Po - Pá
8:00 - 21:00
+420 251 614 378
Běhounkova 2530
Praha 5 - Nové Butovice

Hlodavci

Dobrý den, máme od chovatelky z Českého křeččího klubu měsíční samici syrského křečka. Je u nás první týden. Vypadá krásně a zdravě. Ale přesto mám trochu obavy z nějakých zoonóz od leptospirozy až po meningitidu...Je vhodné nechat křečka zkontrolovat nebo se to nedělá? Starají se o ni děti, občas je pokouše, hygienické návyky dodržují, ale vše určitě neodkontroluju...ruce si určitě pokaždé nemyjí, klec čistí samy, dávají jí jíst z ruky... Děkuji.

Dotaz od Marketa Souckova

Odpověď:

Dobrý den, > náš činčilák (11 let za týden), přestal být aktivní. Jen sedí v koutě. > Nevyskočí ani na první, ze čtyř poliček. > Žere seno, občas peletky, nějaké sušené bylinky, kustovnici a > brusinky. Napije se jen, při strčení napáječky k tlamičce. > > Před nějakým časem se spadl z poličky. Asi tři dny byl > otřesený, pak ale znovu normálně fungoval. > > Stav, co je dnes, trvá řekněme týden. Nemohlo by se jednat o jarní únavu? Na dotek citlivý není. > > Předem děkuji za Váš čas > > Hezký den > > Dufková

Dotaz od Eva Dufková

Odpověď:

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jaká je doporučená dávka vitaminu D pro morče a jak by se projevilo případné předávkování tímto vitaminem a za jak dlouho by se předávkování na projevilo? Děkuji předem za odpověď.

Dotaz od Tereza Blínová

Odpověď:

Dobrý den, dnes jsme si přinesly domů dvě mastomyši. Dali jsme je do ubikace. Jedna se nechá vzít do ruky bez problémů. Druhá když jí vezmeme, tak okamžitě kadi, ale má to řídké. Srst má lesklou. Ubikaci zkoumala i se normálně najedla. Může to být stresem nebo už jsme si jí koupili nemocnou. Je možná léčba?

Dotaz od Žaneta Nováková

Odpověď:

Dobrý den, před týdnem jsem byla u vás s morčátkem, které má bouli v třísle zadní nožičky. Je objednaná na operaci za 14 dní, ale já teď objevila další bouličku na krku. Máme přijít na kontrolu ještě před operací, nebo se to pořeší až v den operace? A ještě vás poprosím o radu, jak nejlépe podat morčeti prášek. Musíme 2 dny před operací dávat prášek na srdíčko. Při poslední kontrole jsem se úplně zapomněla zeptat. Děkuji moc

Dotaz od Kateřina Špytálská

Odpověď:

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je možné předávkování vitaminy u morčete, a případně jaké jsou příznaky předávkování. Z důvodu nedostatečného vitaminu C u morčete jsem podávala v navýšené dávce vitamin C od značky Versele Laga. Později jsem zjistila, že se nejedná pouze o vitamin C, ale o multivitaminový přípravek obsahující další vitaminy (A, D, E, B, K, kyselina listová, biotin, L-karnitin) a napadlo mě, zda nemůže navýšení C v tomto případě morčátku spíše uškodit. Dále bych se ráda zeptala na plynatost u morčete. Pozoruji u svých morčat takové škrundání v břiše, většinou po podání zeleniny. Vysadila jsem veškerou vodnatou zeleninu a podávám jen kořenovou (mrkev, celer, fenykl, občas petržel) a bazalku či kopr (denně cca 80-100 g na jedno morče). Mohu udělat pro morčátka ještě něco, nebo je určité škrundání u morčat v normě? Děkuji za odpověď.

Dotaz od Tereza Blínová

Odpověď:

Dobrý den, chtěl bych se optat ohledně křečka džungaráka. Křeček vypadá jako zdravý jedinec, mám ho ze zverimexu už cca 2 měsíc ( nevím kolik mu přesně je). Normálně jí, pije, běhá v kolečku a nechávám ho někdy proběhnout v kouli po baráku. Ovšem jak sem ho začal více a více brát do ruky všiml sem si, že má na břichu flíček, vypadá to jako hnisavý stroupek, ale kolem místa není výtok ani nic co by to mohlo zvětšovat. Když se postiženého místa dotknu nevydává žádné projevy bolesti. Podestýlku měním pravidelně. Toť první problém. A druhý je takový že když běhá v kouli po bytě tak někdy má v kouli mokro růžovou kapalinou, tak se chci optat jestli to je jeho moč a zda to je normální. Děkuji za odpověď

Dotaz od Tomáš Kubíček

Odpověď:

Dobrý den, máme osmáka 7 let. Před 2 týdny mu umřel brácha a zůstal sám. Týden poté začaly problémy s penisem. Penis mu úplně vylezl a nevrátil se zpět. Pro urgentní řešení jsme navštívili veterinární ordinaci v místě bydliště, kde se na hlodavce nespecializují, ale penis vyčistili a vrátili zpět. Druhý den po příjezdu z práce se ale situace opakovala, znovu jsme jeli do stejné ordinace, penis vrácen zpět. Dáváme 5 dní antibiotika. Domníváme se, že si penis vytahuje osmák sám. Od té doby jej neustále hlídáme ve snaze mu v tom zabránit. Bohužel se toto nedá aplikovat v pracovních dnech, proto hledáme trvalejší řešení od specialistů. Našli jsme vaší kliniku a prosíme vás o radu, jestli nám můžete pomoci najít dlouhodobé řešení, které by zabránilo penisu vyjíždět ven a nevracet se zpět, např. zašití, amputace, kastrace, atpod. Rádi se k vám objednáme, potřebujeme brzké řešení. Osmák je jinak bez dalších potíží, dobře jí, vylučuje bez problémů, je aktivní. Předem děkuji za brzkou odpověď.

Dotaz od Veronika Říhová

Odpověď:

Dobrý den, máme doma půlroční myšky. Jedna z nich se začala jakoby zasekávat v posledních 4 dnech. Usnula otevřenýma očima uprostřed jídla, na žebříku, pak jako by si opět zapla pojistky a zase odběhla. Dnes byla apatická a večer umřela. Prosím nenapadá Vás co mohlo být špatně? Neměla rýmu, průjem, z očí jí neteklo, prostě nevíme. Velice děkuji Olga

Dotaz od Olga Birošíková

Odpověď:

ahoj, můj křeček sežral kus deky, i kus plastu, to vše se stalo, protože jsem si nedal pozor, mohou s tím být problémy? Mám mu dát něco na vypláchnutí žaludku? také ve snu 1x začal křičet, mohlo ho z toho bolet břicho?

Dotaz od Iryna Annenko

Odpověď:

Dobrý den, mám potkana je mu asi rok a půl. Má nateklo levou tvář a hematom kolem oka. Byla jsem dnes u veterináře a prý to má od zubu. Dostal antibiotika a zítra ráno jedeme na další. Prý doporučují do budoucna pod inhalační narkózou vytrhaní zubů. Chci se zeptat jestli je to bezpečné? Známá mi říkala, že extrakci nedělá ani zkušený potkaní veterinář. Prosím o radu jestli do toho mám jít nebo ne. Děkuji.

Dotaz od Tereza Hradecká

Odpověď:

Dobrý den naše potkanice je prý údajně březí šla jsem s ní na veterinu protože byla náhle nafouklá měla sem za to že je nemocná veterinář mě překvapil ale mě se to stejně nezdá nemá jen velké bříško a je oteklá i pod tlapkami pod krčkem ,srst se jí změnila a ocicka skoro přivřena a jen leží a dýchá je jak po opici jake stavy může mít samice potkana když je březí nebo je to takhle v pořádku co vám popisuji? Děkuji za odpoved

Dotaz od Dana Ferencova

Odpověď:

Dobrý den, po předchozím chování myšek samců jsme se rozhodli pro chov samic. Koupili jsme si dvě malé samičky (jedna je opravdu drobek, druhá o trochu větší), které spolu žily ve zverimexu minimálně týden bez potíží. Během cesty, kdy byly v malé krabičce, tak vše probíhalo v klidu. Vše se změnilo doma, když po pár hodinách v kleci (prostorná, několik domečku, několik misek s potravou apod.) ta větší začala napadat tu menší. Ještě dodám, že klec byla pečlivě umytá (předtím tam byl samec). Jsou chvíle, kdy spolu obě myšky klidně jí v misce, jednou spolu spaly i v domečku... ale pak tý větší přecvakne a vrhne se na tu malou, ta hrozně piští a chce utéct. Nevíte co by to mohlo být? (jen dodám, že menší se nás nebojí a naopak ta větší je plachá - dáváme jim klid oběma na zvykání na novou situaci) Přes noc jsem je nechal oddělené, ráno dal opět k sobě a po chvilce už se na ní zase vrhla.

Dotaz od Miroslav Skála

Odpověď:

Dobry den. Naše činčila začala hubnout, byli jsme ve veterinární nemocnici, řekli nám, že jsou problémy se zuby stoličky na obou stranách rostou dovnitř. Zapilovali je a řekli nám, že zuby rostou po celý život a budou se muset neustále pilovat, takže musíme zuby odstranit. Dnes naše činčilka váží 350 gramů a jsou jí 2 roky. Je velmi energická, čiperná, krmíme ji pouze drcenou potravou, nic jiného nejí. Větvičky namazané jahodami, trochu okuse a pak vyhazuje. Co můžete poradit? Jak můžeme ji pomoc? Bude ji líp když odstraníme stoličky? Děkuji za odpověď a přeju hezky den.

Dotaz od Nina Stupivtseva

Odpověď:

Morce bezsrste. Mame 2 bratry- spolecna otec,jine matky. Jedno z nich za kratky casovy usek ubytek vahy. Jine projevy NEMA,ji stejne,chova se stejne. Muj lajcky odhad je metabolicka porucha. Mame ho K vam privet k hospitalizace? Dekuji Petra

Dotaz od Petra Bradley

Odpověď:

Dobry den,morcatko ma zarudle ocko 1. Nic v nem nema,jemny vytok. Mam jit hned k Vam nebo staci zkusit OcuFlash se Svetlikem? Jak dlouho cekat? Dekuju za pomoc

Dotaz od Dominik Grivalsky

Odpověď:

Dobrý den, chovám laboratorní myšku, která má necelý rok. Minulý týden jsem ji nechala v plastovém mini teráriu a ona vykousala kousek plastu a dost možná nějaký pozřela. Tento týden jsem ji jeden den našla nahrbenou, ztěžka dýchala, občas vydávala takové vrkavé nebo pískavé zvuky. Občas trochu zaskřípe zuby. Koupila jsem enterozoo gel, druhý den poté začala přijímat ze stravy aspoň to, co jí nejvíce chutná, trochu pije. Otázka je, co s tím, zda by jí mohl veterinář pomoci. Co jsem četla, tak plast je nestravitelný, může to myška přežít, nebo to vypadá na jiné potíže z jiného důvodu? Jedno oko se mi zdá pořád maličko nateklé, druhé vypadá na pohled normálně nepřivřené. Děkuji za odpověď.

Dotaz od Lída Novakova

Odpověď:

Dobrý den, mám myšku a dnes ráno jsem si všimla že má zalepené jedno oko. Chtěla bych se zeptat jestli je to normální, nebo se jedná o příznak nějaké nemoci? Před dvěma dny v noci nám porodila, může to být nějak spojené s tím? Děkuji za odpověď.

Dotaz od Linda Pátková

Odpověď:

Dobrý den, mám myšku, která si při léčbě svrabu rozškrábala ránu za krkem. Ze svrabu už je vyléčená, ale rána za krkem zůstává, protože se drbe. Když už ji měla skoro zahojenou, rozškrábala se do krve znova. Doktor jí ostříhal drápky na zadních nohách a je léčená antibiotiky a Haloperidolem, po kterém je ospalá (aby se neškrábala). ale stále se drbe, i když už ne do krve. Rána se jí nechce zahojit a rozšiřuje se dál za ouška. Je nějaký způsob, jak byte jí mohli pomoci, nebo je to už všechno, co se dá dělat? Děkuju moc a přeju hezký den.

Dotaz od Helena Dvořáková

Odpověď:

Dobrý den, ráda bych se zeptala, co byste doporučili dávat morčátku (5 let) s artritidou? Jde mi o to, zda je možné dávat nějaké doplňky, které by mu zlepšily zdravotní stav tak, aby ho nemoc neomezovala a aby ho nic nebolelo. Děkuji

Dotaz od Tereza Blínová

Odpověď:

Dobrý večer, již léta chovám činčily, řešil jsem s nimi různé problémy, počínaje drobnými poraněními přes broušení zubů až po extrakci zubů kvůli problémovým kořenům, načež stejně následovala smrt, ale to, co řeším teď, vidím poprvé. Mám činčiláka narozeného 28.5.2016, tzn. včera oslavil sedmé narozeniny. Před dvěma týdny (14.5.23) jsem se vrátil od kamaráda po noci domů a všiml si, že byl činčilák celý poslintaný. Máme zde místní veterinu, zajel jsem tedy v neděli tam. Koukli na něj, objednali na broušení a v úterý jsem ho tedy odvezl na zmíněné broušení. Údajně měl špatně obroušený kus jednoho předního hlodáku, což měl být důsledek jeho slintání, nechuti k jídlu a následného úbytku na váze. Jelikož problém setrval a obroušením zubů se prakticky nic nevyřešilo, rozhodl jsem se, že činčiláka odvezu na veterinární kliniku MVDr. Frýba Břetislav, který sídlí v Žatci. Je to pořád vzdálenostně a (bohužel vzhledem k mé současné situaci) finančně přijatelné. Nechali si ho tedy na dva týdny v hospitalizaci, dnes jsem si jej byl vyzvednout. Výsledek? Činčila přestala slintat, ale nežere. Enormně zhubnul, jeho běžná váha byla kolem 630g, nyní váží 480g. Tvrdou stravu nechce, Rodicare také ne, pouze si vezme pár "dobrot" - zoufalství mě teď večer vyhnalo vydat se do parku a natrhat nějaké listy pampelišek, aby si alespoň něco dal - s tím problém není. Trus má OK, koupe se, běhá, jen nežere a je hubený. Mohl bych poprosit o radu, popřípadě rovnou o objednání se? Situaci považuji za celkem akutní a rád bych ji vyřešil v co možná nejkratší době.

Dotaz od Martin Černý

Odpověď:

Dobrý den,máme samečka morčete ,je mu přes sedm let.Problémy jsou u stolece,pokud má bobky tak jsou v pořádku,ale jednou za čas vykálí kouli tak centimetrovou,která velmi zapáchá a je jak pastelina.Dostal od lékaře probiotika as dietou,ale nepomohlo.Měli by jste zkušenost?Náš lékař neví,Morčátko je mazlivé,na zahradě zvědavé,dobře pije i jí,je trochu olýsaný a šedivý ,o jídlo si zapíská.Děkuji Bartošíková

Dotaz od Kristina Bartošíková

Odpověď:

Dobrý den. Dva dny si všímám, že jedna z mojich potkaních holek je hubenější. Když jsem jim dnes čistila a vzala ji do rukou, šlo to hodně poznat, byla o dost hubenější, lehčí. Chovám potkany už 9 let, takže vím co to může být, jen jsem tohle neměla u poměrně tak mladého potkana. Chtěla bych se zeptat, co jí mám koupit aby nabrala, nebo si udržela váhu, čím ji krmit, popř co to může u rok a půl starého potkana znamenat. Moc děkuji za odpověď

Dotaz od Simona Kalodová

Odpověď:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli se dají sehnat nějaké prostředky proti klíšťatům vhodné pro morčata. Nejlépe pipety. Spreje se naše holky bojí a koupání také zrovna moc nemilují. Děkuji moc za informaci. Katka Špytálská

Dotaz od Kateřina Špytálská

Odpověď:

Dobrý den , mám 5 let staré morče a včera z ničeho nic začal být nějaky divny, nechtel jist , lezel porad na jednom miste a teklo mu neco z nosu a z očí. Dnes rano zase ležel na tom stejnem miste a už pomalu zacina jist ale nechava se bez problemu pohoadit což drive se bal a vzdycky kdyz nekdo sahnul do klece tak utekl do domecku. Nikdy nebyl moc aktivní ale tohle se nikdy nedělo.

Dotaz od Kristyna Moussilli

Odpověď:

Dobrý den, je možné použít pro pískomila ochranný límec? Je po operaci abscesu na bříšku a ve výběhu je spolu s bráškou. Předem děkuji za rychlou zpětnou vazbu. S pozdravem, Michálková

Dotaz od Monika Michálková

Odpověď:

Dobrý den, máme 3,5 letého pískomila, kterému se objevila rána (resp. vřídek, který nekrvácí) na bříšku. Dle info z webu to vypadá na nádor pachové žlázky. Na webu psali, že se tento nádor nerozšiřuje a vzhledem k jeho věku jsme o chirurgickém zákroku neuvažovali. Vřídek se postupem času zvětšil a dnes se přidal zápach a vřídek je nazelenalý. Je vhodný chirurgický zákrok, máme přijít do ordinace? Předem děkuji za rychlou zpětnou vazbu. S pozdravem, M. Michálková

Dotaz od Monika Michálková

Odpověď:

Dobrý den, mám téměř dvouletého křečka. V poslední době mírně ubývá na váze. Je ale aktivní stejně jako dřív, jí a pije. Jeho chování se nezměnilo a nemá ani jiné zdravotní problémy. Vzala bych ho k Vám na veterinární prohlídku, jenže se bojím, že by to v jeho věku byl zbytečný stres. Není příliš zvyklý na kontakt, a tak pro něj každá návštěva veterináře byla hodně stresující. Vím, že úbytek váhy může souviset s jeho věkem, proto jsem se chtěla zeptat, jestli byste mi nemohli doporučit nějakou výživu pro starší křečky, která by mu pomohla trochu přibrat. Mockrát děkuji!

