Onkologie

Diplomovaný veterinární onkolog je veterinární lékař specializovaný v interní (veterinární) medicíně který má rozšířené vzdělání o onkologii. Veterinární onkolog je odborník v diagnostice a v klasifikaci nádorových onemocnění, v přípravě léčebných metod a postupů a v aplikaci chemoterapie. Když váš pes onemocní nádorovým bujením, váš praktický veterinář, aby zajistil pro vašeho miláčka tu nejvhodnější a nejkvalitnější léčbu, obrátí se na veterinárního onkologa, který mu pomůže vypracovat léčebný plán a léčebné postupy, které zahrnují jednu anebo všechny z následujících možností:

Váš praktický veterinář diagnostikuje a léčí různé zdravotní problémy, ale některá onemocnění jako např. rakovina vyžaduje péči odborníka specializovaného v léčbě nádorových onemocnění.

Proč můj pes potřebuje veterinárního onkologa ?

Stejně jako u lidí, i pes při onemocnění nádorovitým bujením potřebuje při diagnóze a léčbě pomoc onkologa. Veterinární onkolog určuje nejvhodnější postupy při léčbě a koordinuje léčebné programy pro zvířata postižená rakovinou; často slouží i jako poradce a konzultant pro veterináře v privátních ordinacích. Když vás váš veterinární lékař doporučí s vašim zvířetem k veterinárnímu onkologovi, dělá to proto aby váš miláček dostal na svoji nemoc tu nejvhodnější a nejlepší péči. V některých případech váš veterinář pouze konzultuje váš případ s onkologem, v jiných je nutné vás doporučit k onkologovi k důkladnějšímu vyšetření a příp. i k léčbě. Diplomovaný onkolog má speciální diagnostické a léčebné prostředky, které váš praktický veterinář ve většině případů nemívá.

Můj pes má rakovinu. Co teď ?

Zdá se že rakovinou onemocní stále více a více zvířat .Je to jednoduše asi i proto, že žijí déle. Je důležité si ale uvědomit, že toto obávané onemocnění, stejně jako u lidí, má mnoho forem, které se dají dnes snadno ovládat a dokonce vyléčit. Rané odhalení a specializovaná péče vedou ke zvýšenému počtu vyléčení všech druhů nádorového bujení. které postihuje domácí miláčky. Od chirurgické léčby, chemoterapii a radiační terapii, veterinární onkologové mají dnes k dispozici pro vaše zvířata nejnovější diagnostické a léčebné prostředky. S optimálním léčením rakovina se v mnoha případech stává pouze další chronickou nemocí, která se dá ovládat.

Jestli u vašeho zvířete byl zjištěn nádor, není důvod k panice. Požádejte vašeho veterináře, aby vám napsal nejdůležitější postup, aby jste si ho mohli později v klidu projít. I když je to onemocnění vážné rozhodnutí ohledně léčby není většinou nutné dělat okamžitě. Jestli u vašeho zvířete bylo zjištěné nádorovité onemocnění, budete asi chtít aby váš praktický veterinář spolupracoval s onkologem, nebo aby váš pacient byl odeslán k léčbě přímo k němu.

Nejčastější nádory:

  • nádory kůže
  • nádory mléčné žlázy
  • lymfosarkómy (nádory mízních uzlin)
  • nádory žláz (s vnitřní sekrecí)
  • nádory kostí
  • hemangiosarkómy (nádory krvetvorných orgánů)

Léčba nádorů

Cílem léčby je zničení abnormálních nádorových buněk a zachování buněk zdravých. Důležitým rozdílem v humánní a zvířecí onkologie je, že cílem u lidí vzhledem k délce našeho života je onemocnění vyléčit. U zvířat cílem je prodloužit život, při zachování jeho kvality. V mnoha případech veterinární onkolog ve snaze o co nejlepší léčebný výsledek, kombinuje některé anebo všechny léčebné možnosti.

Bude můj pes při chemoterapeutické léčbě zvracet?

Při používání chemoterapie obdržíte od vašeho veterinárního onkologa speciální instrukce, ale v podstatě zvířecí pacienti snášejí chemoterapii mnohem lépe, než lidé. Za prvé, při léčbě nádorových onemocnění byl v poslední době udělán velký pokrok jak u lidí, tak i u zvířat a vedlejší účinky při chemoterapii už nejsou tak silné. Za druhé, chemoterapeutické léky u zvířat nejsou tak agresivní tak a tím i vliv vedlejších účinků není u nich tak těžký jako u lidí.
A konečně veterinární onkologové mají k dispozici i velký výběr prostředků k tomu, aby zvířecího pacienta během léčby udržovali v pohodě. Od bolest tišících léků, speciální výživy, až po léky zmírňující nevolnost způsobenou chemoterapeutickými léky, veterinární onkolog může většinu léčených zvířat udržet až v překvapivé dobré pohodě. Obvykle většina majitelů léčených zvířat očekává, že léčba jejich miláčků bude mnohem těžší, než ve skutečnosti pak je.

Co mohu udělat aby můj pes nedostal rakovinu?

Stejně jako u lidí, zatím neexistuje cesta a způsob jak se vyhnout a zabránit u vašeho psa nádorovému onemocnění, můžete ale snížit rizika. Vyloučit dle možnosti veškeré predispoziční faktory, např. neodmítat kastraci a sterilizaci, nevystavovat zvíře nadměrnému působení slunce apod. Důležité jsou i pravidelné prohlídky u vašeho veterináře a dbát všech jeho pokynů a doporučení i ohledně dalších potřebných kontrolních vyšetření.

Bude můj veterinář dál léčit mého psa?

Ve většině případů váš veterinární lékař bude stále dál pečovat o zdraví vašeho miláčka a současně spolupracovat s veterinárním onkologem, veterinárním radiologem a dalšími členy veterinárních specialistů se starat o blaho pacienta.

Co si mám vzít s sebou k doporučenému specialistovi?

Na první návštěvu určitě veškeré zdravotní záznamy a relevantní informace. Požádejte vašeho veterináře o kopie všech relevantních vyšetření a laboratorních výsledků.


Víte, že...?

Psi a kočky mají vyšší výskyt nádorových onemocnění související s věkem než lidé. Např. pravděpodobnost kožních nádorů je u psů 35 násobně větší než u lidí. Nádory kostí se vyskytují 8 krát častěji a nádory mléčné žlázy 4 krát častěji než u lidí. Na druhé straně člověk je náchylnější na onemocnění rakovinou plic a žaludku.

Nejnovější aktuality

Volné pracovní místo - veterinární lékařka/lékař

Veterinární klinika Na Hůrce v Praze přijme na HPP do svého týmu veterinární lékařku/lékaře (i budoucího absolventa). Nabízíme zaměstnání na jednom z...

Termíny očkování hlídáme nyní za Vás

Upozornění Vám zašleme formou SMS zprávy týden před termínem...

Zpracování zdravotní zprávy

Vypracování zdravotní zprávy na žádost majitele je nově zpoplatněno 250 Kč. Děkujeme za pochopení. Vaše Veterinární klinika Na Hůrce...

Všechny novinky

Najdete nás

Běhounkova
Praha 5 - Nové Butovice


Telefon

+420 251 614 378


E-mail

vets4pets@seznam.cz