Život s epileptickým psem

Jestliže u vašeho psa byla čerstvě diagnostikovaná epilepsie (padoucnice) je pochopitelné, že máte strach o jeho budoucnost. Promluvte si s vašim veterinárním lékařem o vaši obavě – je důležité aby jste hned od počátku seznámili s léčebnými postupy a cíli.



Proč má můj pes epilepsii ?



Často neexistuje zjevný důvod proč se u psa vyvine epilepsie. U některých plemen, zvláště u NO je ale epilepsie dědičná a postihuje převážně psy. Někdy epilepsie může vzniknout v důsledku malého poškození mozku způsobeného ránou do hlavy, nebo následkem nedostatku kyslíku během těžkého a zdlouhavého porodu. Záchvaty se obvykle dostaví až několik let po poškození mozku a tak dát tyto dvě události do souvislosti je velmi těžké.



Dá se epilepsie léčit ?



Odstranit příčinu záchvatů obvykle není možné, pouze záchvaty kontrolovat pomocí léků.

Je důležité si uvědomit že podáváním léků se epilepsie nevyléčí, pouze se kontrolují její příznaky – dokonce i u dobře kontrolovaného epileptika se záchvaty mohou občas objevit. Léčení epilepsie se provádí individuálně a proto může chvíli trvat než se najde nejlepší kombinace a dávkování léků. Při léčbě epileptického miláčka proto musíte být trpěliví .



Kdy se může začít s léčbou ?



Jestli váš pes měl pouze jeden záchvat, než se začne s léčbou, váš veterinář vás pravděpodobně požádá aby jste ho nejdřív doma monitorovali.

Léky které se při léčbě epilepsii používají, často záchvaty úplně neodstraní, pouze sníží frekvenci jejich výskytu. Aby se zjistilo jestli léky mají pozitivní efekt, je důležité vědět, jak často se záchvaty bez léků vyskytují. Při započaté léčbě epilepsie je nanejvýš pravděpodobné, že pacient bude muset léky užívat až do konce svého života. Léky se musí užívat denně a to přibližně ve stejnou denní dobu. Než se zjistí správné dávkování může to někdy trvat několik týdnů ale i několik měsíců. Během této doby musíte být s vašim veterinářem v pravidelném kontaktu - provede několik vyšetření krve, aby se zjistila správná hladina léku v krvi pacienta, jestli není příliš vysoká, nebo naopak nízká. Při přerušení léčby a vynechání léků, záchvaty se opět objeví.



Uzdraví se můj pes ?



Jen velmi zřídka se epileptický pes uzdraví a přestane mít záchvaty. Léky mohou kontrolovat záchvaty aby neovlivňovaly kvalitu jeho života, ale ve většině případů když se přestane s léčením, záchvaty se opět objeví. Jestliže bude pacient pod pravidelnou veterinární kontrolou, aby se vyloučil vedlejší účinek léků , je velká pravděpodobnost že váš pes bude dále žít plným a šťastným životem.



Jak těžké je léčení ?



U většiny psů se epilepsie dá kontrolovat léky které se podávají ústy (per os). Na začátku léčby (první týdny) váš veterinář bude psa pravidelně kontrolovat aby zjistil frekvenci záchvatů a také zda léky nemají vedlejší účinky. Až se věci ustálí, kontroly se provádí asi dvakrát ročně. Při těchto kontrolách se většinou provádí vyšetření krve, tak že před návštěvou u veterináře by jste svého miláčka neměli krmit. Domluvte se s vašim veterinářem, jestli bude chtít vidět vašeho pejska před, nebo až po podání denní dávky léku. Váš veterinární lékař bude chtít aby jste si vedli denník do kterého se zaznamenávají všechny záchvaty které se u pacienta vyskytly. Při každé návštěvě vezměte denník s sebou.



Léky používané při epilepsii psů



Pro léčbu epilepsie u lidí existuje celá řada léků, z kterých pro dlouhodobou léčbu u psů je vhodných pouze několik. Aby kontrola záchvatů byla co neúčinnější, u některých psů je nutná kombinace jednoho, nebo i několika typů léků.



Phenobarbital



K prevenci záchvatů se nejčastěji používá phenobarbital. Při podávání dvakrát denně je účinný u většiny psů. Je důležité, aby se lék podával pravidelně, protože když se dávka vynechá, hladina léku v krvi může prudce klesnout, co může vyvolat záchvat.



Phenobarbital se podává ve formě tablet. Tablety jsou různých velikostí, co usnadňuje přesné dávkování a je jednoduché a snadné jak pro psa malého, tak i pro obra. Lék se rozkládá v játrech a při dlouhodobém podávání může mít na ně nepříznivý vliv. Jestli váš pes užívá phenobarbital, váš veterinář bude pravidelně kontrolovat jeho krev, aby se ujistil že u něj nedochází k poškozování jater.

Při užívání phenobarbitalu je důležité, aby hladina léku v krvi byla přiměřená. Je-li hladina příliš vysoká, lék může mít nepříznivý vliv na játra, když je naopak příliš nízká, lék může být neúčinný. Na zjišťování hladiny phenobarbitalu v krvi se provádí test a jestli váš veterinář předepsal pro vašeho psa phenobarbital, bude jeho hladinu pravidelně monitorovat. Aby se zjistila správná dávka léku vyšetření krve se v prvních týdnech léčby často provádí opakovaně. Později méně často ,aby se zjistily jeho dlouhodobé účinky.



