoho předního hlodáku, což měl být důsledek jeho slintání, nechuti k jídlu a následného úbytku na váze. Jelikož problém setrval a obroušením zubů se prakticky nic nevyřešilo, rozhodl jsem se, že činčiláka odvezu na veterinární kliniku MVDr. Frýba Břetislav, který sídlí v Žatci. Je to pořád vzdálenostně a (bohužel vzhledem k mé současné situaci) finančně přijatelné. Nechali si ho tedy na dva týdny v hospitalizaci, dnes jsem si jej byl vyzvednout. Výsledek? Činčila přestala slintat, ale nežere. Enormně zhubnul, jeho běžná váha byla kolem 630g, nyní váží 480g. Tvrdou stravu nechce, Rodicare také ne, pouze si vezme pár "dobrot" - zoufalství mě teď večer vyhnalo vydat se do parku a natrhat nějaké listy pampelišek, aby si alespoň něco dal - s tím problém není. Trus má OK, koupe se, běhá, jen nežere a je hubený. Mohl bych poprosit o radu, popřípadě rovnou o objednání se? Situaci považuji za celkem akutní a rád bych ji vyřešil v co možná nejkratší době.

Dotaz od Martin Černý

Odpověď:

Dobrý den,máme samečka morčete ,je mu přes sedm let.Problémy jsou u stolece,pokud má bobky tak jsou v pořádku,ale jednou za čas vykálí kouli tak centimetrovou,která velmi zapáchá a je jak pastelina.Dostal od lékaře probiotika as dietou,ale nepomohlo.Měli by jste zkušenost?Náš lékař neví,Morčátko je mazlivé,na zahradě zvědavé,dobře pije i jí,je trochu olýsaný a šedivý ,o jídlo si zapíská.Děkuji Bartošíková

Dotaz od Kristina Bartošíková

Odpověď: