Po - Pá
8:00 - 21:00
+420 251 614 378
Běhounkova 2530
Praha 5 - Nové Butovice

Hypoplazie skloviny

hypoplazieHypoplazie skloviny je stav při kterém se sklovina dokonale nevytvořila nebo během jejího vývoje došlo k jejímu poškození. V důsledku hypoplazie dochází k odštěpování skloviny a k odkrytí zuboviny s následnou tvorbou kazu. Defekt může postihnout pouze jeden zub, pouze jeho část, nebo celý chrup. Postižené zuby jsou jenom o něco slabší, než normální zuby, ale jsou značně náchylné na opotřebování, protože zubovina je méně odolná (na opotřebení) než sklovina.

Jestli poškození není příliš velké, postiženou část zubu lze snadno pokrýt a restaurovat. Dnešní restaurační materiály výborně přilnou a nehrozí, že by se snadno odštípily.

Jestli se ale u postižených zubů předpokládá jejich značné opotřebení, nebo dokonce (např.u pracovních psů) jim hrozí fraktura, mělo by se uvažovat o pokrytí zubu korunkou. Před jakoukoli opravou postižených zubů, se vždy doporučuje nejdřív provést jejich RTG vyšetření.

Opravy hypolastické skloviny

Při opravě skloviny máme tři cíle.

hypoplazieSnížení citlivosti zubu lze dosáhnout třemi způsoby. Nejjednodušší způsob je léčba fluorem. Pomocí fluoru se nejenom sníží citlivost, ale dochází i ke zpevnění a zesílení zubu. Další z možností je pokrýt defekt pomocí kompozitivních materiálů. Tento způsob je velmi účinný, protože nejenom že sníží citlivost dentinu (zuboviny), ale při správném výběru barvy a odstínu materiálu, se zlepší i celkový vzhled postiženého zubu. Za třetí, celý zub se pokryje korunkou. Tento způsob se používá většinou a pouze u značně postižených zubů s velkou ztrátou skloviny.

Zlepšit estetický vzhled lze provést, jak již bylo uvedeno, pokrytím defektu kompozitívními plasty, nebo korunkou.

Opravy kompozitívními materiály je vhodné provádět pouze u zubů s malými defekty skloviny a u zubů u kterých při žvýkání nedochází k nadměrnému zatížení. V místech při kterých jsou zuby vystaveny značné zátěži, se uvedené materiály mají tendenci časem poškodit.

Při rozsáhlých lezích a lezích v místech skusu nejlepším řešením je pokrytí zubu korunkou a to i z hlediska estetického.

Zpevnění zubu lze s úspěchem dosáhnout pouze korunkou a u velkých defektů skloviny je to i z dlouhodobého hlediska nejlepším řešením. Navíc pomocí korunky se podstatně snižuje citlivost zubu a při správné volbě korunkového materiálu splňuje i estetické požadavky.