Všechny léky mají vedlejší účinky a ani phenobarbital není výjimkou. Většinou jsou relativně malé a obvykle pominou když si pacient na lék zvykne. Projevují se ospalostí, zvýšením apetitu a žíznivostí. Kromě výjimečných případů, se phenobarbital používá u všech psů. U psů s nemocnými játry by phenobarbital mohl způsobovat problémy a proto se u nich používají léky alternativní. U některých psů samotný phenobarbital není dostatečně účinný a proto se používá v kombinaci ještě s jinými léky.



Bromidy



Brom je jedním z nejstarších antikonvulzivních léků používaným v humánní medicíně ( u lidí se dnes už nepoužívá). Brom zůstává v těle dlouhou dobu a tak stačí, aby se podával pouze jedenkrát denně. Z organizmu se odstraňuje v ledvinách a tak je vhodným lékem pro psi s nemocnými játry, ale na druhé straně u psů s nemocnými ledvinami se musí používat opatrně.



Brom se podává spolu s potravou. Podávání bromu v krmení pomáhá při jeho vstřebávání, při podání na lačno může vyvolat nevolnost. Jestli váš pes dostává brom, jeho krmivo by mělo být stále stejné, protože např. kolísání množství soli v krmivu může ovlivnit hladinu bromu v organizmu. Vedlejší účinky bromu bývají zřídkavé a projevují se spavostí a zvýšenou chutí k jídlu.. U některých lidí byly pozorována alergické kožní reakce, která se výjimečně může objevit i u psů.

Brom se používá v kombinaci s phenobarbitalem u psů kteří mívají kombinované záchvaty



Diazepam



Diazepam je velmi účinný antikonvulsant, ale naneštěstí se z těla rychle vylučuje a léčení psi se stávají na lék rychle imunní. Používá se proto pouze při záchvatu k jeho zastavení. Diazepam se aplikuje injekčně, ale je účinný i při podávání per rektum jako čípky. Váš veterinář vám může předepsat čípky, které se použijí v případě dlouhotrvajícího záchvatu.



Další používané léky



Pro epilepsii se vyvíjejí i další, nové léky. Jejich vývoj a schvalovací řízení a jejich licence, trvají poměrně dlouhou dobu. Některé léky které se používají u lidí se někdy předepíší i pro psy u kterých se epilepsie nedaří kontrolovat standardními léky. Tyto léky se používají pouze jako „poslední možnost“ a může je předepsat pouze specialista - neurolog.



Pravidla léčby a váš závazek



Jestli se váš pes začal léčit na epilepsii, tady je několik základných pravidel, které by jste měli dodržovat:



1. Léky podávat pravidelně



Je důležité aby se léky podávaly pravidelně každý den a ve stejnou dobu. Jestli se váš pes už delší dobu léčí, stal se již závislým na určité hladině léku v krvi. Aby nedocházelo k záchvatům, tato hladina musí být stálá. Jestli (jednu) dávku léku vynecháte, hladina v krvi klesne a to může zapříčinit vyvolaní záchvatu Když se začne s léčbou, obvykle se s ní musí pokračovat až do konce života psího pacienta. V případě že váš veterinář vás z nějakého důvodu požádá, aby jste dávku léku snížili, snížení musí být provedeno pozvolna a postupně.



2. Bez předchozí porady s veterinářem nikdy nic neměnit



Nikdy neměnit dávku léku, nebo léčbu přerušit bez předchozí konzultace s vašim veterinárním lékařem. Zvýšení dávky bez pečlivého sledování může vyvolat těžké vedlejší účinky a její snížení může vyvolat záchvat. Jiné, současně užívané léky mohou účinek léků proti epilepsii ovlivnit (a naopak antikonvulzivní léky mohou ovlivňovat účinek léků jiných), proto jestli chcete z nějakého důvodu současně použít i jiný lék, nejdřív se poraďte s vašim veterinárním lékařem.



3. Pište si deník



Každý epileptik je svým způsobem individuální a proto veškeré léčebné plány jsou vždy vypracovány a určeny pouze pro něj – jsou založeny na síle a frekvenci záchvatů a na jejich reakci na léky. Zapisujte do denníku všechny události v životě vašeho miláčka, datum a dobu záchvatů a dobu podání léku. Při každé návštěvě vašeho veterináře vezměte tyto záznamy s sebou, aby věděl jak se pacientovi od jeho poslední kontroly dařilo. Jestli se počet záchvatů např. zvýšil bude nutné přehodnotit léčbu a eventuálně změnit léky.



Je velmi nepravděpodobné aby se epileptický pes vyléčil. U většiny psů se asi stále budou objevovat nějaké záchvaty. Pečlivou léčbou lze ale frekvenci záchvatů snížit natolik, že váš pes bude schopen vést šťastný, spokojený a zdravý život a nemusí žít v obavě kdy ho postihne záchvat a může mít radost z každého dne a pokud dobré dny převáží ty špatné, můžete se radovat s ním.



Jestli budete potřebovat jakékoliv další informace ohledně zdraví vašeho psa, kontaktujte prosím vašeho veterinárního lékaře, určitě vám rád poradí.

Najdete nás

Běhounkova
Praha 5 - Nové Butovice


Telefon

+420 251 614 378


E-mail

vets4pets@seznam.cz