Dotaz od Justýna Jirásková

Odpověď:

Dobrý den, jedno z mých morčat začalo rapidně hubnout i když normálně jí a pije běhá a píská. Je tedy trochu ochablé na zadní nohy a celkově drobné. Nevím proč se to děje. Mám podezření že je to ze stresu. Myslela jsem si že k mým ročním pořídím ještě jednou kamarádku mladší ale asi ji úplně nepřijaly nebo možná spíš jen ta jedna co teď hubne. Myslela jsem si že jí ta starší sestra nějak trápí a že proto hubne, ale i po oddělení stále hubne. Prosím co mám dělat? Nechci aby mi umřela:(( děkuji předem

Dotaz od Jana Sládková

Odpověď:

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je možné u Vás nechat provést kastraci samečka činčily a pokud ano, tak jaká je cena za tento zákrok. Přinesl jsme si domu tři činčily - dvě samice a jednoho samce, kteří na sebe jsou zvyklí, ale nechceme mít mláďátka. Předem děkuji za Vaši odpověď a přeji příjemný den Monika Beranová

Dotaz od Monika Beranová

Odpověď:

Dobrý den, chtěla bych, prosím, poradit ohledně morčátka (Sírius). Potřebovalo by obrousit zoubky, ale vzhledem k tomu, že má nádor na varleti a za ouškem, se bojím, zda "ustojí" tento zákrok. Vím, že je to vždy riskantní, ale protože je jinak v pohodě a dlabe, ráda bych mu pomohla... Děkuji. Květa Kolářová

Dotaz od Květa Kolářová

Odpověď:

Dobrý den, potřebovali bychom rádi k jedné z našich potkanic.Všimli jsme si, že přestala používat přední tlapky na přidržování potravy. Jinak chodí i leze bez problémů. Stará je cca rok a půl. Děkuji Kotová

Dotaz od Karolína Kotová

Odpověď:

Dobrý den, mám dotaz ohledně našeho 5 leteho morčeciho samečka, je po zubním zákroku, broušení, prerostle stoličky, již nekolikatem, vždy snášel zákroky dobře, brzo začal vždy jist, nyní ale nejedl vůbec, dva dny jsme rozkrmovali kaší Rodicare, dostával léky na bolest a injekce na trávení, ted začal jist sám nejvíce trávu, seno moc nechce, trochu zeleninu, ale jí málo, jakoby opatrně a jakoby nemohl pořádně potravu uchopit, což měl stejně i před zákrokem, tak nyní týden po zákroku ráno a večer raději stále ještě dokrmujeme rodicarem, protože hodně zhubl, a je takový jakoby zpomaleny, myslíte že to může být věkem? Nebo že by to bylo narkozou, že už ji špatně snáší, předešlá byla před rokem (za život celkem 5) , myslíte že můžeme dokrmovat dlouhodobě? Děkuji

Dotaz od Petra Doleželová

Odpověď:

Dobrý den, už dlouho naše morčátko trápí dýchací obtíže, chrchlaní a bublání. Jeho bratr zemřel před rokem, měl stejné obtíže. Celková únava už od malinka. Později potíže s dýcháním. Veterinář při vyšetření zjistil podle poslechu šelest na srdci. Veterinář podal ATB, ale přes noc se jeho stav velmi zhoršil a ráno zemřel. Veterinář nám řekl, že měl nejspíš vrozenou vadu srdce a na základě toho se mu plíce zaplnily vodou. Máme tedy strach i u tohoto našeho morčíka. Je možné nechat u Vás morčátku podrobněji vyšetřit srdce? Co by toto vyšetření obnášelo? A je možná případná léčba? Je už starší 2,5 roku, máme obavy z anestezie. Už jednou podstoupil operaci v inhalační anestezii (kastraci). Moc Vám předem děkuji za odpověď. Hezký den.

Dotaz od Monika Langkramerová

Odpověď:

dobrý den mám doma potkánka dumbo A přijde mi že má záchvaty z ničeho nic se začne klepat a najednou skáče po celé kleci vůbec nevím co to je a co bych měla dělat. Děkuji

Dotaz od Nikola Holubcová

Odpověď:

Dobrý den, Mám dvě potkani miminka jeden z chs 6tydnu a druhý z kinder Vajíčka 5 tydnu...  den po příjezdu jsem zjistila že ten z mensi je dost nemocný,hrozne vrkal a rychle dýchal.shaneli jsme specialistu na drobné hlodavce ale po svatkach bylo vše plne,takze jsme museli na klasickou veterinu. Dostal nejdříve injekci a další den jsme dostali ronaxan 20mg který delim na čtvrtiny,následně rozdrtit přidám do 1ml vody a z té dávky dávám menšímu (nemocnému) 0,1ml a staršímu 0,2ml 2xdenne na 2tydny. Druhý žádné známky nevydával ale doktorka říkala ze jakmile jsou slyšet praskání na plicích může to být už infekční tak ze mam dávat atb i druhému.coz se mi moc nelíbí ale zas si říkám ze lepší nez riskovat. Zdalo se mi to dnes o malinko lepší,tak snad to zabere,jen tedy nevím jestli stále dávat tomu zdravému také ATB? Aby to nebylo zbytecne a spatne pro jeho malé telicko když defakto nemocný není ale nechci nic podcenit.... Další otázka;pokud se to zlepší za těch 14 dní a bude v pořádku je i tak lepší si u vás objednat rtg nebo neřešit? Budu je pak seznamovat se staršími tak ať mám jistotu. Předem děkuji moc za radu a přeji krásný víkend Lucie Podskalská

Dotaz od Lucie Podskalská

Odpověď:

Dobrý den, máme doma mastomyši a jeden z myšáků začal tahat zadní nohy za sebou a přijde mi i že zrychleně dýchá. Chtěla bych se zeptat, čím to může být a jestli je možné s tím něco dělat. Děkuji za odpověď K. Kotová

Dotaz od Karolína Kotová

Odpověď:

Osmák degu-pořídili jsme si 3 mladé samičky. Máme je asi 14 dní.Všechny byli první dny v pořádku-živé,hravé. Jedna z nich asi po týdnu z nám celý den pískala,téměř bez přestávky. Od té doby je víc a víc nemocnější, hubne. Občas se třese. Myslím,že má problém rozkousat potravu.Namáčím jí granule do vody,dostává seno,pampelišku atd. Něco málo sní,ale žádná sláva,dlouho jí to trvá. Veterinář má tento týden dovolenou. Přemýšlím,co jí může být. Přijde mi to brzo na problémy třeba se zuby u 2měsíčního mláděte. Kolem tlamičky má chlupy slepené,dokonce už i na břiše a kolem pohl.orgánů. Ale z pusy jí nezapáchá,že by to byl třeba hnis nebo nějaký zánět.

Dotaz od Lenka Košábková

Odpověď:

Dobrý den chtěl bych se zeptat můj potkánek jsou mu přibližně 4 měsíce má na ruce takovou divnou kuličku pod kůží. já si osobně myslím že je to malý nádor

Dotaz od wdwadwa dwadwdw

Odpověď:

Dobrý den, chodíme s morčátkem k paní doktorce Lietavcové. Morčátko mělo cca před 3 lety absces od spodního řezáku, a tak jsme nechali zub dle doporučení vytrhnout, aby se abscesy neopakovaly. Morče bylo po zákroku v pořádku. Absolvovali jsme u Vás několik kontrol. V současné době má morče jedno oko více vypouklé než druhé, oko je jinak čistě. Jinak se chová standardně, žere, pije. Jen občas u jídla zatřepe hlavičkou. Nemůže to mít souvislost se zuby? Bohužel když jsem se chtěla objednat přímo k paní doktorce, byl mi nabídnut termín za 14 dní. Říkala jsem si, že by bylo nejlepší, aby se na něj paní doktorka podívala, vzhledem k tomu, že ho operovala, ale nemohla jsem tak dlouho čekat. Na jiné veterině, kde nás vzali hned, jsme dostali kapky Floxal, které podávám, ale ráda bych znala i Váš názor.

Dotaz od Tereza Blínová

Odpověď:

Dobrý den, máme 3 týdny staré dvě křečice, jedna krásně roste a přibírá. Bohužel ale druhá neroste a teď za poslední dva dny spíše ubírá na váze. Chodí spíše tak schouleně. Dnes je spíše taková bez energie a síly a na ruce působí prochladle oproti druhé. Jídlo sní, vodu taky pije. Nemáte tip, co by mohlo být za problém? Děkuji.

Dotaz od Kateřina Sotonová

Odpověď:

Dobrý den, mám na vás dotaz. Mám peruánské morče - samici, cca 2,5 roku stará. Před cca 8 měsíci se ji začaly objevovat boule, byla jsem u veterináře, který udělal odběr a zjistil, že se jedná o nezhoubný tukový nádor, že by to neoperoval, protože většinou morčata zůstanou na sále a i operace vyjde na cca 4.000,- Kč, což je pro mě dost vysoká částka. Bohužel se jí boule rozmnožily a zvětšily, u otvorů jsou velké u pod břichem je asi největší, taková červená, jinak má i na páteři, na noze..., ale tam jsou malé. Jinak normálně žere, běhá, pije, nekňučí. Jak bych měla prosím dále postupovat? Předem děkuji za odpověď S pozdravem Jana Románková

Dotaz od Jana Románková

Odpověď:

Dobrý den, mám doma osmáka degu (domu jsem si ho přivezla v srpnu 2017, takže by mu mělo být něco přes 4 roky). Objevila se mu boule na tlapičce, celkem velká, tak nějak ze dne na den. Nikdy jsme nic nenahmatali. Byli jsme doktorky a ta řekla, že je to nádor, vzhledem k ocásku a ouškám, které má trochu takové suché, olupující se, že to musel v sobě mít od mala, ale že to nepůjde operovat, prý by nezvládl narkózu,] že je celkem starý. Osmáček normálně papá, pije a je aktivní. Myslíte, že s tím lze něco dělat?

Dotaz od Patricie Stuchlíková

Odpověď:

Dobrý den, máme křečka džungarského,rok a 8 měsíců starého. Před týdnem jsem mu nahmatala v pravém třísle směrem do bříška oválnou bouli, průměr odhaduji na 0,5cm. Je velmi měkká, jakoby pružná, vodnatá. Nebolestivá. Když jsem se jí snažila ohmatat není spojená s kůží a vede od ní takový "ocásek". je možné, že je to jen nějaký orgán, nebo je na čase vás navštívit? Křeček jinak nejeví žádné známky únavy, či změny zvyků. Stále aktivně běhá v kolečku celou noc. Hladový je také stále stejně. Je velmi akční a přítulký, žádné známky podrážděnosti. Děkuji mockrát.

Dotaz od Renata Tomanová

Odpověď:

Dobrý den, mám dvouleté morčátko, které cca před 14 dny téměř přestalo jíst seno. Dříve seno hodně vyhledávalo, nyní si vezme jen občas a velmi málo (seno máme vlastní výroby). Ostatní potravu (granule, zeleninu, ovocné větvičky) jí dobře a všechno sní. Všimla jsem si, že i méně pije než původně. Bobečky jsou beze změny jako dříve, chci tím říct, že nejsou mazlavé/ / měkké. Aktuální váha morčete je 1.020 g. Morče působí vesele, je aktivní, píská, když jdeme do lednice atd., je zvědavé. Doporučíte nám nějakou radu nebo vás máme navštívit? Děkuji. Hana Turková

Dotaz od Hana Turková

Odpověď:

Dobrý den mám doma křečka dzukarskyho a má na penise takovou bouli a teče z něho hnis a bolí ho to nevím co mám dělat jestli to není nador

Dotaz od Kristýna PACOVSKÁ

Odpověď:

Dobrý den, je prosím VET- REGUL gel vhodný pro činčily?? Léčíme giardie. Děkuji.

Dotaz od Alena Foltýnová

Odpověď:

Dobrý den, na doporučení od paní doktorky MVDr. Pavly Alexandrové se na Vás obracím s dotazem ohledně Osmáka degu. Jedná se o rok a 3 měsíce starou samičku. Minulý týden jsme si všimli, že se jí na obou očích symetricky objevil bilý zákal na čočce. Při vypouštění začala běhat mnohem opatrněji a i v kleci je vidět, že hůře vidí než její stejně stará sestra, u které zákal nepozorujeme. Osmáky máme od paní chovatelky, která se dušovala, že rodiče nejsou příbuzní. Máme je od 2 měsíců věku. Snažíme se je krmit správně, používáme směsi JR Farm pro osmáky a také Versele-Laga, krmení od 1 roku dáváme ob den, hlavně dostávají seno, také zeleninu etc. Nedáváme jim ovoce, pamlsky jen občas (hráškové lupínky, mrkev, dýňová a slunečnicová semínka, dostaly také cca 4x oříšek za 1 rok). Zkoušeli jsme je vážit, mají obě cca 260-280 g. Snažíme se je z klece vypouštět 2x týdně, aby měli pohyb. Ráda bych se Vás zeptala, co můžeme dělat? Jedná se o cukrovku nebo je možné, že je to jen šedý zákal bez cukrovky? Máme nasadit dietu? Mohu také poslat fotografie, jestli je to možné. Velice Vám předem děkuji za Vaši odpověď a pomoc. S pozdravem Zuzana Krausová

Dotaz od Zuzana Krausová

Odpověď:

Dobrý den chtěla, chtěla bych se zeptat. Morče, je mu 4,5 roku. Poslední týden má průjem, ne vodnatý, ale spíše měkké bobky. Chuť na jídlo má porad stejnou. Jen je čas od času naježený a schoulený do klubíčka. Před dvěma týdny jsme byli u veterináře, kvůli krvy v moči. Byly nasazeny antibiotika. Podávali jsme týden ve stříkačce. Po 2 dnech od dobrání antibiotik se vyskytl průjem. Byly veterinářem opět podány antibiotika ale jen 1 dávka injekčně, podáváme probiotika 2 krát denně. Porad bez úspěchu..průjem stále pokračuje. Už to budou dva týdny a morčatko pomale hubne. Jsme na dietě. Jen kvalitní seno a voda. Veterináře navštěvujeme 2 krát týdně. Děkuji moc předem za odpověď .

Dotaz od Monika Holešovská

Odpověď:

Dobry den, chtela bych moc poprosit o radu - mohu prilozit fotografii. Nas krecek dzungarsky ma asi dva dny nad pravym okem “rozježené chloupky” a jakoby mirne zakalene ocicko. Dostala jsem mast Ophthalmo Framykoin a misto dvakrat denne mazeme. Prosim, co muzeme udelat aby byl v poradku? Rada dolozim fotografii. Predem dekuji za Vasi ochotu. Michaela Gavlasova

Dotaz od Michaela Gavlasová

Odpověď:

Dobrý den , mám doma 2 pískomil cca 3 roky, a jeden z nich zacel být tlustý , nejdřív jsem si myslela ze je březí ale pak (asi po 2 dnech ) vůbec neotevírá oči a jenom leží , občas se naji. Nevim co se s nim děje ale i divně dýchá . Nevíte co se s nim děje ?

Dotaz od Ellen Janáka

Odpověď:

Dobrý den, máme nově malé morčátko a všimla jsem si, že když jí, tak u toho často “pšíká”. Z očí ani nosu mu neteče, žere i pije dobře, aktivní je také dost. Většinou čtu všude informace, že kýchání je problém, ale protože má oči i nos čisté, tak se mi to nezdá. Chtěla bych se zeptat, jestli byste nám doporučili prohlídku, nebo je to normální? Máme ještě jedno starší morče a to kýchne jen občas… Moc děkuji za odpověď.

Dotaz od Michaela Novakova

Odpověď:

Dobrý den, necelé 2 roky starý sameček mívá jednou za čas (cca jednou za čtvrt roku) pár dní, kdy píská při bobkovani. Žádnou krev ani červeně zbarvenou moč nevidím. Bobky vypadají normálně. Už jsem s ním jednou chtěla jet na veterinu, ale zase to přešlo. Teď opět píská. Když bych k vám jela, je potřeba nějaká příprava? Mám nějak nabrat moč na vyšetření? Děkuji.

Dotaz od Monika Hrubá

Odpověď:

Dobrý den, máme doma roční morče rasy Baldwin a poslední dny jsme si všimli, že jedno očičko má zapadlejší o proti druhému. Může to být nějaký problém? Děkuji za odpověď MB

Dotaz od Michaela Brůžová

Odpověď:

Dobrý den, máme dvouletého morčáka, kterému v sobotu pan veterinář diagnostikoval slepotu. Je hodně nestabilní, zakopává a někdy se mu stane, že se převrhne na záda. Je objednaný na oční k panu Beránkovi. Paní chovatelka, od které náš morčák pochází nám doporučila jít na CT - tomograf, aby se zjistilo, jestli nemá nádor na mozku. Náš pan veterinář říká, že takovéto vyšetření se pohybuje kolem 30tis Kč. Mohli byste mi doporučit, kam se na tomograf objednat? Posíláte na tomograf morčata? Má to smysl? Předem děkuji, Veronika Ryšavá

Dotaz od Veronika Ryšavá

Odpověď:

Dobrý večer, mám doma 8let starou morčecí holčičku. Nikdy jí nic nebylo, otlaky natlapkách nádory v břiše nic. Až do loňského roku se jí na boku objevil nádor, který byl před 10 dny odoperován a s velkým štěstím operaci zvládla a hned několik hodinod návratu z veteriny začala jíst a kakat a čurát. Nastala komplikace a to, že jí ochably všechny nohy. V ponděli po operaci jsme jí položily do klece a jen se plazila. Bylo nám řečeno ať s ní cvičíme a nutíme jí ťapat, což se snažíme každý den minimálně dvakrát denně a posun je viditelný, když jí položíme na podložku,tak to není 100%, ale bez vyvažování rovnováhy zadkem,tak projde se pár kroků a krásně stojí na místě. Má den po vyndání stehů, což jsme si myslely, že jí vadí v pohybu. Aktuálně to je, že venku na koberečku ťape krásně, když jí donutíme postavit v kleci, tak taky, ale jinak leží na boku, nemůže zadkem vylézt ven z klece, protože prostě má nohy stočený pod sebou a nepoužívá je. Když měla popoběhnout v kleci, tak jakoby zapomněla, že má pravou zadní nohu a dvakrát upadla. Čím to může být? Jizva se léčí krásně a tato komplikace je od pátku po operaci. Předtím nikdy neměla žádný problém s nohama. Děkuji Vymětalová

Dotaz od Barbora Vymětalová

Odpověď:

Dobrý den, mám šestiletého osmáka degu. Před nějakým časem jsem si všimla boule na přední pacičce, jeli jsme k veterináři a paní doktorka nám řekla, že to bude nejspíš nádorového rázu. Brali jsme 14 dnů ATB (myslím, že Quiflox) a také Meloxoral. Boule se nezměnila a paní doktorka si tedy byla jistější, že to je nádor. Domluvili jsme se, že nebudeme provádět žádný zákrok, amputace u takto starého osmáka by byla dle mého názoru jen přítěží. Domluvili jsme se, že ho budu udržovat v léčbě a pokud se začne projevovat bolest a přestane papat, tak mu nejspíše pomůžeme od trápení. V poslední době však přišel o chloupky na této bouli, kůže začala červenat, na některých místech je černá a strupovitá a také zapáchá. Laicky se domníváme, že to je nekróza způsobená právě tím nádorem. Opět jsme nasadili ATB (Meloxoral bere 1x za 2 dny) kvůli zánětu a chci se Vás zeptat, zda je něco, co bychom zvládli udělat, jestli se dá nějak osmáčkovi ulevit... máčela jsem mu tlapku v odvaru z řepíku, ale ten už zjevně nestačí. Zajímalo by mě, zda existuje na nekrózu nějaká mast či technika, jak ji udržet alespoň v nějakém únosném stavu. Jinak je osmák čilý jako normálně, papá, pije, vylučuje a normálně komunikuje se svým bráškou, samozřejmě je omezen v pohybu, ale snažím se, aby byli co nejvíce spolu. Předem moc děkuji za odpověď, opravdu nevíme, co bychom pro něj mohli ještě udělat. A. V.

Dotaz od A V

Odpověď:

Dobrý den, mám dotaz ohledně staré morčecí samičky, které vypadly horní zuby. Spodní má, ale musel je jí veterinář zkrátit. Bohužel morčeti se špatně jí. Snažím se jí tedy krmit z ruky zeleninou, rozmočenými gramulemi, trávou. Je nějaká šance, že se naučit jist bez nich a nebo že zuby dorosrou? Co bych pro ní mohla ještě udělat. Moc děkuji za odpověď.

Dotaz od Magda Starcová

Odpověď:

Dobrý den, mám doma několika měsíčního potkana, před dvěma dny začal lehce vrkat, většinou vrká když se chystá spát, jinak dýchá normálně. Během dne je celkem aktivní, hraje si s druhým potkanem, žere a pije normálně, dávám mu teď čaj na průdušky s medem, je potřeba navštívit veterinu?

Dotaz od Gabriela Řepíková

Odpověď:

Dobrý den, máme doma osmáčky cca 3 roky, oba mají delší dobu upadlý kousek ocásku. Jeden z osmáčků má asi měsíc nateklou část ocásku cca 3 cm. Mámě nějak řešit. Děkuji za odpověď. Mlýnková

Dotaz od Lada Mlýnková

Odpověď:

Dobrý den, mám dva morčecí brášky, kteří velikostně moc sourozence nepřipomínají. Jsou jim dva roky a jeden váží 1450g (nemá žádné znaky obezity, akorát je mohutný) a druhý 1020g. Ten menší od pondělí (7.6.) produkuje bobky třetinové velikosti, než měl dřív a některé jsou i suší, také se mnohem častěji drbe u zadku dnes jsem si všimla, že ho měl i hodně mokrý, ale průjem nemá. Mají velký výběh (víceméně celý můj pokoj) a na výběr ze 4 druhů sena. Dneska jsem jim i posbírala spoustu trávy a přešla na denní vážení, abych zjistila, jak na tom je s jedením a nevypadá, že by mu chyběl apetit. Včera měl těch 1020g (ale míval i mezi 1100-1200g) a dnes po pár hodinách, co se ládovali trávou to samé. Vaše klinika je jediná specializovaná klinika i na drobnější mazlíčky, kterou mám aspoň trochu blízko. Už má ty malé bobky třetí den, a i to mi přijde dost, ale pořád tak nějak doufám, že se po dnešní náloži trávy objeví i nějaké normální. Chtěla bych poradit, jestli bych se k vám měla rovnou nechat objednat nebo počkat ještě pár dní, mám to s dopravou komplikované, ale vím, že i den může být pro morčátko rozhodující. Předem moc děkuji za odpověď. Kalivodová

Dotaz od Alena Kalivodová

Odpověď:

Dobrý den, jednomu z osmáčků se poranil ocásek. Zhruba 2-3 cm ocásku je pryč, rána je přijde otevřená, z ocásku na konci trčí pahýlek (kůže je pryč). Snažila se ocásek si očistit od krve. Osmáček žere, chodí pro pamlsek, na ruku a s ostatními se normálně snese. Je třeba navštívit veterináře, aby kousek ocásku “uštípl” nebo, aby ránu ošetřil kvůli případné infekci? Předem moc děkuji za odpověď.

Dotaz od Tereza Lukšíková

Odpověď:

Dobrý den, můj čtyřměsíční křeček syrský se poslední dobou začal více drbat - jak tlapičkami, tak i okusovat zuby. Drbe se dost intenzivně, napadlo mě tedy, zda by nemohlo jít o nějaké parazity. Nevypadává mu však srst, ani se mi nezdá, že by měl nějak zarudlou kůži. Chtěla jsem se Vás proto zeptat, jestli je podle Vás na místě navštívit veterináře či nikoliv. Moc děkuji!

Dotaz od Justýna Jirásková

Odpověď:

Dobrý den dcera má dva roky starého křečka džungarského A dneska mi volala a brečela u toho že křečík přestal chodit přestal jíst přestal pít jen sedí a kouká a mlaská A to prý trvá celý den žádné jiné okolnosti prý nenastaly ani neví jak by se to mohlo . Prostě si myslí že už asi umře a já bohužel nevím jestli jí mám s lítostí oznámit že asi jo a nebo jestli je to podle těchto nedostatečných informací podle vás něco běžného? Je nutná návštěva veterináře? Děkuji za odpověď

Dotaz od Vaclav Šedivý

Odpověď:

Dobrý den, mám problém s morčetem. Již 2 týdny má problém s přijímáním potravy, téměř vůbec sám nejí, snažím se do krmit rozmělněnou zeleninou ale toho také moc nesni. Již sem s ním byl u veterináře ale léčba nepomohla(atb, odčervení). Proběhla kontrola chrupu a vše je v pořádku, prerostle zuby nemá a v ústech nemá aft či poranění. Jiné zdravotní problémy nemá. Bohužel současný lékař si již neví rady a nasadil podpurnou léčbu(zatím bez zlepseni) zvíře působí apaticky. Můj dotaz tedy je jestli je u Vás možnost nějakého dalšího vyšetření. Děkuji.

Dotaz od Jan Klusáček

Odpověď:

Dobrý den, máme rok starého křečka džungarského. V půlce února mu zarudla oční víčka. Vzali jsme ho na veterinu, kde dostal Framykoin. Když se to po 14 dnech nezlepšilo, vrátili jsme se, ale bylo nám řečeno, že to bude alergie. Koupilil jsme tedy bezprašnou antialergenní podestýlku. Ale oči se dál zhoršovaly. Z pod víček mu začalo úplně vystupovat svalstvo a boulí se i s bulvou ven. Stále je ale schopen mrkat a evidentně i vidí. Vzali jsme ho na jinou veterinu, kde mu byl udělán rtg, aby se vyloučily problémy se zuby. To se neprokázalo. Kosti jsou celistvé, bez jakékoli známky narušení. Oční tlak byl změřen a je též v normálu. Pokoušeli se mu udělat i CT očí, ale bohužel to nedopadlo, je prý moc malinký. Paní doktorka naznačila, že by to mohl být komplikovaný zánět, nebo nádor. K nádoru se ale moc nepřikláněla, vzhledem k tomu, že se boulí do stran obě oči, kosti jsou také v pořádku a navíc by prý po takové době nežral nebo měl problémy s rovnováhou. Dostali jsme Quiflox, Metacam, Marbocyl a na zvlhčování očí Recugel. Bohužel je to již dalších 14 dní a stav očí se nelepší. Občas má drobný šedivý výtok. Jinak na něm není vidět žádný jiný problém. Žere s chutí, běhá, je aktivní. Problémy s koodinací nemá. Nevypadá ani, že by měl bolesti. Mohu poslat případně fotografii. Zkouším, jestli jste třeba někdy nenarazili na podobný problém a případně nedovedli poradit. Děkuji mockrát předem.

Dotaz od Renata Tomanová

Odpověď:

Dobry den,mame samicku morcete 3mesice starou.Jaky mate nazor na preventivni kastraci?Je bezpecna?Cetla jsem,ze kdyz neni problem,uprednostnuje se kastrace bokem nez klasicky pres brisko.Slysela jsem ale i nazor,ze kastrace bokem je zastarala metoda,bolestivejsi a vic krvaci.Jaky je prosim vas nazor a kdy je nejvhodnejsi doba-pokud vubec?Dekuji

Dotaz od Radka Zednikova

Odpověď:

Dobrý den, dnes jsme byli na Vaší klinice u pí dr. Sekyrové se samečkem morčete Vendelinkem na rentgenu a broušení zubů, a máme přijít na další broušení za cca 2 měsíce, paní doktorka se ještě při prohlídce zmínila že sameček má u jedné mléčné žlázy bouličku, bohužel jsem se zapomněla zeptat co s tím, jaký zákrok by byl potřeba , případně za jak dlouho se objednat. Děkuji,

Dotaz od Petra Doleželová

Odpověď:

Dobrý den, dnes jsem u mého postaršího pískomila mongolského zaznamenala zvětšené genitálie konkrétně penis. Nevím, jestli může čůrat, ale kaká v pořádku a při doteku ho to bolí. Čím to může být způsobené? Jak to vyléčit? Děkuji za odpověď

Dotaz od Karolína Kňavová

Odpověď:

Dobrý den, potřebovala bych preventivně vyšetřit svého Křečka syrského, ale nevím, který z vašich lékařů, se více specializuje na malé hlodavce. Můžete mi prosím poradit, ke kterému lékaři se objednat ? Moc Vám děkuji. Lenka Sívková.

Dotaz od Lenka Sívková

Odpověď:

Dobrý den, včera nám umřelo morčátko. Zanedlouho by jí byl rok. Jedla u mě ráno papriku, potom jsem ji dala do klece a připravovala jsem si věci do školy a najednou ji vidím v kleci ležet a popadat dech. Snažili jsme se ji pomoci, ale nešlo to. Takto nám umřelo i předešlé morčátko. Jinak se měla dobře a nebylo na ní vidět, že by se nějak trápila. Nevíte, čím by to mohlo být? U veterináře jsme s ní nikdy nebyli. Předem děkuji

Dotaz od Adéla Brožová

Odpověď:

Dobrý den, jaký máte prosím názor na trhání zubů u morčete? Byli jsme s nášim 4letym sameckem 2x na broušení zubů (inhalační anestezie, po 3 měsících za sebou) , kdy mu rostly zuby smerem k sobě až do mostu a poraniky jazyk a morče nemohlo jist. Bojíme se že se problém objeví znovu, paní veterinářka sdělila že příště by se měly stoličky již vytrhnout. Máme samecky dva, krmime oba stejně, senem a zeleninou, v létě trávou. Děkuji předem za odpověď.

Dotaz od Petra Doleželová

Odpověď:

Dobrý den, prosím Vás jaké probiotika by jste doporucili pro morcata (5 mes. je po ATB lecbe) a 7 mesicni ( bez ATB). Nebo event. je mozne koupit i probiotika v nejakem krmeni? Dekuji moc za radu.

Dotaz od Jana Schw.

Odpověď:

Dobrý den, mám doma 4 osmáky degu, cca od konce listopadu se potýkám s problémem u jednoho ze starších (nar.: 15.2. 2017). Poté co dostanou směsku (JR Farm Degu-Schmaus) se v kleci objeví měkké bobečky skoro až průjem, díky špinavému zadečku a packám poznám že je to pouze od jednoho a toho samého. V listopadu byl dělaný rozbor bobečků a výsledky dopadli v pořádku žádný problém tam nebyl. Ve chvíli kdy se objeví průjem přecházím čistě na seno a do dvou dnů je všechno zase v pořádku. Směsku mám doporučenou od chovatelky, kluci jsou na ní už přes rok a problém se objevil a že teď v listopadu. Všichni jsou čilý, běhají, baští bez problémů. Nevím zda mám zkusit vyměnit směsku za jinou případně je nechat na senu a senovobylinových granulí - Versele-Laga Chinchilla & Degu Complete nebo zajet na veterinu a nechat udělat rozbor bobečků zda tam není nějaký problém? Složení směsi: meduňka, máta, hrachové a pšeničné vločky, pastiňák, pampeliška, oves, pšenice, mrkev, červená řepa, travní semena, třapatka,jitrocel, jetel luční,kukuřice, květy měsíčku. Předem děkuji za odpověď S pozdravem Durdisová Hana

Dotaz od Hana Durdisová

Odpověď:

Dobrý den, máme dvouletého skinníka Alfa. Již téměř rok bojujeme s problémem s kůží. V říjnu se problém opět vrátil, projevoval se jako silná přecitlivělost na dotyk na zádech, pleskání ušima a vyskakování, jako by byl v křeči. Navštívili jsme proto veterinu, kde mu vzali stěr a nepotvrdila se ani plíseň, ani svrab. Pro jistou ale podstoupil tři injekce na přeléčení proti svrabu. Veškeré vybavení jsme desinfikovali, vyměnili jak seno,tak granule a zdálo se,že jeho stav se zlepšuje. Nyní si už ale několikátý den všímám, že když si ho vezmu na sebe a nechtěně se dotknu zad, opět vypískává jako by ho dotek bolel a nesnese na sobě ani deku, pod kterou jinak velice rád spí.. teď ale jako by ho i toto bolelo. V boxu nepozoruji žádné divné chování, pouze v případě doteku se hrozně ošívá, píská a plácá ušima. Netuším, kdy by mohl být problém, když ani v předchozích případech se ve stěru nic nenašlo. Předem děkuji, Jana Filová

Dotaz od Jana Filová

Odpověď:

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem, který se týká našich morčat. Máme tři bratry, jsou spolu samozřejmě od narození a mají pro sebe prostor 3 m x 60 cm, z čehož 1, 20 m tvoří klec a zbytek výběh. Je jim aktuálně lehce přes dva měsíce. Dva samečci se stále perou a zdá se, že motivem těchto rvaček, vzájemných honiček, častého vibrování a rumbování je třetí samec, výrazně menší, než zbylí dva. Bojují o něj a naskakují na něj, jako kdyby byl samice. Zvažujeme proto kastraci našich samečků. Bylo by to možné řešení? Oddělení není v našich prostorech již reálné a navíc nevíme, jestli by to bylo zrovna nejlepší řešení... Možná je to normální a přejde je to, ale chceme, aby se všichni naši morčáci cítili u nás co nejlépe, proto hledáme vhodné řešení. Děkuji moc za zodpovězení dotazu!

Dotaz od Barbora Folejtarová

Odpověď:

Dobrý den, doporučujete preventivní kastraci samic morčat?

Dotaz od Klára Loužilová

Odpověď:

Dobrý den. Mám přibližně 4roky starého morčíka. Přibližně 2 týdny zpět jsme zjistili že je něco zle. Zvedal zadeček a u toho pískal. Jela jsem na vet, tam bylo řečeno že má zánět, jelikož moč skrz papírek ukázala krev v moči. Dostal injekci na bolest a antibiotika. Chvíli klid a zase při vyprazdňování pískal. Jela jsem znovu na vet, tam rentgen+ultrazvuk jestli náhodou nemá močové kameny. Nemá. Tak dobral antibiotika a 4 dny klid.. Ale teď opět začíná kvíkat.. Při prohlédnutí zadečku apod, nic nemá. Ale nevím čím by to mohlo tedy být? Normálně žere, pije.. Ale to pískání mě zneklidňuje.. Co by to mohlo být?? Děkuji

Dotaz od Lenka Jirková

Odpověď:

Dobrý den, našemu morcatku zacala vylezat kuzicka pod zadeckem , vysi mu to cca půl cm z telička ,nijak to nekrvaci a morcatko to ani neboli.. diky za odpoved

Dotaz od Stanislav Škroud

Odpověď:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaký je nejvhodnější lék proti bolesti pro morčata a jaký je volně k dostání. Zatím jsem se různě dočetla ( meloxikam,tramal, loxicom). Děkuji moc za odpověď

Dotaz od Berenika Kusová

Odpověď:

Dobrý den mám doma 5 měsíční cincilku a při včerejším běhání při návratu do klece narazila do klece a je apaticka co jí může být. Děkuji

Dotaz od Kateřina Ulrichova

Odpověď:

Dobrý den, máme morčecí samičku, které je 5 let, bohužel nám utekla k samečkovi a nyní s největší pravděpodobností čeká mladé. Má tvar hrušky, hodně pije, polehává, normálně se zajímá o dění kolem, žere, celý život zdravá, čilá. Četla jsem, že prý morčatům s věkem kostnatí pánevní kosti a porod pak bývá rizikový. Můžeme ji nějak pomoct? Jak moc je tento stav rizikový? Setkali jste se s ním někdy? Moc bychom ji chtěli zachránit. Děkuji za případnou odpověď

Dotaz od Jana Hellerová

Odpověď:

Dobrý den mám dotaz máme morčátko její asi tak tři roky bohužel museli sme jít k veterináři proto že se jí na straně pusi udělala boule jak koule a od té návštěvy bohužel vypadá že každým dnem nám odejde , dnes ráno jsme zjistili že nemůže otevřít pusu jako by měla blok prosiiim co mám dělat lékařka je až odpoledne bojím se aby se vůbec dožila své morčata milujeme nadevše děkuji za odpověď

Dotaz od Dana Spáčilová

Odpověď:

Dobrý den, mám morče, kterému budou 4 roky. Za poslední půl rok se mu pod uchem udělala boule, u veterynáře to bylo léčeno antibiotiky, jako abces. Boule je stále stejná a bylo mi řečeno, že pokud se to nezhorší dokáže s tím dožít. Morče je jinak v pořádku normálně jí, je aktivní. Někdy však zustane naježené i víc jak hodinu v rohu u klece. Je možné, že ho něco bolí? Děkuji

Dotaz od Berenika Kusová

Odpověď:

Dobrý den, osmáček má bílý výtok v oku. Neteče mu ven, ale zůstává na okraji oka. Je nutno nasadit antibiotika nebo léčit ophalmoseptonexem kapkami/mastí? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Paterová

Dotaz od Eliška Paterová

Odpověď:

Dobrý den, dnes mi zemřel Křečík Džungarský, byl jí rok a 8 měsíců. Před půl rokem měla nádor, ale operaci u vás zvládla bez problémů, zánět v oku jsme také vyléčili a místo hoblin dostala asan a ubrousky. Žádné změny chování jsem si nevšimla, až dnes ráno rychle a silně dýchala a měla přivřené oči. Vzala jsem si ji k sobě a snažila se ji utěšit a zkontrolovat. Zdálo se mi, že má jiný tvar páteře víc vyboulenou, napadlo mně, jestli se nezranila, ale nereagovala, když jsem na ni sahala, tak myslím, že ji nic nebolelo. Na chvíli pak byla i aktivnější, lezla po mně, ale pak najednou začala vrávorat, vytřeštila oči a přestala dýchat. Vrtá mi hlavou, co jí mohlo být, abych si na to dala pozor u ostatních. Nos měla suchý, tak nachlazená nebyla. Netušíte, co mohlo mít tak rychlý průběh?

Dotaz od Petra Kodymová

Odpověď:

Dobrý den, mám 5letého samečka Skinny. Asi týden až 10 dní zpátky měl trochu průjem, trvalo to tak 3 dny - v kleci byly i bobky, zároveň ale u zadku nalepený měkký trus. Jinak se choval normálně, žral. Asi dostal víc zeleniny a trávy. Od té doby občas kníkal, nikdy přes den, vždy jen v noci, ne každý den a různě intenzivně. Před 3 dny jsem si náhodou všimla, že má za análním otvorem nahromaděný trus, kolem toho šly normálně bobky. Masáží jsem trus dostala ven - nebolelo ho to, nekníkal, držel a poté měl evidentní radost. Já byla v šoku, jak velký kus to byl. Trus byl dost tuhý. Myslela jsem, že je po problému. Následující noc ale kníkal ještě víc. Trus tam měl opět, při zatlačení na zadek vypadl. Skinny mi radostně olízl ruku a spokojeně šel spát. Od té doby ho sleduji, mám pocit, že mu tam zůstávají i bobky - některé, některé vypadnou. Možná se mu tam hromadily vždy a vypadávaly postupně, jen jsem to nevěděla. Máte zkušenost, že až se dietou zážívaní srovná, bude to v pohodě? Nebo se mu ten prostor za análním otvorem mohl "vytáhnout" a problém už bude navždy... Jinak je pohyblivý, sledovala jsem, že na zadek si dosáhne, jen se mu prostě nedařilo si s problémem poradit sám. Díky.

Dotaz od Bohuslava Dusíková

Odpověď:

Dobrý den, mám pískomila cca 3 roky starého. Včera jsem ho našla ležet na domečku se zalepenyma očkama. Byl malátný neudržel rovnováhu a špatně dýchá. Očka jsem mu potírala vyvarenym heřmánkem a trošku to pomohlo, ale stále neudrží rovnováhu a dýchání se mu nelepší. Má stále otevřenou tlamičku. Prosím o ráda co by mu mohlo být. Děkuji.

Dotaz od Adéla Pokoráková

Odpověď:

Dobry den, minuly tyden ve stredu jsme u vas byli na kontrole se dvema osmaky kvuli zubum. Oba s chuti zerou, ale se zuby je to horsi. Starsimu Tomovi (6 let), ktery chodi pravidelne na korekce ste nasla tentokrat i zanet v ustni dutine. Bohuzel v patek se mu zmenil horni rezak na bilo, bojim se, ze to bude probihat jako s tim mladsim Casprem (3 roky). Tomu se vcera ulomil znovu horni rezak, ten druhy nez minule; jeste dobirame antibiotika a medikament proti bolesti. Nicmene jeho bracha je stale bez symptomu. Premyslim, co jsme mohli v posledni dobe zmenit, ze by to melo takovyhle nasledky. Nebo jestli jim chybi dlouhodobe neco ve strave, jako vitamin D, calcium, zelezo. Mate mnoho zkusenosti, mohla byste mi poradit, co bych mohla udelat a nebo cim by to mohlo byt zpusobene. Vubec netusim co se s jejich zuby deje. Moc dekuji za odpoved.

