Značkování močí

Kočky při dodržování své hygieny jsou obvykle pečlivé až úzkostlivé a jen velmi zřídka znečisťují byt, nebo dokonce značkují v bytě. Nelze se proto divit, že když to vaše kočka udělá, rozčilí vás to a nevíte co s tím máte dělat.

Pochopit důvod proč kočky někdy začnou znečisťovat byt, pomůže při odstraňování tohoto problému.Ve většině případů k tomu dochází při znepokojení, nebo rozrušení kočky.

Jaký je rozdíl mezi značkováním a běžnou toaletou ?

Při značení svého teritoria kočky používají moč a výkaly. Tímto způsobem podávají informace ostatním kočkám o svém pohlaví, věku, zdravotním stavu , atd. a upozorňují, aby se nepřibližovaly. Současně je uklidňuje, když jsou obklopeny svým vlastním pachem.

Když kočka značkuje močí, nepřikrčí se jako při normálním močení. Značkující kočka stojí odvrácená od předmětu, který značkuje a vystříkne směrem dozadu několik kapek moči. Ocas má při tom zvednutý a jeho koncem švihá se strany na stranu. Kočky značkují v bytě z jiných důvodů, než kočky které močí v bytě. Je důležité tyto dvě věci rozlišovat.

Bude moje kočka značkovat ?

Ve vnějším prostředí, mimo byt většinou všechny kočky, kastrované i nekastrované, kočky i kocouři značkují. U nekastrovaných koček je pravděpodobnost (značkování) daleko větší. Kastrování u obou pohlaví sníží riziko problému, značkování se přesto může objevit, ale spíš z emociálních , než ze sexuálních důvodů.

Proč moje kočka přestala používat toaletní misku ?

Někdy i dobře vychovaná kočka začne dělat problémy, ne proto že by začala značkovat, ale proto, že se rozhodne nepoužívat toaletní misku a raději vykonává svoji potřebu na jiném místě v bytě. Obvykle to znamená, že s miskou není spokojena. Kočky jsou vybíravé s místem kde si ulevují - mají rády čistá, tichá místa. Jestli je v misce špinavá podestýlka, nebo je umístěna v blízkosti krmící misky, nebo jejího pelíšku, nebo na otevřeném, viditelném místě v bytě, vaše kočka může odmítnout používání misky. Uvedené chování je zcela odlišné od značkování.

Může značkování být vyvoláno nějakou nemocí ?

Značkování v bytě bývá vyvoláno psychickou rozrušeností vaši kočky. Váš veterinární lékař vyšetří vaši kočku na některá onemocnění, zejména na cukrovku, nemoci ledvin nebo močového měchýře, atd., které mohou způsobit, že vaše kočka močí na nevhodném místě v nevhodnou dobu, ale uvedené nemoci samotné značkování nevyvolávají.

Může se trestáním vyřešit tento problém ?

Je přirozené že vás rozčilí, když vaše kočka začne znečisťovat byt, ale rozčilování, křik nebo dokonce namáčení čumáčku do výkalů, nezabrání, aby to opět neprovedla.

Vaše kočka nepochopí proč jste rozčilený. Je dost pravděpodobné že značkovala proto, že byla vylekaná, vystrašená a necítila se bezpečně, takže trest by celý problém jenom zhoršil.

Kde bude moje kočka značkovat ?

Kočky nejčastěji značkují vertikální plochy při vchodu do bytu, nebo domu – nejoblíbenějším místem jsou rámy dveří. Značkovat může ale kdekoliv v bytě, např. nábytek, záclony, nebo jakékoliv zařízení a předměty v domácnosti. Někdy označkují pro ni neznámé předměty, který byly přineseny do domácnosti, a dokonce i osoby!

Jak se zbavit pachu ?

Potřísněné místo vytřít vlhkým hadrem a pak použít nějaký biologický odstraňovač pachu. Obraťte se na vašeho veterináře, který vám určitě doporučí nejvhodnější přípravek. Běžné dezinfekční prostředky nejsou příliš účinné. Některé přípravky obsahují čpavek (přirozená složka kočičí moči) a vaše kočka by si mohla myslet, že jiná kočka označkovala její místo a to jí povzbudí k přeznačkování. Pach může přetrvávat přes veškeré vaše úsilí až 4 týdny. Postříkaní místa feromonem (sprej s přirozeným kočičím pachem) může mít úspěch . Pachy feromonů cítí jenom kočky člověk ne. Po vyčistění místa, umístěte poblíž její krmící misku, protož v blízkosti místa krmení kočky neznačkují.( Ke krmení použijte krmivo suché, protože mokré, například konzerva by se mohla zkazit. )

Pamatujte si, jestli důvod k značkování nebyl odstraněn, kočka bude značkovat dál, někde na jiném místě.

Může se značkování odnaučit ?

Jestliže se vám podaří zjistit proč kočka značkuje, je velká šance se tohoto nešvaru zbavit. Pro vás i pro vašeho veterináře to bude ale doslova detektivní práce. Jednou z možností je, že se do vašeho okolí nastěhovala nová agresivní kočka a ta vaše se cítí ohrožena. Cizí kočka mohla dokonce vniknout i do vašeho bytu. Když přibude do vaši domácnosti nový pes, kotě, nebo novorozeně, starší kočku by tato událost mohla vyvézt z rovnováhy a znervóznit. Aby se cítila bezpečná, někdy pomůže, když ji vymezíte malé uzavřené místo, vyhrazené pouze pro ni. Někdy pomůže uzavřít vstupní otvor a ven jí pouštět pouze vy sami. Tímto se před vetřelci bude cítit bezpečně. Pelíšek, toaletní misku a misku s vodou umístěte do místnosti v které se cítí bezpečně. Postříkejte prostředí kde kočka tráví většinu času feromonem, bude klidnější. Ke krmení jí pravidelně vypouštějte a projevujte jí větší pozornost. Až budete mít problém pod kontrolou, uveďte kočku postupně zpět do bytu, pomalu místnost po místnosti.

Může medikamentózní léčba pomoct ?

Váš veterinář vám může doporučit léky které pomohou vaši kočce překonat úzkost, která u ní vyvolává značkování. Tyto léky mohou krátkodobě pomoci, ale důležité je rozpoznat důvod a příčinu proč je vaše kočka nešťastná. Jestli je problém komplikovaný a přetrvává, možná bude nutné vyhledat pomoc veterinárního psychologa. Váš veterinární lékař vám určitě rád poradí s výběrem.

Ohledně dalších informací týkající se zdraví vaši kočky obraťte se s důvěrou na vašeho veterinárního lékaře, určitě vám rád pomůže.

Najdete nás

Běhounkova
Praha 5 - Nové Butovice


Telefon

+420 251 614 378


E-mail

vets4pets@seznam.cz