Dotaz od Petra Vochozkova

Odpověď:

Dobrý den, před vice jak týdnem jsme u vás byli s morcatkem. Měla dýchací problémy a průjem. Léčila se antibiotiky, probiotiky, léky proti zánětu a bolesti a dokrmovali jsme. Začali jsme dávat jako dříve seno, granule, kořenovou zeleninu, listy petržele. Cca po 4 dnech se vylepšila a vypadala téměř zdravě. Po dobrani atb a probiotik má opět průjem a trpí nadýmáním, které se zlepší po dietě, kdy ji dáváme pouze seno a granule. Když přidáme cokoliv jiného, opět se stav zhorší. Probiotik jsem koupila další a opět podáváme. Prosím o radu jak postupovat dále. Předem děkuji.

Dotaz od Martina Říhová

Odpověď:

Dobrý den, mám doma ročního samce morčete a pořídila jsem si k němu dvouměsíční samičku. Samce jsem dnes nechala vykastrovat a zároveň jsem zjistila, že 'samice' je samec. V případě, že bude i druhý samec vykastrovaný, je možné je mít v jedné kleci? Děkuji za odpověď

Dotaz od Martina Čížková

Odpověď:

Dobrý den, naše morče má asi nějaké problémy se zadními končetinami, už více jak týden jen leží v domečku a i když na jídlo a pití zajde, snaží si misku vždy posunout co nejblíže k domečku. Navíc asi leží celou dobu jen na jedné straně, v posledních dnech jsme také zpozorovali úbytek srsti na zadních končetinách, jinak žádné problémy nemá i když už není nejmladší.

Dotaz od Jakub Zavadil

Odpověď:

Dobrý den, dnes jsem si u jednoho z našich osmáků všimla malé čistě bílé skvrny na horních zubech, neřekla bych že to tam má nějak dlouho, snažím se je kontrolovat co nejčastěji (když se zrovna nechají), mohl by to být problém? Zatím jsme na žádné kontrole nebyli, vždy vše v pořádku, i teď krásně jí i pijou. Stravu mají pestrou, nedostávají nic co by neměli, větvičky mizejí do pár minut, opravdu si nejsem vědoma nějaké chyby. Předem děkuji za odpověď. Přeji hezký den

Dotaz od Martina Dovrtělová

Odpověď:

Dobrý den, mám 3 morčátka, sameček byl cca před půl rokem u Vás na kastraci. Četl jsem názory, že je lepší nechat vykastrovat i samičky tzv. metodou horem (bokem), která má být šetrnější, z důvodu, že velmi často morčata trpí na cysty. Samičkám bude v květnu 1 rok a rád bych znal i Váš názor, zda je lepší je nechat preventivně vykastrovat. Může tato procedůra zkvalitnit nebo i prodloužit život? Na kdy případně by bylo možné se na tento zákrok se 2 samičkami objednat a jaká je cena takového zákroku. Jedna samička měla mladé, druhá ne. Předem mnohokrát děkuji za odpověď. S pozdravem a přáním hezkého dne, Vít Balboa.

Dotaz od Vít Balboa

Odpověď:

Dotaz na paní doktorku Lietavcovou. Mám malého myšáka laboratorního, asi jedenapůlročního. Asi před měsícem se začal škrabkat a trpěla tím zejména ouška a ztrácí srst. Byli jsme s tím u MVDr Řeháka, ten na místě nic dělat nemohl. Doporučil mazat postižená místa hemagelem. Podestylku vyměňuji denně (používám konopné pazdeří na doporučení dobré známé, chovatelky morčátek), přesto mám pocit že se nic nemění. Jinak je myšáček zvědavý, lezavý a běhavý, má živý zájem o pamlsky a i když častěji odpočívá, nedělá dojem myšího důchodce. Dá se v tomto případě něco dělat? Děkuji, s pozdravem Rostislav Hubert

Dotaz od Rostislav Hubert

Odpověď:

Dobrý den. Ve zverimexu (ne laboratorní ale na objednávku) zakoupily 2 potkanice (cca 7 týdnů). Jedna je úžasná , hodná, zvyká si, druhá celkem taky, ale... Když je v kleci, na nic se nesoustředí, začne jak kdyby vyděšeně nadskakovat, občas opravdu jak hopík, skoro nepochopitelně. Taky občas stojí a naklání se na levou stranu. Jinak normálně jí, spí, pije, bereme ji ven z klece. Dělá to od doby co ji máme (cca týden). Nevíte, zda to není na medikaci, vrozená vada nebo nádor?

Dotaz od Monika Buchtová

Odpověď:

Dobrý den. Máme 2 samečky morčat ve věku 9 měsíců. Včera jsme s jedním byli u veterináře, protože jsme se obávali, že bílo žlutá hmota, kterou měl rozmazanou na varlatech by mohl být hnis. V minulosti se stalo, že se mu z otvoru, ve kterém je ukryt penis uvolňovala bílá tuhá hmota v podobě provázku. Veterinář ho prohlédl a onemocnění nenašel. Dnes se u druhého samce u ústí otvoru ve kterém je ukryt penis objevila bílo žlutá kapka. Dnes jsou nervózní a chovají se k sobě agresivně, i když se jinak snáší dobře. Také teď mají občas snahu na sebe naskakovat. Jedná se tedy o sperma? Neradi bychom zanedbali zánět. Morčata žerou a nevypadají unaveně. Předem děkuji za Vaši odpověď.

Dotaz od Romana Breuerová

Odpověď:

Dobrý den. Před dvěma týdny jsem si pořídila čtyři malý potkaní kluky ze zverimexu. U jednoho chlapečka už čtvrtým dnem pozoruji zpomalený růst oproti ostatním a k tomu jakoby byl ještě trošičku nemotorný a dlouho si tvrdší jídlo přehazuje než začne jíst a jí pomalu oproti ostatním. Další věc je že mu teče z pusinky nějaká světle hnědá tekutina kterou se snaží otírat o podestýlku. Bojím se aby neměl třeba nejakou vrozenou vadu. Jedná se o rasu Harley. Mockrát děkuji za každou radu.

Dotaz od Nikola Unčovská

Odpověď:

Dobrý den, Máme cca šestiletého samečka osmáka. ( Měli jsme samozřejmě 2, ale ten jeden již zemřel). Poslední dobou, mu vypadali zevnitř zadních nožiček chloupky, má tam lysá místa a jsou mu hodně cítit ouška a někdy mi přijde, že je má i takové jako mokré. Mohl by mít zánět v těch ouškách? Děkuji Ekhardová

Dotaz od Michaela Ekhardova

Odpověď:

Dobrý den, mám dotaz na paní doktorku Lietavcovou. Dostala jsem na Vás doporučení pod paní doktorky Brodské z Prahy 4, že s Vámi mohu konzultovat problém jedné mé křečice. Dlouhodobě chovám džungarské křečíky a křečíky Campbellovy (cca 22 let). Nyní se jedné z mých křečic vytvořila během posledního měsíce v břiše velká boule (umístěná v levém podžebří). Ze začátku byla velká cca jako hrášek (citelná pouze pečlivým prohmatem bříška). Nyní bohužel narostla do velikosti cca většího lískového ořechu a připadá mi, že stále roste. Na pohmat ji bolí, cuká se a kníká bolestí. Boule je tvrdá, nicméně kvůli bolestivosti ji netrápím mačkáním, jen lehce kontroluji tvar a velikost. Už jí začíná lehce vadit, chodí v pořádku, nicméně pokud se probudí, má chvilku problém s rovnováhou. Paní doktorka Brodská z kliniky na Praze 4 mi pro ni dala Meloxidyl 0,05mg/ml 2x denně na bolest. Dávku zpravidla rozděluji cca na polovic tedy 0,025. Holka během měsíce velmi zhubla (z její původní váhy cca 46-48g na 35g). Od mala velmi pije (cca půl 100ml napáječky za týden). Aktivní, bez známek apatie - nyní má tendence se více mazlit. Zuby v pořádku, nepřerůstají. Torby v pořádku, bez zánětu. Na cukrovku negativní. Žere sice méně, ale vezme si vždy když dostane do mističky (převážně první vybírá gammarus nebo sušené červy, rybičky v krmivu obsažené) nebo ořech/slunečnici též nikdy neodmítne. Krmná směs je od JR Farm, dávám občas kousek zeleniny, ovoce, bílek, tučnější ořechy (1-2ks) nebo slunečnice (cca 10ks) jen na příděl několikrát do týdne jako oživení a doplnění jídelníčku. Vylučování ok, bez průjmu. Srst v pořádku, načechraná, lesklá bez olysalých míst. Oči i čenich bez výtoku. Dech v pořádku, občas pčíká, ale to vždy jen když cítí silnější parfemaci např. krém apod. Jako podestýlku používám ASAN Pet Silver nebo Aloe, na hnízdo měkký neparfemovaný toaletní papír. Alergii tedy pravděpodobně nemá. Potíže ovšem začaly, když jsem jí podestlala ASAN Pet Silver, který byl pravděpodobně neúmyslně parfemovaný již z výroby (i já jsem cítila vůni heřmánku). Objevilo se pčíkání, měla tendence okusovat box ve kterém je chovám, aby se dostala ven. Byla velmi nesvá, nervózní a nechtěla spát v domečku. Po zakoupení nového steliva pčíkání ustoupilo a cítí se spokojenější. Bohužel jí ale začala růst zmíněná boule v břiše. Druhá křečice je v pořádku. U té jsem zmíněné problémy nezaznamenala i ve stejném "parfemovaném" stelivu. Nejsou sourozenci (v příbuzenské linii jsou cca až ve 4-5 generaci), obě čistá linie džungarských - nejedná se o hybrida. Zajímá mne, zda se může jednat o nádor (vzhledem k rychlosti růstu, úbytku váhy) - na citologii nebyla testována. Zda je možné jí nějak více ulevit od bolesti, nasadit nějakou tlumící léčbu a stabilizovat ji, případně zda by mělo smysl ji jako poslední řešení operovat? Je ještě relativně mladá (narozená 2/2019) a droboučká, logicky se tedy bojím úmrtí. Pokud by bylo nutné ji operovat, kolik by operace stála, jak probíhá rekonvalescence po operaci? Na případnou konzultaci a prohlídku mohu přijet na kliniku. Předem děkuji za odpověď a případnou pomoc. Kodymová M.

Dotaz od Michaela Kodymová

Odpověď:

Dobrý den, mám cca 1,5 - 2 roky staré skinny morče. Na začátku září 2019 mělo problém s kůžičkou. Vzala jsem ho na veterinu, kde mu mimo jiné byla preventivně aplikována injekce Noromectin. V místě vpichu se mu pod kůží vytvořila malá boulička. Při další kontrole jsem na to paní doktorku upozornila. Odpověděla mi, že to nic není a občas se to stává. Teď to budou cca 3 měsíce a boulička se mírně zvětšuje (přiložila bych fotku, ale nenašla jsem tu možnost vložení). Opravdu můžu být v klidu, že to nic není? Předem děkuji za odpověď

Dotaz od Michaela Kučíková

Odpověď:

Dobrý den, mám dotaz ohledně morčátka. Jsou mu necelé dva roky a zhruba před měsícem mu byly zabrušovány zadní zuby. V posledních dvou týdnech nejprve přestal pít, pak přestal jíst granule a jediné, co sní jsou listy pampelišky, trochu jablíčka, kousek okurky apod., tedy samé čerstvé a šťavnaté kousky. Bohužel ale má průjem a ubývá na hmotnosti. Nechtěli jsme nic zanedbat a proto jsme s ním již několikrát byli u veterináře. Jsme k vám objednaní na toto pondělí na vyšetření. Potřebovala bych však poradit, jak mu do té doby pomoci. Minulý týden měl antibiotika, bere probiotika (Bio Lapis) a Degan. Děkuji moc za radu. Květa Kolářová

Dotaz od Květa Kolářová

Odpověď:

Dobrý den, Rád bych se zeptal na otázku přenositelnosti nákaz z člověka na morčata. Měl jsem - a doteď mám dozvuky - silnější nachlazení (rýma, kašel, horečky, pocení) a během této doby jsem zacházel s morčaty. Dnes jsem zjistil, že morčata jsou nezvykle letargická (obvykle hyperaktivně pobíhají), častěji se třesou a neprojevují ani moc chuť k jídlu - obvykle nedočkavě chroupou mrkev v momentě, kdy je před ně položím, dnes ale do mrkve jen párkrát ďobli a následně ji nechali být. Dokonce i granule, které za normálních okolností během dne sní, jim zbyly. Jelikož jsem na internetu viděl jak poznámky, že virová onemocnění nejsou penosná z morčat na člověka tak upozornění, že virová onemocnění od člověka mohou být pro morčata fatální, rád bych se zeptal na klarifikace, případně další postup a zdali bych měl co nejdříve navštívit Vaši kliniku. Předem děkuji, s přáním krásného dne, Zdeněk Zrůst

Dotaz od Zdeněk Zrůst

Odpověď:

Dobrý den, máme tři malé morčata, narodili se 14.6.2019 a od včera si dcery všimli, že jedno z morčat je pořád na jednom místě a když se chce přesunout, tak nejde, ale poskakuje jako králík. Čím by to prosím mohlo být a jaký by byl postup. Děkuji za odpověď. Katka Fréharová

Dotaz od Katka Fréharová

Odpověď:

Dobrý den, samička morčete (2 roky) měla při testování moči "papírkem" krev v moči - testovala jsem pro jistotu 2x. Další den při opětovné kontrole se už krev neprokázala. Je možné, že se jednalo jen o jednorázový stav např. o průchod kamínku, který podráždil sliznici a další den je pak už vše v pořádku? děkuji za odpověď

Dotaz od Denisa Valentová

Odpověď:

Dobrý den, mám křečka Roborovského, který má přemnoženého trudníka. Na kontrole jsme u vás byli koncem února a dostala jsem od vás kapky. Srst mu roste zatím jen kolem nožiček, záda má stále holá. Jak dlouho mu můžu ještě dávat kapky a po kolika týdnech? Nebo máme raději přijít na kontrolu? Předem děkuji za odpověď. Hezký den. Jana Hachleová

Dotaz od Jana Hachleová

Odpověď:

Dobry den,mame 10měsíční morcatko samicku,z chovne stanice,byla brezi,mela 2mladata zdrava.Hlavni dotaz je zacala krvacet z nosu,nadmerne zere,pije ale hned vylouci,nadmerne se drbe,a obcas piskne kdyz ji chceme pochovat.Dostava 2xdenne zeleninu,travu,nebo seno,zrni primo pro morcata.Nevite co by s ni mohlo byt?nekdo rika ze obcas morcatum tece krev z nosu,tak nevim zda mame jet k veterinari?dekuju za odpověď.Krasny den.

Dotaz od Darina Valsova

Odpověď:

Dobrý den, naše měsíční mládě morčete ma na zádech u levé lopatky šedivobilé místo bez chlupu. Paní veterinářka nám řekle že to je ložisko plísně. Vy máte specializaci na morčata. Nepoznáte i z popisu o co se jedná? Preventivně jsme ošetřili všechna morčata chytrou houbou. Jiná to nemají. Kdyby sem šel vložit obrázek určitě byste věděli vice. Nemocné morče mažeme mastičkou kterou nám dala vet. - F10. Děkuji Roman Papež ml

Dotaz od Roman Papež

Odpověď:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na něco ohledně kastrace samců morčat. Máme jednoho něco málo přes rok starého a před třemi měsíci jsme mu pořídili kamaráda. Tomu je teď pět měsíců. Ze začátku spolu vycházeli v pohodě, ale poslední dny ten starší na mladšího útočí. Většinou, když u toho kroutí zadkem a "vrká", tak si myslím, že je to tím, že už dospěl a tak se bojím, aby se nepokousali. A teď k tomu dotazu. Zajímalo by mě, jestli by kastrace tomuto zabránila, nebo by se mohli prát i vykastrovaní. Nevím, jestli kastrace změní i povahu, nebo je dobrá jen pro samce, kteří mají být se samičkou. Moc se té kastrace bojím, viděla jsem pár morčátek, kterým nedopadla úplně dobře. Ale na druhou stranu se bojím i toho, abych je jednou nenašla pokousané. Moc děkuji za radu. J.Hedviková

Dotaz od Jana Hedviková

Odpověď:

Dobrý den, máme půl roku stará morčátka, 2 kluky. Jednoho dlouhostrstého a jednoho krátkosrstého. Aktuálně asi před 2 týdny se začal krátkosrstý hodně drbat a za krkem má méně chlupů, až lysinky. Parazity v srsti vidět není, postříkali jsme ho i sprejem na morčata proti vším apod a nic se nezměnilo. teď se drbe asi méně. Dobře jí, je aktivní stejně či možná mírně méně. Aktuálně spíše více v domečku či u jídla, občas se poperou s druhým. Nemá rád změny a o víkendu byli prvně venku na trávě, tak nám přijde od té doby více ustrašený a zalezlý. U druhého obtíže nepozorujeme. Měnili jsme druh pilin a hodně kýchal, asi to bylo hodně prašné. Teď již nekýchá. Mají každý den seno a vodu celý den, 1-2x denně zeleninu či granule či zrní či kousek ovoce, trávu ze zahrady. Předpokládám, že se jedná o nějakou plíseň. Jak mu můžeme pomoci? Nevím, zda je to na kontrolu u vás a případně jak se můžeme objednat (kdykoliv? ke komunkoliv z lékařů? Co s sebou? Oba?) Děkuji.

Dotaz od Lenka Brožková

Odpověď:

Dobrý den, máme dvě morčátka-samičky (je jim cca 8 a 9 měsíců, máme je od října 2018 a poprvé chováme morčátka, tak se bojíme, abychom něco nezanedbali). Několik dní (cca od neděle 30.března 2019) jim mnohem víc zapáchá moč. Jinak jedí dobře, chovají se stále živě, jiný problém jsme nezaregistrovali. Podestýlku měníme kvůli zápachu i dvakrát za den. Zatím jsme nerozlišili, které z nich močení zapáchá, zda jedné či oběma, museli bychom je oddělit. V posledním týdnu došlo ke dvěma změnám.. koupili jsme jinou značku sena (je možné, aby po jiné směsi sena byla moč jinak cítit?), ale včera jsme opět začali dávat původní značku a moč stále zapáchá. A pak jsme také o víkendu poprvé po zimě morčátka venčili, byly venku necelou hodinu, z větší části na sluníčku s malým zastíněním, ale když se mi už zdálo, že není dost teplo, tak jsme je odnesli domů. Proto si myslím, zda nemohly nastydnout a proto jim teď moč zapáchá? Co doporučujete sledovat? Může se to nějak rychle zhoršit? Co bychom jim měli podávat? Lze k vám přijít v akutním případě hned, jak dlouho trvá objednání? Děkuji předem za odpověď.

Dotaz od Martina Křížová

Odpověď:

Dobrý den, v pátek 29.3 jsme si od Vas převzali s hospitalizace morce - Mazlika, měl po operaci ( invaginace), dostal léky, mimo jiné i antibiotika.Chtěla jsem se zeptat, zda je možné podávat k lékům, které má předepsané i probiotika. Máme je od Vás z předešlé návštěvy. Děkuji za odpověď . R. Sedláčková

Dotaz od Romana Sedláčková

Odpověď:

Dobrý den, jedna z našich činčilek vrže zuby - hlavně během pití. Napije se, posadí a vrže zuby, opět se napije, posadí a vrže a takto dokola. Jinak jsme si vrzání ani jiných změn nevšimli. Bobky v pořádku, oči v pořádku, od mala jí trochu pomaleji a je bojácnější, jinak čilá. Myslíte, že je to vrzání zoubky v pořádku nebo máme pro jistotu přijít? Pak tu máme ještě jednoho činčiláka, který by měl být v pořádku, ale moc se mu nechce růst, takže bychom ho pro jistotu chtěli nechat zkontrolovat. Ke komu se objednat a s jakou cenu +/- počítat, bude-li se jednat prozatím pouze o preventivní kontrolu? Co si máme připravit a vzít s sebou? Děkuji za odpověď :)

Dotaz od Martina Fleglová

Odpověď:

Dnes nám zemřel křeček. Už na podzim jsem si všimla, že pije více než obvykle, což jsem přisuzovala změně krmení. V poslední době byl apatičtější, asi týden.... V sobotu se nám počural na sedačku a měl slabší zadní nožičky. V neděli se zdál lepší, no dnes v pondělí ráno už měl studené bříško a vypadal velice zle. Myslíte, že mohlo jít o zánět dělohy? Na normální úmrtí stářím mi to moc nepřipadá. Velmi Vám děkuji za odpověď. Aspoň budu vědět, na co dát příště pozor. Eva Flor.

Dotaz od Eva Floriánová

Odpověď:

dobrý den tento dotaz se muže trochu podivný ale už opravdu nevím jak dal chovám už několik zvířat a také jedno osmačku boužel jen jednu přesto se jí snažím věnovat co nejvíce (co to jde tak jí pouštím, v kleci snažím vymýšlet všemožné hračky ,neustále si sní hra ju rozmanitý výběr jídla,písku ,věcí na okus sena a vše možné (jediným mínusem je že jí chovám ve velké klece( přesto se se přiznám že je výškově nevyhovující ) pře všechno to ale neustále brnká zubama o klec což vydává velmi nepříjemné zvuky a to neustále s minimálním oddychem už jsem vyzkoušel všemožné ale nic nezabírá neví čím by to mohlo být způsobeno ?? děkuji moc za možné vyřešení velmi nepříjemného problému

Dotaz od jan farst

Odpověď:

Dobrý den, máme dvě pětiletá morčátka a ráda bych se zeptala,zda je vhodné vzhledem k jejich věku provést preventivní kontrolu zubů a popř. zda tuto službu provádíte. Moc děkuji.

Dotaz od Marcela Bílá

Odpověď:

dobrý den chci zeptat v ohledu stravy a to že nedávno jsem přešel od jiných granulí k granulím Brit care a to pro činčily jenže chovám osmáky degu četl jsem že prý granule pro činčily můžou být podávány i osmáku degu chci se zeptat zdali je pravda a mým osmákum to nijak neuškodí(nové granule přijmají velmi dobře občas se stává že jsou trochu nevrlí) děkuji za odpovězení dotazu

Dotaz od jan farst

Odpověď:

Váš dotaz..Dobrý den, mám morče samičku 5,5 roku. Teď nám dost pohubla a na naší veterině dle RTG byl zjištěn kámen v močovém měchýři. Má sirup na bolest a Rowatinexem se pokoušíme o rozpuštění kamene. Máme zvážit operativní odstranění kamene. Provádíte tyto zákroky? Co to pro morče obnáší a jaká je úspěšnost operace u morčete 5,5 let? Také prosím, jak se pohybuje cena takového zákroku? Naše morčátko funguje zatím dobře, baští hodně (granule Versela Laga, seno, salát a dost pije) Děkuji Vám.

Dotaz od Irena Nováková

Odpověď:

Dobrý den, Před cca čtyřmi měsíci jsem si pořídila potkánka ze zverimexu (bohužel jsem neměla žádné zkušenosti ohledně potkanů ze zverimexu) a bohužel jsem neměla štěstí. Potkan byl nemocný (průdušky, rýma atd..) a také u něj byla nalezena "veš krysí", jak mi bylo řečeno místními veterináři (byl podáván Stronghold ředěný s vodou). U nás na malém městě není nikdo, kdo by se specializoval na hlodavce, i když se tak prezentovali. Řekli mi, že je potkan v pořádku. Nádledně asi měsíc po ukončení léčby jsem jela na prázdniny do Prahy a navštívila Vaší kliniku s tím, že se opět objevily Vši (kde se také zjistilo, že potkánek je nedoléčený). Tak se zahájila léčba a potkánci se vyléčili. Bohužel jsem v průběhu léčby pořídila novou klec s dřeveným nábytkem a díky mé nezkušenosti se po ukončení účinku látky opět objevily. A to už jsem byla opět po prázdninách ve svém městě. Opět mi byl místními veterináři naordinován Stronghold. Jenže po aplikaci přípravku (samozřejmě už jsem byla poučena - provedla jsem důkladnou asanaci prostředí Arpalitem) Strongholdu vši neopadaly jako dřív. Ani po 3 dnech. Byly tam stále. Byla jsem zoufalá a kamarádka, která studovala střední školu veterinární mi poradila, ať zkusím Arpalit stříkat i na potkany...bez účinku. Už jsem opravdu zoufalá. Předem děkuji za odpověď a radu :)

Dotaz od Denisa Zoulová

Odpověď:

Dobrý den, máme malé 3 měsíční skinny morčátko s PP, samečka. Cca před 14 dny nám z ničeho nic přestalo chodit na zadní a jednu přední nožku. K jídlu a pití se dostane, ale i přesto také zhubnul. Jezdili jsme k veterináři, kde jsme dostávali injekce a sirup, veterinářka myslela, že je to nervového původu. Po 14 dnech léčba stejně nezabrala. Veterinářka je toho názoru, že to může být degenerace kloubů v chovu, tudíž genetické. Nepozná se to prý hned po narození, ale až déle. Ochabuje mu svalstvo. Nicméně náš 3 měsíční Xaverek je na to pořád dost mladý. Postižené nožky ho bolí. Veterinářka si také neví moc rady, poradila nám jedině zajít k ortopedovi. Chci se zeptat, zda s tím nemáte zkušenosti? Jestli to nemůže být ještě něčím jiným, co by se případně dalo léčit? Nebo zda nevíte, čím to alespoň zlepšit? Děkuji za radu :)

Dotaz od Kateřina Čápová

Odpověď:

Dobrý den, máme 4 morčata, ale vzhledem ke zhoršující se alergii se chci zeptat, zda se dá seno úplně nahradit granulovaným senem (dostávají seno, granule Supreme Selective, ovoce a zeleninu). A pokud ano, jaká značka je vhodná. Morčata už nejsou nejmladší, nechceme je dávat pryč, tak mě právě zajímá, jestli alespoň to seno se dá nějak nahradit. Předem mnohokrát děkuji za odpověď.

Dotaz od Eva Kurkova

Odpověď:

Dobrý den, mám téměř 5 let staré morče a všimla jsem si, že mu jedno oko zašedlo a nevím co s tím, jestli se s tím dá ještě něco dělat, nebo jestli se to nemůže dostat i do druhého oka a jak tomu předejít. Chová se normálně a myslím, že i normálně vidí. Děkuji

Dotaz od Jana Pokorná

Odpověď:

Dobrý den, mám morče, samečka, 3 roky. Po stříhání drápků (nestříhla jsem ho, nevšimla jsem si ničeho zvláštního, jen se kroutil jako vždy) začal pošlapávat z jedné packy na druhou, vypadal nervózně, druhý den ráno začal pajdat na přední levou packu, na pacce jsem ale nic zvláštního neviděla. Původně jsem myslela, že jde o otlak, takže jsem mu máčela tlapku v roztoku epsomské soli či betadinu. Další den jsem ho vzala k nejbližšímu veterináři, dostal injekci Metacam. Den po injekci se mu na pacce udělala boule velikosti velkého hrášku, cca v oblasti "kotníku" nebo pomyslné "paty". Vzala jsem ho k jiné, specializované veterinářce, ta mu dala na 6 dní Loxicom a Enrogal s tím, že je to nejspíš absces. Dostával probiotika. Jedl pořád stejně, průjem neměl, nevypadal ani, že by ho to bolelo. Po šesti dnech se tlapka střídavě zlepšovala (otok se menšil), střídavě zhoršovala (přišlo mi, že se otok zvětšil ve chvíli, kdy morče běhalo po dece - nechávala jsem ho tedy co nejvíc v klidu). Na další kontrole u veterinářky jsem se dozvěděla, že absces to není, protože ten už by se zvětšil/prasknul, navíc veterinářka zkusila do místa píchnout jehlou a teklo jenom velké množství krve, říkala, že má místo hodně prokrvené. Řekla mi, že nemá možnost dělat nic jiného a že ho mám pozorovat, na rentgenu nebyl. Od poslední kontroly uběhlo cca 14 dní, pořád jsem podávala probiotika, stav se ale nezměnil. Přišlo mi, že se otok zmenšuje, takže jsem byla v klidu, poslední dva dny (připadá mi, že zase po stříhání drápků) se otok zase dost zvětšil. Je možné, že si nějakým způsobem tlapku vykloubil/zlomil nějakou malou kost a že tedy nezbývá, než čekat? Chtěla bych pro něj udělat to nejlepší, ale nezdá se, že by měl bolesti - běhat se mu nechce, ale jí normálně, když mu packu zmáčknu, ani moc nepíská, jen když je zrovna hodně nateklá. Lze pro něj vůbec v tuto chvíli něco udělat? Nerada bych ho vystavovala další léčbě antibiotiky, když se nakonec zjistilo, že je ani nepotřeboval, protože o absces nešlo, bojím se, aby pro něj léčba nebyla moc náročná a zatěžující. Moc děkuji za pomoc a radu, s pozdravem Michaela Červenková

Dotaz od Michaela Červenková

Odpověď:

Dobrý den, mám ročního samce potkana. Včera byl naprosto vpořádku a dnes jsem si všimla že má hlavičku lehce nakloněnou na stranu. Běhá ale padá na stranu. Baští normálně a jídlo si drží v packách. Nevíte co by to mohlo být? Děkuji, Milošová

Dotaz od Eva Milošová

Odpověď:

Prosím o radu ohledně samečka křečka syrského 2,5 roku starého. Najednou má zavřená očička a tahá za sebou zadní nožičky, ale hlavičku zvedne a potravu přijímá. Mohla by to být mrtvička? Děkuji Tůmová

Dotaz od Marta Tůmová

Odpověď:

Dobrý den,minule úterý jsme u vás měli morčecí samičku na operaci a dnes jí druhá samička pravděpodobně vytahala stehy na tváři. Chci se zeptat,zda to něčemu vadí? Rána vypadá stejně,tak snad se to nijak nezhorší.Jen stehy,které trčely ven jí prostě odkousala.Děkuji za odpověď.

Dotaz od Martina Radkovičová

Odpověď:

Dobrý den, máme morče, které je po operaci a rána se hojí hůř, než by měla. Slyšel jsem, že u psů se v takových případech údajně úspěšné používá wobenzym. Myslíte, že by bylo možné ho podávat i morčatům? Mockrát děkuji a přeji hezký den. S pozdravem Stefan Papanikolaou

Dotaz od Stefan Papanikolaou

Odpověď:

Dobrý den, Máme doma mladého potkana a všimli jsme si, že má občas okolo čumáčku krev. Dívali jsme se na internet a zjistili jsme, že se nejedná o krev a že je to u potkanů běžné, ale, že to může být i příčina onemocnění dýchacích cest. Proto se chci zeptat, jestli se nějak dá rozeznat rozdíl nebo je lepší zajít na veterinu? Předem děkuji za odpověď, Veronika Severová

Dotaz od Veronika Severová

Odpověď:

Dobrý den Máme doma dva osmáčky, kterým opadaly chlupy s chocholky na konci ocásku. Nejprve se to stalo prvnímu po cca 14 dnech i druhému. Problém trvá už cca měsíc a nové chloupky nedorustají. Tomu jednomu se ještě na špičce ocásku udělal takový divný bílý strouoek a velikosti par mm a začal se trochu více škrábat. Stravu mají pestrou , dostavájí ráno a večer pokaždé jiný mix, hygienické podmínky mají také dobré vůbec nevím čím by to mohlo být. U veterináře jsem zatím nikde nebyli nechce se mi s nimi příliš cestovat v tomto chladném počasí a riskovat prochladnutí. Dokážete říci co by to mohlo být s toho to popisu nebo raději doporučujete návštěvu veterináře?? Děkuji Nikola Šindelková

Dotaz od Nikola Šindelková

Odpověď:

Dobrý den, ráda bych se zeptat jak dlouhá může být přibližně léčba abscesu u křečíka džungarského. Mám 2 roky starého samečka a udělala se mu boulička na pravé straně mezi ouškem a torbičkou. Nato mu začal vytékat žlutý hnis ouškem. Vzala jsem ho na veterinu, kde jsme dostali Baytril a podávali ho perorálně. Bohužel zánět nebyl zcela doléčen a udělal se znovu. Nyní jezdíme na injekce - zánět se každým dnem zmenšuje, ouško stále čistíme. Hnis nezapáchá a boulička již není na dotek bolestivá. Již to trvá cca necelé dva týdny. Paní doktorkou nám byla z vaší kliniky doporučena mvdr. Lietavcová pokud by se absces nepodařilo vyléčit antibiotiky. Můj dotaz tedy zní, jak dlouho bych měla ještě pokračovat s konzervativní léčbou, aby to mělo smysl. Děkuji mockrát.

Dotaz od Renata Tomanová

Odpověď:

Dobrý den, Mám džungarského křečka, pár měsíců starý. Dnes jsem si všiml, že mu z tlamy visí jakýsi vak. Po chvilce zmizel a teď mu opět jakoby vypadaval z tlamy znovu a křeček ho sám zatlačil zpět. Mohu poprosit jestli se jedná o něco "normálního" a nebo bych s tím měl okamžitě zajít na veterinu? Děkuji.

Dotaz od L F

Odpověď:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na možné příčiny problému u morčátka. Morčeti je 5,5 roku, před rokem a půl prodělala zápal plic (zjištěno z rtg) a po antibioticích se uzdravila. Nyní má delší dobu (několik měsíců) potíže ve střídavé intenzitě s jakýmsi chroptěním nebo bubláním při dýchání (asi hlavně při výdechu a hlavně když se zadýchá při pohybu nebo při jídle), nedělá to ale pořád, přes den jen někdy. Z nosu ani očí jí neteče ani neteklo. Chová se naprosto normálně, je energická, normálně jí, váha je stabilní, další dvě morčátka se kterými je ničím podobným netrpěla ani netrpí. Byli jsme kvůli tomu na veterině, dostala na 14 dní atb, ale úplně bez efektu. O co by se mohlo jednat a jaká vyšetření by u vás případně musela podstoupit? Moc děkuji.

Dotaz od Kateřina Krahulíková

Odpověď:

Dobrý den, samec skinny morčete (1,5 roku) má stále opakující se slzení očí. Měnili jsme seno, hobliny a nic nepomáhá. Projevuje se to jako ospalky u pravého oka, u levého je to horší a vždy když očíčko čistím, tak vytáhnu takový sliz/ hlen (není to seno ani hobliny) a oko slzí zakalenou tekutinou. to je jen u toho levého oka, u pravého ne. Byli jsme několikrát ve veterinární ordinaci, nezabral Maxitroll ani Tobradex kapky. Je možné udělat výtěr z oka? Nebo jaký byste doporučovali postup? Děkuji.

Dotaz od Martina Červíková

Odpověď:

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně osmáků. Máme doma 6 osmáků a u jednoho jsem si všimla, že má úplně holé přední tlapky. U ostatních jsem si zatím ničeho nevšimla. Jinak se všichni chovají normálně. Na internetu jsem si přečetla, že by se mohlo jednat o nějaké parazitární onemocnění. Chtěla bych se tedy zeptat zda s ním mám jet na veterinu a případně, jestli mám na prohlídku přivézt všechny i když u nich zatím žádné změny nepozoruji. Předem Vám děkuji za odpověď, Lucie Wolfová

Dotaz od Lucie Wolfova

Odpověď:

Dotaz pro paní doktorku Sekyrovou: Dobrý den paní doktorko, V létě jsem u Vás byla s morčetem Kryšpínem (vyoperování kamene z močového měchýře, při operaci komplikace, poté mu dlouho trvalo, než se dal dohromady). Při poslední návštěvě byl na sonu znovu se tvořící kamínek. Od té doby postupně narůstá kníkání. Jinak je morčátko živé, žere s chutí. Dodržujeme dietu, dostává dvakrát denně RodiCare uro (0,3 ml) a Rowatinex (jednu kapku ráno i večer). Píši proto, abych se poradila, jaký je teď nejlepší postup. Pokud to půjde, raději bych se vyhnula návštěvě u vás na veterině, protože to k vám máme hodinu MHD a nechci morče zbytečně stresovat a ubírat mu sílu, když už víme, co mu je a proč kvičí. Spíš se chci poradit, jestli je něco, jak mu teď ulevit od bolesti. Jestli mu třeba nedávat Loxicom, nebo jestli existuje ještě jiný přípravek, někdo mi doporučoval tinkturu z Lichořeřišnice.. Chápu, že se z toho nevyléčí a nakonec ho budeme muset nechat uspat, ale dokud žere a je aktivní, ráda bych ho podpořila a zmírnila bolest při čůrání. Další operaci již podstupovat nechci, vzhledem k tomu, že se nový kámen začal tvořit skoro okamžitě po vyndání starého. Budu Vám vděčná za jakoukoli radu. Mockrát děkuji! J.Draberová

Dotaz od Jana Draberová

Odpověď:

Dobrý den, mám malé morčátko a myslím si, že žere málo sena. Seno moc neubývá. V srpnu mi umřela samička ve věku 2,5 roku a myslím, že hlavně proto, že odmítala seno. Nerada bych něco zanedbala. Přes den dávám mláďátku seno a trochu směsi zrní, odpoledne přidám zeleninu. Krmím správně, naučí se morčátko seno žrát? Děkuji za radu. Rechtbergerová

Dotaz od Karolína Rechtbergerová

Odpověď:

Dobrý den, máme doma skoro 4 roky starého samečka morčete. V posledních dnech sleduji, že baští méně sena, pár granulek také nechá a zeleninu sní, ale tvrdší kusy baští na vícekrát. Což u našeho morčíka není obvyklé, protože sní úplně všechno a to během půl dne. Apatický není, je veselý a o jídlo škemrá. Jaký myslíte, že můžeme mít problém? Máme raději navštívit Vaši kliniku? Mockrát děkuji za odpověď. Markéta

Dotaz od Markéta Frambergovâ

Odpověď:

Dobrý den, dnes jsem byla na jiné veterinární klinice, kde pan doktor mému morčeti zkrátil horní i dolní řezáky kleštěmi. Morče po příchodu domů má chuť k jídlu, ale nemůže potravu "nabrat". Stébla trávy mu musím podávat, aby se nažral. Na internetu jsem se pak dočetla, že se jedná o již zastaralou metodu zkracování zubů, navíc, že mají být dolní řezáky o polovinu delší než horní, což moje morče po zásahu nemá. Můžu očekávat, že se morčátko naučí, jak s krátkými zuby pracovat, nebo se jedná o špatné zkrácení? Pokud ano, můžu pro morče něco udělat? Mockrát děkuji za odpověď!

Dotaz od Jana Draberová

Odpověď:

Dobry den. Mam doma asi pulrocni potkanku. Od te doby co ji mam doma, vrka. Pred tydnem se mi zdala takova divna, tak jsem ji vzala k veterinarovi. Dostala jsem pro ni atb. Vubec je nechce jist. Asi do dvou dnu najednou prestala chodit, ma uplne napuchly zadni pacicky. Kdyz ji vytahnu tak chodi, ale moc se ji nechce. Poradite mi prosim? Dekuji.

Dotaz od Helča Kolajová

Odpověď:

Dobrý den, potřebuji poradit. Jak je to s nádorem u osmáků? 5 leté osmačce se objevila na zádech/nad stehnem před měsícem boule a pomalu roste (cca 3 cm). Menší bouličku má i na druhé straně, ta je patrná však jen hmatem. Má se to u osmáků řešit? Nic ji nebolí, žere, váhu má stejnou. Děkuji moc za odpověď. I. Johanovská

Dotaz od Isabela Johanovská

Odpověď:

Dobrý den, máme 3-leté morčátko samce. 2 dny učůrává krev a píská. Veterinář nasadil ATB a lék na bolest na 7 dní. RTG nález-kámen v moč. měchýři. Doporučil operaci cca za 5 tis. Kč. Mohli bychom ještě před operací vyzkoušet pastu UROCID? A jestli ano, v jakém dávkování, prosím? Děkujeme Vám moc za odpověď

Dotaz od Simona Jarolímová

Odpověď:

Dobrý den, máme dvě 7mi měsíční morčátka, samičky, sestry. V sobotu 15.4. jsme u vás byli na vyšetření ohledně poraněné nožičky jedné z morčinek. Od té doby se u nich párkrát projevilo "asi" zakašlání. Nejsem si tím zvukem úplně jistá, chováme morčata poprvé. Je to takový dutý zvuk, podle mně zakašlání. Chovají se stejně, jsou čilé a při chuti. Nevím, zda mohly nastydnout a pokud to je skutečně kašel, zda ho nějak řešit. Předem velmi děkuji za odpověď. S pozdravem M. Krejčí

Dotaz od Michaela Krejčí

Odpověď:

Dobrý den, chci se zeptat zda provádíte kastraci samců morčat, popořípadě jaká je cena a jak to probíhá. Děkuji za odpověď Raus

Dotaz od Václav Raus

Odpověď:

Dobrý den, před týdnem jsem byla s osmákem na broušení zubů, paní doktorka mu musela dva vytrhnout. Osmák od té doby nezačal úplně jíst – někdy nechce granule, někdy nechce vločky a někdy odmítá i příkrm – osmizrnnou nemléčnou kaši (někdy to ale vcelku normálně jí, i když granule dost drobí). Zřejmě jí jen když má velký hlad? Máme se s ním zastavit? Nebo je potřeba počkat, až dorostou vytržené zuby a začne jíst normálně? Už v době broušení neměl úplně dobrou váhu, zřejmě ještě trochu zhubnul. Děkuji.

Dotaz od Tereza Maňáková

Odpověď:

Dobrý den, v neděli 29.1. jsem byl u doktorky Lietavcové s morčetem na broušení zubů. Příjem potravy se zlepšil, morče jí zeleninu i seno. Řídkou stolici nahradily obvyklé tmavé bobky. Na co se chci zeptat: je v pořádku, že moč je nyní asi čtyři dny barevně výrazná, tmavě oranžová až nahnědlá? Od dnešního dne jsem kvůli zoubkům začal podávat doporučená antibiotika Marbocyl P 20 mg (polovina tablety denně). Předem děkuji za odpověď. Tomáš Pištínek

Dotaz od Tomáš Pištínek

Odpověď:

Dobrý den, při stříhání drápků a kontrole tlapek jsme si všimli, že na pravé vnější straně pravé tlapky má malý výrůstek. Původně jsme mysleli, že je to zaschlé hovínko ale když jsem to chtěla odstranit, vykvikl. Vím, že se morčatům dělají někdy otlaky, měla to podobně i morčice, kterou vlastní jiný člen rodiny . Adámek tlustý není, podestýlku má měkkou. Výrůstek není zvlášť veliký, Adámek žere, je celkem veselý, přesto bych se ráda zeptala, co by to mohlo být a jestli je možné to nějak podomácku ošetřit. Je tu totiž problém, že manžel běhá teď sám po vyšetřeních a k tomu pracuje, dohání čas a vrací se až po osmé hodině. večer Já zase jsem na vozíku a ani kdybych sehnala doprovod, ve sněhu je zkrátka vozík nepojízdný. Auto nemáme, ale bydlíme pár minut od vás. Nikoho, kdo by nás zastoupil nemáme. Když doporučíte návštěvu, nehrozí nějaké riziko z prodlení, pokud bychom termín museli tedy oddálit, až se v rodině a s počasím situace zlepší? - Prosím o radu a moc děkuji za odpověď.

Dotaz od Miriam Kubičková

Odpověď:

Dobrý den, v pondělí jsme u vás byli s osmákem Dejlem, kvůli zubům (nakonec se ukázal "jen" zlomený) a vyhřezlému penisu. V úterý pak znova a to jsme pak dostali i příkrm, aby trochu nabral. Zkoušeli jsme ji podle rady smíchat trochu s mrkvovou šťávou a od toho úterka se po příkrmi dokonce sám sápal ze stříkačky. Ve řtvrtek dokonce začal žrát sám rozmočenou kranuly, kousek kukuřičné tyčky a zkusil sám sníst i kousek borůvky,. Tam mu šel zatín jen ten vnitřek. Bohužel od včerejšího rána ten příkrm odmítá. Zkoušeli jsme ho smíchat s mrkvovou šťávou tak i jablečnou, ale nic. Večer, po hraní si na hérečku že nechce, pak snědl trochu příkrmu s nastrouhaným jablkem na kaši, pak ještě samotné nastouhané jablko, ale teď ráno opět nic. To si nevzal ani to jablko. Zkoušeli jsme trochu olivového oleje, co jsme našli radu na internetu, jestli není zacpaný, ale nechtěl. Spíše by nejraději jen spal. Tak se chci zeptat, jestli nevíte, třeba ze zkušeností, proč najednou zase takhle otočil? Nebo čím mu nastartovat opět chuť k jídlu? Injekce na bolest podáváme stále. Děkuji předem za odpověď.

Dotaz od Lukáš Horký

Odpověď:

Dobrý den, naše rok a půl stará samička potkana se výrazně "zpomalila, působí malátně, nepřiběhne na zavolání a hnědě špiní z tlamičky. Chuť k jídlu má, ale působí smutně. Paní doktorka nám řekla, že se může jednat o nádor hypofýzy, máme zvířátko pozorovat a za čtrnáct dní přijít na kontrolu. Žádnou terapii nám zatím nenabídla, a v případě potvrzení diagnózy všechny naděje vyloučila. Děti jsou nešťastné a tak bych se ráda zeptala, zda má smysl tahat pacienta městskou hromadnou dopravou přes celou Prahu na vyšetření k Vám. Děkuji Fürstenzellerová

Dotaz od Kateřina Fürstenzellerová

Odpověď:

Dobry den, nas pulrocni skinnik (morce) zacal trosku vice kychat. Nejprve jsem si myslela, ze je to z hoblin, ale kdyz hlasiteji zacicha, tak je i slyset takove hvizdani v cumacku. Jak se to da resit? Staci pridat vit.C? Popr. pokud ne, mam vyhledat odbornou pomoc? Dekuji.

Dotaz od Martina Červíková

Odpověď:

Dobrý den, přivezla jsem si domů miminko potkánka a hodně pšíká, bojím se aby nenakazila ostatní. Chovatelka jim prý nechala udělat stěry a výsledky byly v pořádku. Tak se chci zeptat na radu jak to zatím léčit. :)

Dotaz od Barbora Šmídová

Odpověď:

Dobrý den, Prosím o Váš názor. Mám 9-ti letou činčilu, která asi před 14-ti dny začala špatně, resp. málo, přijímat potravu. Po 6 dnech, kdy stále jedla méně, jsme navštívili veterináře, který zjistil, že klin. řezáky jsou zbroušené šikmo, první dolní stoličky jsou delší a dásně jsou zarudlé. Provedl zkrácení stoliček a zbroušení řezáků. Činčila dostala Enrofloxacin inj, Ketofen inj, Ranital inj a Degan inj. První den po operaci činčila jedla velmi málo, ale přece, po té se stav zhošil. 3 dny dostávala Enrofloxacin, ranital, degan, ale nejedla vůbec nebo naprosto minimálně. Třetí den od zákroku jsme dostali Marbocyl, Meloxicam a na dokrmování Rodicare prášek. Protože tento veterinář neměl RTG, odkázal nás na jinou kliniku, kde provedli RTG vyšetření a zjistili, že spodní kořeny řezáků vrůstají do čelisti. Dostali jsme domů Ranital a Degan (obojí 0,1ml 3xdenně), Meloxicam (0,2ml 2x denně) a lék proti bolesti Tramal (2kapky 3xdenně). Ani přes tuto medikaci nám činčila ani po týdnu nejí. Rodicare přijímá z injekční stříkačky jen velmi obtížně. Činčila neustále sliní a je vidět jak jí cokoli, mimo skladkého Meloxicamu, činí problém pozřít. Na klinice kde prováděli RTG, mi tvrdili, že činčila pokud si navykne na dokrmování Rodicarem a na denodenní aplikaci tišících prostředků, je schopná v tomto stavu žít ještě nějaký čas. Chci se zeptat na Váš odborný názor, zda v případě, že se mi podaří, aby naše činčila začala zase jíst, není takové dokrmování a podávání analgetik, pořád spíše trápení zvířátka než nějaká smysluplná pomoc? Nechci o naši činčilu přijít, ale nerada bych, aby její další život byl jen utrpením, spočívající v nadopování léky proti bolesti a neustálým stresem z dokrmování. Naše činčila nikdy nebyla úplně kontaktní, jakákoliv manipulace s ní, či dokonce pohlazení od člověka ji spíše stresuje a vadí, než cokoli jiného. Jaký je váš názor a zkušenost, jsou skutečně činčily schopné plnohodnotně a bezbolestně žít i přes analgetika a dokrmování, nebo to je jen neuvážené prodlužování utrpení malého zvířátka? A dále pokud se mi nepodaří, aby začala jíst, jak dlouho tento stav může pokračovat než zcela vyhladoví? Na veterinární klinice, nám bylo řečeno, že pokud nebude činčila jíst ještě další den, tak jí máme přivést, a oni se pokusí jí rozjíst sami. Nevím jestli u činčil, má něco takového šanci na úspěch, vzhledem k tomu jak náchylné jsou ke stresu zvláště v cizím prostředí? Jaké jsou vaše zkušenosti? Máme se pokusit ji svěřit do veterinární péče nebo je to opět jen utrpením a stresem pro tak malého hlodavce bez šance na úspěch? Děkuji za odpověď. Jaroslava Zdražilová

Dotaz od Jaroslava Zdražilová

Odpověď:

Dobrý večer, Omylem jsem přejela nožičku mé osmině. Osmina běhá, skáče, šplhá a taky se ji daří běhat v kolečku (kolečko jsem už vzala pryč z klece). S nožičkou manipuluje skvěle (slun. semínka dokáže vzít do pacek dobře, dokonce bez žádných problémů). Zřejmě to vypadá na to, že ji chybí nehet. Cca hodinu zpátky byla nožička od krve, teď už krev neteče. Pije, jí. Máte doporučení na nějakou kliniku, která je blíž k Praze 10? Nechci ji tahat Z prahy 10 na Prahu 5 pomocí MHD :( Máte třeba i nějaké domácí rady? :( prosím o jakoukoliv pomoc.

Dotaz od

Odpověď:

Dobrý den, prosím o radu. Tady u nás na malém městě si veterináři neví moc rady s osmáky. Pořídila jsem osmáka ze zverimexu a všimla jsem si že má v kožichu zřejmě nějaké čmelíky (malé černé broučky, které po nasatí jsou červené). Byla jsem s ním tady u nás na veterině, kde mu dali dvě injekce (nevím čeho) v rozmezí po 10 dnech. Myslela jsem si, že jsme se toho zbavili, ale když osmák u mě seděl, zase to u něj lezlo. Byl mi doporučen frontline, ale ve zverimexu mi ho nedoporučovali aplikovat na osmáka (králík a morče to snáší dobře, ale měli špatné zkušenosti s činčilou). Nevíte prosím co použít, abychom se těchto broučků zbavili??? Děkuji za odpověď. S pozdravem Polanecká

Dotaz od Věra Polanecká

Odpověď:

Dobrý den, mám prosbu : paní doktorky Lenka Vanyoová(Teplice) mi Vás doporučila ke konzultaci našeho ročního králíčka Mickyho. Byli jsme u paní doktorky na vyšetření , z důvodu boule na dolní čelisti a přerůstání hlodáků. V rozmezí 4 týdnů mu byl 2x dolní hlodák uštípnut , a poté jsem mu nahmatala bouli. Paní doktorka mi poradila, ať se na vás obrátím, zda máte s tímto druhem zkušenosti, a jak pokračovat .Přikládám k posouzení RTG snímek(poslala jsem s dotazem na E- mail.) Králík je čilý, hůř žere z důvodu že mu zuby brání v hlodání. Děkuji

Dotaz od Dagmar Horníková

Odpověď:

Hezký den, moc bych Vás chtěla poprosit o radu ohledně morčete (8,5 let). Morče bylo léčeno na svědivou kůži - z zoho plynoucí záchvaty , když se chce morče podrbat (vlny křečí celého těla, lehne a je v bezvědomí) avšak nyní jen málokdy. Léčeno Ivomecem pro podezřní na svrab. Po injekci a koupání v Medivetu apod.stav lepší. Mám Podezření na plíseň či kvasinky. Paní doktorka dále nechtěla léčit. Morče má holou kruhovitou skvrnu na hlavě a pod krkem, svědivá očička a ouška. Nyní když se chce morče podrbat, někdy dostane znovu intenzivní křeč. Přitom se ale nedrbe ani intenzivně. Nutné podotknout, že má slabé zadní nohy, nejspíš kvůli artróze, po injekci Ivomecu a kortikoidů přestalo chodit na zadní. Následně léčeno Meloxidylem, masáží a nyní již chodí. Tak nevím, jestli je problém způsobem nožkami či svědivostí. Prosím co doporučujete? A co může být příčina potíží?

Dotaz od Magdalena Blechová

Odpověď:

Dobrý den, ráda bych poprosila o radu. Máme malou potkaní slečnu Miu a asi před měsícem jsem zjistila, že si vykusuje na přední pravé tlapičce srst. Tlapičku má čistou, krásně růžovou a žádný náznak nějakých stroupků. Nikde na tělíčku nic nemá, dobře jí, hodně pije a je dost akční. Je to u potkanů běžné nebo je potřeba prohlídka u vás na klinice? Velice děkuji za odpověď. Hezký večer Oláhová

Dotaz od Pavlína Oláhová

Odpověď:

Dobrý den, prosím Vás o názor..před 14 dny mi zemřela 7 letá samička Osmáka, vím, že se již nedovím přesně na co zemřela a zda se jí dalo pomoci, ale i přesto prosím o názor. Samičku jsem měla na hlídání u rodičů, takže bohužel došlu k pozdnímu zjištění špatného zdravotního stavu..každopádně myšku jsem objevila naježenou a s hodně vpadlým bříškem, mělce dýchala a tak divně pootevírala tlamičku, ale pohybovala se, vyskočila i na horní poličku v ubikaci..přední zoubky mi nepřišli přerostlé, ale spodní byl uštíplý..když jedla, tak mírně drobila, ale stravu přijímala i vylučovala..takže určitě něco snědla i pila.. objednala jsem nás k veterináři..před návštěvou jsem ještě myšce dala stříkačkou probiotika a glukopur a snědla nějaké granule..při veterinárním vyšetření se vztekala a náhle ochabla a do pár minut zemřela..prý slabé srdce + paní doktorka objevila přerostlou stoličku, ale tvrdila, že si nemyslí, že ten zoubek byl příčinnou, spíše důsledkem jiného onemocnění..nevím, než jsme jeli k veterináři, tak dokonce i naježení opadlo a zdála se celkem v pořádku..a prý by jí stejně nepomohla, jelikož by nepřežila celkovou narkózu a v inhalační se prý nedají obrousit stoličky..nevím...děkuji za názor..lituji, že jsme nejeli k Vám

Dotaz od Jana Habigerová

Odpověď:

Dobrý den, před týdnem se mému morčeti narodila 2 miminka, mají se čile k světu, ale u jednoho jsem si všimla, že má zvětšený pahýl po pupeční šňůře, na pohled bych řekla, že je to pupeční kýla, je to možné? Co se s tím případně dá dělat? děkuji za odpověď. Adéla Hubičková

Dotaz od Adéla Hubičková

Odpověď:

dobrý den, chci se zeptat ohledně křečíka džungarského...miluje moučné červy, ale slyšela jsem dříve na jiné klinice od veterinářky, že by je jíst neměli, že jim "trhají střeva". je to možné? nevím, zda jsem to správně pochopila...ta kutikula? dávám křečíkovi červy bez hlavičky a ty čerstvě svlečené, jemné, někdy jen vnitřnosti... děkuji za odpověď hana springerová

Dotaz od Hana Springerová

Odpověď:

Dobrý den, mám dotaz ohledně mého rok a půl starého morčáka. Bolestivě kvíká když tlačí bobky. Koukala jsem se a má jakoby odřeného pindíka a řitní otvor je povleklý jakoby stroupkama bílo- žlutýma. Krvavé to není a bobky má normální i chová se normálně. je veselý, žere a válí se. Dělá mi to starost odjíždím teď na týden pryč a nemohu tudíž k vám zaskočit. Je možné na to něco dát? Mám doma např. Infadolan. Bolestivé na dotyk to není. Děkuji

Dotaz od Helena Procházková

Odpověď:

Dobrý den, máme 4 letá morčátka a jedno před měsícem přestalo žrát. Morčátko bylo v anestezii vyšetřeno a přerostlé zoubky nemá. 2 dny bylo na kapačkách, dostávalo tekutou stravu z injekční stříkačky. Když jsme přešli zpět na běžnou stravu, hrozně u toho skřípala zuby. Nyní trochu žere (skřípání zubů jen občas), ale bohužel nepije (pojím ji ze stříkačky), nepřibírá na váze. Při žraní se zakousne například do mrkve a pak divně cuká hlavou, je pro ní nemožné to ukousnout. Když ji stravu podržím, tak ji spíše utrhne než ukousne. Dnes jsem ji stravu nakrájela na malinké kousky a bylo vidět, že to pro ni bylo jednodušší. Pravidelně podáváme tvrdé pečivo, granule i větvičky, nyní v tomto stavu ani toto neodmítá a chroustá to. Nemáte prosím nějaké podobné zkušenosti? Jsme už bezradní.... Předem moc děkuji za odpověď.

Dotaz od Helena Ambrožová

Odpověď:

Dobrý den, předem se omlouvám za dotaz. Ale včera jsme byli s naším morčátkem u vás. Má zánět pysku. Byla nám doporučena mastička, ale i antibiotika. A protože při užívání atb může dojít i ke komplikacím, a já nevím, zda bych se mohla včas a zvlášť napadne-li sníh, k vám při své invaliditě dostavit, zeptám se. Doslýchám i dočítám se, že při zánětu pysku se běžně atb nepředepisují, chctěla bych ještě než začnu s léčbou vědět, jestli je užívání atb, navíc bez doporučovaných probiotik, skutečně nezbytné. Moc se o morčátko bojím. Děkuji za odpověď. A samozřejmě za ošetření.

Dotaz od Miriam Kubičková

Odpověď:

Dobrý den, dnes jsme byli na broušení zubů s činčilou. Jelikož má i přerostlé kořeny dostala i analgetika meloxidyl 1,5 s dávkováním 0,4ml 2xdenně. Jelikož se o našeho činčiláka velmi bojím a na internetu jsem našla jen velmi zkreslené informace o meloxidylu, prosím o zhodnocení, jestli toto dávkování odpovídá (váží cca 610g). Mockrát Vám děkuji za pomoc a odpověď.

Dotaz od Michaela Chlapíková

Odpověď:

Dobrý den, mám dva půlroční osmáčky a u jednoho jsem objevila holou packu. Kůže není červená ani citlivá na dotek, jenom na ní nejsou chloupky. Na internetu jsem si přečetla, že občas pomáhají dýňová semínka. Bohužel holé už má packy obě plus se mu objevilo holé místo i na krku. U druhého se zatím objevila holá packa. Neporadili by jste mi, co s tím? Jestli nějaký doplněk stravy nebo se rovnou vyrazit na veterinu? Předem děkuji za odpověď. Šárka Petráňová

Dotaz od Šárka Petráňová

Odpověď:

Dobrý den, v sobutu jsme byli s potkanem na prohlídce kvůli pšíkání a dostal antibiotika. Chováním se nejeví nijak nemocný, jen včera měl nějaký spací den. Srst pořád zdravám a z očí taky nic neteče. Pšíkání však ještě stále nepřešlo a taky do toho docela skřípe zoubkama. Dneska má ještě k tomu trochu řidší bobky. Asi moc plaším, ale po přečtení tuny článků na internetu o tom, jak rychle u potkanů postupují nemoci dýchacích cest, bych to nechtěla podcenit :) Mockrát děkuji, Zummarová

Dotaz od Adriana Abu Zummar

Odpověď:

Dobry den, chtel bych se zeptat, zda muze osmak od cloveka chytit virozu nebo rymu. Jsme ted s pritelkyni nachlazeni a bojim se, aby se to na osmacky nepreneslo. Dekuji za odpoved Šefl.

Dotaz od Jan Šefl

Odpověď:

Dobrý den, koncem srpna jsme si z chovatelské stanice přivezli domů dva potkánky. Při ubikaci jeden z nich začal pšikat, zřejmě šlo o změnu prostředí, jelikož to přestalo. Ale posledních pár dnů začali nanovo, není to moc intenzivní, ale přeci. Nosánky mají vlhké. Máme je v bezprašném prostředí, co se podestýlky týče ( používali jsme asan), momentálně jsou na papírové. A asi jednou jsme si povšimli nepatrné červené skvrnky na nosánku ( že by porfyrin ?). Taky se občas drbkají a pár chloupku jím taky vypadne. Srst mají pěknou bez lysin, bez známek roztočů a bez boláčků. Podestýlku čistíme každý den. Pití a jídlo přijímaji, ( občas jemnější stolice, ale může být jídlem zelenina, ovoce) na váze přibývají. Akční jsou dost, převážně večer. Je to náš první chov, tak neradi bychom něco zanedbali.Tímto Vás prosíme o radu, zda je to běžné, nebo zda v tomto případě může jít o zdravotní problém. Děkuji za odpověď. Rosypálková.

Dotaz od Tereza Rosypálková

Odpověď:

Dobrý den, mám 2 letého osmáka (dva), ale jeden z nich je velmi nemocný, nevím co mu je. Možná kokcidioza, ale to už by bylo asi stejně pozdě. Ještě předevčírem byl Jerry ok, čilej jako vždy ale včera to začlo. Je malátný, příjde mi, že mu víc padají chlupy a nějak jakoby nemohl pořádně chodit, lezl, ale jde fakt vidět, že mu něco je, je lehkej jak pírko a jak tělo bez duše. Tom je v pořádku je hyperaktivní jako vždy. Prohlédla jsem ho a nikde nic neměl. U vet. jsme byli, ten u nás nám dal jen vitamíny a pan Kulíšek ze Znojma mu dal injekci od bolesti. Před 3 týdny mi umřel králíček na kokcidiozu. Máme i druhého a ta to také nechytila a je ok. Radila jsem se i s různými chovateli a ti měli podezření na zoubky, pan Kulíšek se jen podíval a prohmatal a nic. Po delším prozkoumání konstatoval, že to bude nadmutým bříškem. Nahmatal mu nahromadene bobky, nafoukle brisko. Masíroval mu bříško a Jerrymu to dělalo moc dobře. Držel jak přibitej hřebík. Takže dostal injekci od bolesti a aby ho to postavilo na nohy a dostal chut zrat. Největší pravděpodobnost byla, že se někde uhodil, špatně spadl a teď ho to bolí. On jakoby chtěl přijmout potravu, ale nemůže, nejde mu to. Ale uvolnilo se mu bříško, bobkoval a čůral, ale začal "kňučet". Od odpoledne střídavě spí a když se probere kňourá bolestí. Volala jsem Kuliskovi a rikal, ze mame pockat, ze uz s nim stejne nemuze nic delat. Jenže teď už se ani nehne z pelíšku, jako by měl kokcidiozu uz ani neprijme vodu, neotevre oci, zacina byt jen na jednom miste, ted jsem ho mela v dlani a nema vubec zadnou silu a je cim dal vic studeny. Než mi odepíšete bude už asi pozdě, ale nevzdávám to. Moc prosím o odpověď, děkuji. Malačková D. s Jerrym.

Dotaz od Dominika Malačková

Odpověď:

Dobrý den, Mám doma činčilu a už několik dní má velmi jemný a mazlavý trus, který se mu lepí i do kožíšku. Nejdříve jsem myslela, že je to kvůli jídlu, které mu dávám ( je v tom namíchaných hodně oříšků, rozinek atd.) tak mu již 3. den dávám jenom klasické palety, seno a vodu. Myslela jsem, že to bude lepší, ale není. Na internetu jsem se dočetla, že pomáhá spálený toust, ale ten mi také nepomohl. Nevím, co mám dělat, nelepší se to. Trus je měkký, mazlavý a zapáchající. Není to však 100% průjem.

Dotaz od Sofi Dobrynina

Odpověď:

Dobrý den, potkanka se mi začala dost naklánět, až jako chodit po levé straně.Nají seoběmi, ale občas si uleví a drží to v jedné, vyleze ven, dělá všechno nermílně jen některou dobu je to horší. Mám podezření ,že je něco špatně ve vnitřním uchu. Určitě se v týdnu objednám jen chci vědět zda-li bude potřeba udělat rtg , abych počítala s financemi?! Jinak je zdravá , narozena 2.2013.Děkuji Lerchová

Dotaz od Michaela Lerchová

Odpověď:

Dobrý den, máme 5,5letého morčecího samečka. Má poměrně velký kámen v močovém měchýři (občas čurá krev, užívá léky proti bolesti). Jedinou možností je pro něj operace, máme ale strach, už kvůli věku. A nejen to, už jednou byl jednou operován (kvůli jinému problému), operaci a narkózu velmi špatně snášel - velmi pomalu se probouzel, tři měsíce nechtěl sám jíst. Proto máme strach, zda ho další operací nebudeme jen trápit. Děkuji moc za odpověď.

Dotaz od Amaranta Losíková

Odpověď:

Mám morče samici.Paní dojtorka zjistila že má cisty.Než jsem se rozhodla pro zákrok tak samička najednou byla plná života a ze dne na den začala jen ležet a na nic nereaguje.Vůbec nežere a jen leží natažená.Boky má vyvalené do stran . Chvílema sebou škube.Nevím co mám dělat ? Děkuji za radu.

Dotaz od Alena Šulcová

Odpověď:

Dobrý den, již není potřeba reakce na můj dotaz. Morče mi dnes zemřelo :( PS

Dotaz od Petra Smolíková

Odpověď:

Dobrý den paní doktorko Lietavcová, mám na Vás urgentní dotaz s názorem na nemoc mého 3letého morčete. Před rokem byl v péči někoho jiného, přestal jíst a dostal se na kritickou váhu 485g. V té době se dostal ke mně a podstoupil operaci, kdy se odstranily přerostlé zadní zuby. Cca za týden začal normálně jíst a vše bylo doteď v pořádku. Před 3 týdny opět přestal jíst. Měl trochu přerostlé zadní zuby, ale nic kritického. Zkusili se opět v inhalační narkóze zkrátit. Cca po týdnu začal trochu jíst trávu a ledový salát. Ostatní téměř vůbec nechce, max. si 3x kouskne a nic víc-chléb, jablko, brokolice, vločky. Trávu i ledový salát jí velmi pomalu a často nesní celý. Seno a zrní nejí vůbec. Kouše do jídla velmi opatrně, klec nekouše (byť to běžně dělal). Podávám mu probiotika, vitamíny, léky proti bolesti, na podporu chuti, Degan, ale změna není. Dokrmuji ho tekutým senem stříkačkou cca 4x denně. Před operací měl 1120g, nyní má 900g. Co se týká stolice, tak ji má většinou velmi řídkou. Čůrá dobře.Někdy je aktivní, jindy sedí naježený v koutě, ale většinou má zájem o život. Dle veterináře má zuby i vše v tlamičce v pořádku, poslech je čistý, ohmat také v pořádku. Byl vyšetřen velmi malý část trusu (dodala jsem málo), ale v něm také žádní paraziti nebyli. Lékař si již neví rady. Budu moc ráda, pokud mi napíšete, co by bylo dobré ještě vyšetřit a zda nemáte názor, v čem by mohl být problém. Předem Vám moc děkuji, Smolíková

Dotaz od Petra Smolíková

Odpověď:

Dobrý den, Poprosila bych Vás o radu.Mám činčilu s poraněnou čelisti ,tudíž je několikrát denně dokrmovana a dostává 2× denně Meloxidyl.Činčilak po lécích prospívá a snaží se i jist sám. Bohužel, ale,mu začíná poměrně hodně vypadávat srst a to v oblasti stehna levé zadní nožky. Má po cele délce holou kůži.Kůže je čistá, bez šupin,zarudnutí a pod.Chtěla bych se tedy zeptat,zda-li to může být způsobeno stresem,který na nej několikrát denně působí (není příliš socializovan a krmeni stříkačkou nevita), nebo zda by se mohlo jednat o nějaké kožní onem. Děkuji Hájkova

Dotaz od Tereza Hájková

Odpověď:

Dobry den. Mame doma 2morceci samicky a jednoho samecka.Pokud samecka dam do druhe klece hrozne vyvadeji a chteji byt spolecne,pokud je necham u sebe mame stale miminka.Takze moje otazka je zda se morceci kluci daji vykastrovat jako psi nebo kocouri. Dekuji moc za radu. Sedlakova Renata

Dotaz od Renata Sedláková

Odpověď:

Dobrý den,naše morčátko má pravděpodobně všenky (malé čilé potvory rejdí v kožíšku).Co doporučujete za léčbu? A kde se dají případné léky pro domácí použití zakoupit? Děkuji Milaberská P.

Dotaz od Petra Milaberská

Odpověď:

Dobrý den, mám skinny morče Bertičku a chodím k paní doktorce Sekyrové. Chtěla jsem se zeptat, morčátko posledních několik dní nad ránem začně hlasitě chroptět nebo chraptět (nevím k čemu ten zvuk přiblížit - možná houkání sovy), trvá to vždy chvilku, pak si třeba odkašle a je to zase dobré. Dech mi přijde jinak normální a v klidu, stravu také přijímá normálně - někdy víc, někdy míň, veselá je také. Tyto zvuky vydává pouze ráno kolem páté nebo šesté hodiny. Je to příznak nějaké nemoci, nebo jí může jen něco dráždit? Jako podestýlku používáme stále Asan, i seno kupuji pořád stejné. Děkuji za brzkou odpověď. S přáním hezkého dne I. Urbanová

Dotaz od Ivana Urbanová

Odpověď:

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně šelestu srdce u činčily.Mám 4-letého činčiláka,u kterého občas pozoruji takové pokýchávání, přičemž si hodně otírá nos tlamičkou a nárazovitě dýchá.Není to závislé na výběhu,někdy to u něj pozoruji párkrát za den,pak zase pár dní vůbec nic. Jinak je aktivní,normálně žere,bobky normální.U veterináře jsme byli,poslechem sice šelest vyloučil,ale prý s činčilama moc zkušeností nemá, tak nemám jistotu a nerada bych něco zanedbala.....myslíte, že bych to mohl být šelest,příp. měla bych i při těchto občasných projevech navštívit kliniku? Zatím jsem ho nechtěla stresovat delším převozem.....děkuji za odpověd Eva Sudová

Dotaz od Eva Sudová

Odpověď:

Dobrý den, naše morčátko občas už 2 dny dělá pusinkou, jako když má něco přilepeného nebo mu něco v pusince vadí. Nedělá to moc často. Normálně jí a dokonce jí i tvrdý chleba. Co by to mohlo být? Začalo to z ničeho nic. Máme vyčkat? Popřípadně, je možné odstranit zaraženou věc bez narkózy i když je zřejmě někde u zadních zoubků? (morčátko má již 4 roky a mělo již 2 narkózy). Děkuji předem za odpověď.

Dotaz od Lucie Bittnerová

Odpověď:

Dobrý den, před týdnem jsem si pořídila 2 potkany ze zverimexu. Ze začátku bydleli v pilinach, ale všimla jsem si, že začali oba kýchat, pak jsem jim vyměnila podestýlku za jinou, ale stále kýchají, nevím zda je to v pořádku nebo z čeho by to mohlo být. Krmím je normálním krmivem + ovoce a zelenina. Děkuji za odpověď. Stasy

Dotaz od Anastasiya Stetsiy

Odpověď:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda se k Vám mám dostavit či stačí dosavadní léčba. Navštěvuji veterinární ordinaci v ulici Tererova s léčbou morčátka. Již po 3 má za sebou zápal plic. Nyní se mi to zdá bohužel horší a poprvé mi nechce nic snít. Nejí již druhý den. Podáváme nyní od 2.1. enrobioflox, jak nám bylo předepsáno. Není v průvanu, okno které by se na ní otevíralo v místnosti ani není, naopak je v chodbičce s topením. Děkuji Šindlerová

Dotaz od Anna Šindlerová

Odpověď:

Dobrý večer, chtěla bych se zeptat zda může mít morče absces v oblasti julinky, bolí ji to, občas pokníkává.Žere,pije,běhá,reaguje normálně jinak.Děkuji za odpověď Petra Nováková

Dotaz od Petra Nováková

Odpověď:

Dobrý den, mám 2 roky staré morče, trpí plísněmi dle vet. lékaře, koupu ho čas od času v roztoku s Imaverolem, to pomáhá. Z ničeho nic jsem si ale všimla, že mu na hřbetě vyrostla malá bulka velikosti 1x1cm nebolestivá na pohmat a je tvrdá a fialová. Co myslíte že by to mohlo být? A když neroste je možné jí neoperovat? Nechci morčátko stresovat operací... Děkuji moc Procházková

Dotaz od Helena Procházková

Odpověď:

Dobrý den, mám dotaz na paní doktorku Lietavcovou ohledně křečíka džungarského...poslední dobou (cca 2-3 týdny) opravdu hodně pije (dvě napáječky velké jako křečík / 24 hod.) a tím tedy i zvýšeně močí. Nemohu se v současnosti dostat na vaši kliniku, proto se chci zeptat, zda do doby než dojdu (cca příští týden) mám nějak upravit stravu...teď má tedy různorodou a bohatou a asi dost kalorickou...tak jestli mám např. přejít na méně kalorickou... děkuji Springerová

Dotaz od Hana Springerová

Odpověď:

Dobrý den,náš sameček osmáka degu si stále olizuje a jemně okusuje tlapku.Už na ní nemá chloupky.Byli jsme u vet,ale nenašel na tlapce žádný problém.Nemá tam stroupky,krev,fleky,není oteklá,abnormální.Jen holá bez chloupků.Co by to mohlo být?Díky za odpověď,Jarka

Dotaz od Jaroslava Stárková

Odpověď:

Dobrý den, u mého morčete byl ultrazvukem zjištěn kámen v močovém měchýři. Morčátku je 5,5 roku. Veterinář nám dal antibiotika na zánět, bereme 8. den, ale krev v moči neustupuje a pastu pro kočky na rozpouštění kamene. Máte zkušenosti s touto léčbou nebo je jediné řešení - operace. Je v tomto věku možná? U morčátka začíná nechutenství. Váží 800g. Kolik přibližně stojí taková operace. Mnohokrát děkuji.

Dotaz od Monika Foglová

Odpověď:

Dobrý večer, moje morčecí samička Majda porodila před necelými 3 týdny 2 mláďata, jsou zdravá, prospívají, jde o samečka a samičku. Problím nastává cca poslední týden (tedy třetí týden života), kdy se sameček začíná aktivně pokoušet o páření s vlastní matkou...vím, že morčatům je to asi jedno, ale jde mi o to, že samozřejmě nechceme další mláďata takto rychle, proto jsem zvolila odstavení mláděte od matky, nicméně tu hodinu, co je odstavený ve vedlejší kleci, hrozně moc naříká a to i když ho chovám. Co mám dělat? Děkuji

Dotaz od Anna Stehlíková

Odpověď:

Dobrý den, chodím s mojí holčičkou skinny Bertičkou k paní doktorce Sekyrové. Chtěla bych se poradit, zda je nějak možné vyhřívat nebo přihřívat box, ve kterém mám morčátko. Jedná se úložný box velikosti 80x58cm a na výšku 44 cm. Bohužel bydlíme ve starším bytě, kde teplota velmi rychle klesá, když se vypne topení, tak bych ráda Bertičce zajistila co největší pohodlí. Také se chci zeptat, jaká je možná nejnižší teplota, ve které může skinny morče spokojeně žít a zda mi něco doporučíte pro přepravu morčátka, až bude velmi chladné počasí. Děkuji S přáním hezkého dne I. Urbanová

Dotaz od Ivana Urbanová

Odpověď:

Dobrý den, rádi bychom nechali časem vykastrovat cca ročního samce osmáka degu. Provádíte tento zákrok, případně jaká je cena? S přáním hezkého dne, Petr Kohoutek

Dotaz od Petr Kohoutek

Odpověď:

Dobrý den, máme doma dvěma činčili, ke kterým jsme si o víkendu pořídili ještě koťátko. Jedna to zvládla bez potíží, ale zdá se nám, že druhá téměř nejí. Předpokládám, že to souvisí s příchodem kotěte, protože časově to odpovídá. Dokonce nejí ani z ruky, tím že by se kvůli kotěti bála k misce to tedy asi není. Je možné, že to na ní celkově psychicky dopadlo a odmítá jíst? Máte zkušenosti s tím, že by takový blok šel nějak odbourat? Díky za radu. S pozdravem, Zrcek

Dotaz od Milan Zrcek

Odpověď:

Dobrý den,mám křečka džungarského (samec-bílý s šedým pruhem na zádech).Asi před 3 měsíci jsem si všimla,že má u oka,spíš pod okem takovou bouli.Je do růžova a nevím co s tím mám dělat.Kayž se probudí,tak mívá částečně zalepené oko ale po několika minutách už ho skoro celé má otevřené.Mám s ním jít k veterináři ? Co by mu mohlo být ?

Dotaz od Adéla Nguyenová

Odpověď:

Dobrý den, děti mají dvě potkaní samice z obchodu (Hornbach). Je nutné je nějak očkovat? Můžeme se od nich něčím nakazit? Mám je odčervovat? děkuji za radu Mochanová

Dotaz od Karolína Mochanová

Odpověď:

Dobrý den, zítra bychom k Vám měli jít s morčátkem na zbroušení zoubků, protože je má přerostlé. Mohla bych se Vás prosím zeptat kolik to bude přibližně stát? Abychom přibližně věděli kolik si sebou máme vzít peněz. Předem moc děkuji za odpověď Feitová.

Dotaz od Boban Jumper

Odpověď:

Dobrý den, sačka morčete mi porodila před 19 hodinami dvě mláďata.Jedno bylo extremě velké(118g)druhé malé zakrnělé bez chlupů(52g).Podle hnmatu bych řekla,že tam jsou ještě další, min.jedno,které jsem i cítila trochu hýbat,i jeho hlavičku.Na veterině mi řekli několikrát za sebou,že mám čekat,že se porod může protáhnout.Ted už se mi to moc nezdá,je to dost dlouhá doba.Samička vypadá čile,žere a běhá po kotci.Chtěla bych vědět, jak se mám dál zachovat nebo co se může stát.Děkuji,zdraví Vundrová

Dotaz od Soňa Vundrová

Odpověď:

Dobrý den, již několik let léčíme skinny morčátko s otlaky. Chvíli je to lepší, chvíli horší. Když je to horší, tak jdeme na veterinu a dostaneme antibiotika a léky proti bolesti. Když je to lepší, tak jen tlapky promazáváme. Za tuto léčbu jsme utratili již několik tisíc. Teď se našemu morčíkovi tlapky zase o něco zhoršily. Nemá v tlapce ránu nebo hnisavý zánět, ale má ji hodně oteklou. Za několik let má tlapky již deformované a pokroucené. Je to pořád dokola. Otlak, otevřená rána, zánět, léčba-antibiotika, chvili klid a zase. Zkusili jsme už asi všechno-různé podestýlky, pelíšky apod. Nyní mají morčíci hobliny a na nich protiotlakové dečky. Krémů mastí a léků jsme vyzkoušeli taky hodně-Ialugen, Ichtyol, ... na otevřenou ránu dobře zabral Alaptid, jako dezinfekci koupele tlapky v hypermanganu. Tlapka morčíka teď asi trochu pobolívá, občas tak trochu popískne. Prosím poraďte nám, co s tím. Sice máme morčíka rádi, ale nemáme na to utrácet za něj další tisíce. Jde využít nějakou "paliativní léčbu", která by nás nestála tolik. Morčík pořád bez problémů žere, přijde mi, že na uvažování o utracení je ještě brzy. Děkuji za odpověď. S pozdravem Anna V.

Dotaz od Anna Veselá

Odpověď:

Dobrý den,mám dotaz na 2roky starého samce morčete nechala jsem ho kastrovat před 4 měsíci,od té doby má pořád vylezlý penis jestli je to normální a něco jako podobné tvarohu okolo něj,jsem až z Děčína a žádný veterinář si tu s morčaty neví rady,můžete mi prosím poradit co stím?A ještě jedna otázka,občas si kýchne řekla bych tak jednou denně takové spíš zakašlání,něco mezitím,měla bych to řešit??Děkuji za odpověď

Dotaz od Jaroslava Chvojková

Odpověď:

Dobrý den, náš křeček sedí v koutku má zavřené oči. Hodně silně dýchá. Co by to mohlo být? Jovana Chvojková

Dotaz od Jovana Chvojková

Odpověď:

Dobrý den, ve středu jsem si ve zverimexu pořídila potkana a asi musel cestou domů nastydnout, prtotže kýchá. Já jsem ale nikdy u veterináře neblya, tak by mě zajímalo, co pro něj můžu udělat, eventuelně, kolik by stálo jeho vyšetření. Předem děkuji za odpověď. Klára Jeřábková

Dotaz od Klára Jeřábková

Odpověď:

Dobrý den,v neděli jsme u vás byli s morčetem na operaci zubů.Dostali jsme domů výživu Rodicare instant,než začne samo jíst.Bohužel se tak ještě nestalo,pořád krmíme stříkačkou,navíc morčeti moc nechutná.Doktor Minárik nám říkal,že výživa se dá občas nahradit nemléčnou dětskou kaší,ale zapomněla jsem její název,mohli byste mi ho prosím napsat? Děkuji Doutnáčová

Dotaz od Jana Doutnáčová

Odpověď:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je normální, když se morče častěji drbe, občas z toho jsou i malé krvavé stroupky. Přinesli jsme si ji asi před dvěma měsíci ze zverimexu a všechno ostatní je v pořádku, jen toto se mi moc nezdá. Děkuji

Dotaz od Lucie Dvořáková

Odpověď:

Dobry den, prosim o radu. Mam cca 2 roky starou morcici. Bez mladat, bez nemoci, vzdy vyborna srst i stav kuze, cila, zrava. Kdyz jsem ji pred par dny menila klec, vsimla sem si opravdu velke boule za predni packou. Pride mi, ze to muselo vyrust pomerne rychle. Veterinarka rekla, ze je to nador a ze uz s tim nelze nic delat. Me by zajimalo vice nazoru. Do jakemiry lze operovat nador a je to u morcete vhodna volba? Mockrat dekuji za odpoved. A jaka je pripadne sance na uzdraveni?

Dotaz od Michaela Vrátná

Odpověď:

Dobrý den měla bych takový dotaz 20.12. 2013 jsem dostala mládě osmáka degu. všechno je v pořádku papá, pije ale pořád se drbe a klepe a je poslední dobou pořád ospalí, poradíte mi co by sním mohlo být? děkuji za odpověď.

Dotaz od Nikola Plíšková

Odpověď:

Prosím o radu. Pořídila jsem si 2 potkanice a asi po hodině (od přenesení) jedna z nich stále sedí v rohu, je naježená a má zrychlený dech. Přitom normálně se nají a napije. Děkuji. Pohnánová Zdeňka

Dotaz od Zdeňka Pohnánová

Odpověď:

Dobrý den, měla bych otázku ohledně osmáků degu. Máme asi čtyř-letou samičku osmáka a včera jsem na ní spozorovala takovou šedou skvrnu na oku, je přesně v místě čočky a má i její přesný tvar. Jiní osmáci to nemají. Chtěla bych se zeptat, jestli nevíte, co to je, zda je to závadné a co se s tím dá popřípadě dělat. Popřípadě mohu poslat fotografii. Děkuji, Dvořáková.

Dotaz od Lucie Dvořáková

Odpověď:

Dobrý den, zdá se mi, že se u mé roční morčecí skinny samičky objevuje bělavý výtok z genitálií. Mohu nejdřív zkusit nějakou koupel apod.? Děkuji K. Kaliánová

Dotaz od Kateřina Kaliánová

Odpověď:

Dobrý den, mám doma křečka syrského a dnes jsem si všimla, že má jedno očko zavřené a nevidí na něj. Prosím poradíte mi co s tím? Děkuji předem za odpověď

Dotaz od Nikola Čortová

Odpověď:

Dobrý den,před více jak týdnem jsme u vás byli s činčilkou,měla přerostlé zoubky a nafouklé bříško.Léky zabraly,zoubkama už nevrže,ale boohužel nám sama stále nejí.Musíme jí i nadále krmit stříkačkou.Chttěla bych se zeptat,kde může být problém?Děkuji Hájková

Dotaz od Tereza Hájková

Odpověď:

Dobrý den, máme dva potkanky ze zverimexu. Ten jeden ale po 3 měs. začal být agresivní (puberta), předtím to byl ale hrozný mazel. Dost kouše ale pouze nás. Vyzkoušeli jsme všechno možný, bohužel nic nezabírá a aby byl furt v kleci to mi nepřipadá fér. Proto bych se chtěla zeptat na kastraci. Zda je riziková, jak moc je to velký zákrok a kolik stoji. Předem děkuji za odpověď, Elen.

Dotaz od Elena Knyazeva

Odpověď:

Dobrý den, děkuji za odpověď na předchozí dotaz. Nakonec jsem získala dvě samičky osmáka staré 2 roky a vše mezi nimi klape:-). Ovšem teď zvažuji koupi nové ubikace. Nyní mají klec o rozměrech 100x55x85, ale přemýšlím, že bych jim pořídila jinou a tuhle využila jinak. Zvažuji, že bych koupila ptačí klec o rozměrech 50x50x150, kde bych jim to pro šplh mohla udělat zajímavější. Ale bojím se, jestli to není na ně přeci jenom moc vysoké?Nějaká mezipatra a odpočinkové plochy by tam samozřejmě byly, ale i tak se bojím, že by to mohlo být pro ně nebezpečné. Předem moc děkuji

Dotaz od

Odpověď:

Dobrý den, máme dvě morčata, mají venkovní výběh ( na trávě), ve kterém jsme je měli, jak bylo teplo. U jednoho jsem nyní zjistila, že má červenou vysušenou kůži a na silnější dotek reaguje pískáním. Nedrbe se víc než jindy. Vypadá to jako ekzém. Můžete mi, prosím, poradit čím ho ošetřit? Děkuji Alexandra M.

Dotaz od Alexandra Moravec

Odpověď:

A mohu se zeptat mám k Vám přijít s morčátkem aby jste se na něho koukly???A mohu se zeptat kolik by to tak asi stálo??? Děkuji Zárubová

Dotaz od Romana Zárubová

Odpověď:

Dobrý den, ráda bych se zeptala moje morčátko dýchá nosem a je to slyšet když si ho vezmu do ruky...Nevíte co to může být??? A mohu se zeptat kolik stojí prohlídka morčete??? Děkuji za odpovědi Zárubová

Dotaz od Romana Zárubová

Odpověď:

Dobrý den, chovám skinny morčátka a již skoro rok se potýkám s problémem u jednoho morčátka, ktarému neustále vytéká hnis z oka. S místním veterinářem léčíme různými mastěmi a kapkami (Maxitrol, Ophthalmo-Framykoin, Ophthalmo-Septonex, Tobrex, Tobrex LA, Floxal). V současné době jsme provedli celkovou kontrolu. Oko není nijak poškozené a s největší pravděpodobností se jedná NEPRŮCHODNOST SLZNÝCH KANÁLKŮ, kdy příznaky popsané u této nemoci na stránkách chovatelské stanice Cavia-Bohemia jsou totožné s těmi našemi. Chtěl bych se zeptat jestli je nějaká šance na vyléčení - případně zprůchodnění slzných kanálků. Náš veterinář v současné době nasadil antibiotika, které pícháme pod kůži (bohužel si nepamatuji název). Děkuji za odpověď Hartl

Dotaz od Tomáš Hartl

Odpověď:

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda se osmákům stříhají drápky jako morčátkům. Máme 2 dospělé samičky a jedno mládě a všichni mají dlouhé drápky, takže od nich máme spoustu šrámů (někdy i dost velké). Můžete nám prosím poradit, event. sdělit, zda toto stříhání provádíte u Vás na klinice a orientačně cenu? Předem děkuji, Jana Bendová

Dotaz od Jana Bendová

Odpověď:

Dobrý den já mám takový dost závažný problém a moc se bojím o mého morčína..:( Dřív jedl hrozně moc, jenže pak najednou přestal, nezval si seno, ani chleba, mrkev salaát, prostě nic, ani papriku. :( takhle to trvalo asi 3 dny, pak zase začal trochu jíst. Jenže asi zase po 3 dnech přestal, tak jsme šli k vetovi a on mu dal nějakou kašičku a píchl injekce. řekl že máme dávat 2x denně tu kašičku injekční stříkačkou. Jenže se to nezlepšilo on sem tam něco nakousl, ale nic víc. a pořád leží tak divně skrčeně v kleci. Tak jsme šli znova a řekl nám, že mu máme dávat tu kašičku (jmenuje se RodiCare a je po pytlíčkách) každý den aspon 1 pytlíček. Už je to 3.den od veterináře, ale mám pocit, že se to pořád nezlepšilo a ani oni sami nevědí pořádně co toje...neví někdo co máme dělat? - - - - - jo a na zuby se mu koukal a nemá je přerostlé a taky říkal že apatický není

Dotaz od Michaela Burgerová

Odpověď:

Dobrý den, dnes jsem si přinesla domů nové morče - samečka Rossetu. Doma jsem si všimla že na pravém ouškou má z vnitřní strany suchou kůži, druhé ložisko má na té samé straně nad očičkem. Očko mírně slzí, vykapávám OphtalmoSeptonexem. Můžu suchou kůži mazat nějakou mastičkou, popř. jakou, seženu ji běžně v lékárně?

Dotaz od Petra Jelínková

Odpověď:

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu jak postupovat. Máme 2 dospělé samičky osmáka degu, jedné se před 5ti týdny narodilo jedno mládě (sameček), druhá porodila 5 mláďátek před 10 dny (4 kluci a 1 holka). Starší mládě-samečka bychom si chtěli nechat, ostatní mláďátka bychom pak nabídli k odběru. Nevíme, jak máme nyní postupovat. Informace o pohlavní vyspělosti osmáků se různí, bojíme se, aby nedošlo k pokrytí našich dospělých samiček 5ti týdenním samečkem, neboť nechce chovat další mláďata. Myslíte si, že by tento problém vyřešila kastrace? Je vůbec možná u malých hlodavců a od jakého stáří? Předem děkuji za odpověď. Bendová

Dotaz od Jana Bendová

Odpověď:

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli mohu dát k dospělému samečkovi osmáka degu pískomila? Včera mi zahynula samička osmáka a sameček mi zůstal sám. Ošem jsou mu 4 roky (samička byla starší) a tak nechci k němu přidávat nějakého jiného osmáká, neboť ten by ho mohl o dost přežít a pak bych řešila podobný problém. Máme doma sice morčátka i činčily o kterých jsem četla, že jsou k osmákovi nejvhodnější, ale bohužel jsou to všechno kluci a náš osmáček i když je o dost menší než oni je dokáže pekně zastrašit a zahnat. Takže si myslím, že by je to mohlo příliš stresovat. Snažila jsem sehnat i nějakou starší samičku osmáka, ale bohužel zatím neúspěšně. Nechci ho nechávat dlouho samotného. Předem děkuji za odpověď.

Dotaz od

Odpověď:

Dobrý den, mému 3 letému morčáčkovi jsem včera při hlazení našla malou bulku velikosti 2 špendlíkových hlaviček v oblasti těsně za koncem hrudníku a páteře vpravo. Je to podle pohmatu pouze podkožní bulka, jde jí stisknout s kožní řasou. Myslím si, že ani není bolestivá. O co může jít? Mám se s ním objednat? Děkuji za odpověď, Dagmar Zajícová

Dotaz od Dagmar Zajícová

Odpověď:

Dobrý den, před týdnem se nám narodilo miminko osmáka a nyní jsme zpozorovali, že má okousaná ouška. Myslíte si, že se jedná o agresivitu ze strany dospělých osmáků (máme 2 samičky) nebo je to jen nezkušeností samičky matky při přemisťování miminka apod. (dá se tomu zabránit?) Neměli bychom osmáčkovi ouška něčím namazat, aby se zahojila? Předem děkuji, Bendová

Dotaz od Jana Bendová

Odpověď:

Dobrý den Můj potkan, má už asi měsíc na pravém oku takovou červenou bulku v rohu toho oka, má to něco společného se 3. okem u potkanů. Už jsme byli u veterináře a poradili nám, že potkanovi musíme dávat 3x denně takové kapky do oka, ale teď ta bulka praskla, děje se tím něco závažného, a je dobré mu dát do oka zase ty kapky i když to prasklo?

Dotaz od Klára Šedá

Odpověď:

Dobrý den, moje čtyřměsíční morčátko má na oušku asi 1 cm v průměru kulatou růžovou skvrnu,na které nejsou chloupky. Mělo ji už od doby, kdy jsme ho koupili. Mazala jsem to Nizoralem,ale nebyl vidět žádný výsledek, spíše se to zhoršilo.Teď ouško nemažu ničím a skvrna je asi ještě růžovější. Předem děkuji za radu. S pozdravem Kristýna M.

Dotaz od Kristýna Mužíková

Odpověď:

Děkuji za odpověď. Pringles se zotavuje nečekaně dobře. Dnes už krásně jí i pije,tak snad je to na dobré cestě. S pozdravem Michaela Skalická

Dotaz od Michaela Skalická

Odpověď:

Dobrý večer. Včera jsem byla na operaci s potkankou Pringles a dostala jsem atb NOROCLAV.Nejsem si jistá dávkováním, jestli jednou denně nebo 2x. Prosím tedy o upřesnění .Děkuji Skalická

Dotaz od Michaela Skalická

Odpověď:

Dobrý deň. Moje morča prestalo postupne jesť a piť. Dneska už skoro nič neje a vôbec sa nepohybuje. Je úplne vychudnutý. 13.7. mal 4 roky. Čo s ním môže byť?

Dotaz od Simona Hanulíková

Odpověď:

Dobrý den, můj potkan se z ničeho nic skoro nepohybuje, jí a pije normálně. Hlavu má jakoby sklopenou a očka zavřená. Jedná se o mrtvičku?

Dotaz od Barbora Kohoutová

Odpověď:

Dobrý den, v pátek jsme byli s činčilkou Amy u paní doktorky Sekyrové. Amy udělala skok k lepšímu, začíná baštit sama granule i seno, já samozřejmě dokrmuji Rodicarem, nebojuje, bere si, bobečky bezva. Ve středu přijedem na kontrolu, doufám, že přestane chumelit : -(. Zdravíme kolektiv Vets for pets. Jitka Řeháková

Dotaz od Jitka Řeháková

Odpověď:

Dobrý večer, 7.3. sme byli s našim králíčkem starým 7 měsíců na kastraci. Po operaci sme měli komplikace, rána byla hodně nateklá, nejedli sme, ani nepili asi týden, proto nám byli prodlouženy léky - baytril, loxicom, degan a dále sme dokrmovali a dávali vodu stříkačkou. V tuto středu jsme byli na kontrole a rána je lepší. Od pátku je rána úplně splasklá, začli sme baštit seno trochu granulí a zeleninu, jíme ale o dost málo proti tomu cobychom měli. Bohužel od kastrace se ještě sám nenapil ani z misky ani z napájky a jediná voda kterou bere je ze zeleniny... dnes opět málo jí a od 11 hodin neudělal ani jeden bobek a ani loužičku. Léky jsou dobrané. Co máme dělat aby se mu střeva nezastavila? Opět dokrmovat a dávat vodu stříkačkou? je to už dva týdny jak ho donutit aby jedl pořádně a hlavně aby pil? Jsme už zoufalí. Doktorka v ZOOvetu v HK kde byl zákrok i pooperační péče radila ať ho necháme že začne sám.. ovšem jí furt míň a nepije vůbec, nemůžeme ho nechat ať se vzpamatuje sám když ani nechodí na záchod. Velice děkuji za odpověď

Dotaz od Barbora Svobodová

Odpověď:

Dobrý den, chci se zeptat mám potkanku a objevily se jí na zádech malé červené stroupky. Může to být svrab? děkuji za odpověď Kristina Černoušková

Dotaz od Kristina Černoušková

Odpověď: