Kastrace králíků

Důvod proč si nechat vykastrovat králíka je, že po kastraci můžete chovat pohromadě víc než jednoho králíka bez obavy že by se prali, nebo způsobili populační explozi. Má to i jiné výhody a zejména pro samice to má velký zdravotní význam. Vykastrovaní králíci jsou méně agresivní a méně teritoriální a tím i lepší společníci. Kastrovaní králíci se snáze naučí vykonávat potřebu do toaletní misky když je budete chovat volně v bytě.Tento článek vám odpoví na nejčastější otázky týkající se kastrace.Samci

Samci jsou obvykle odvážnější než samice. Jsou to milí a příjemní společníci, ale stejně jako kocouři kteří nejsou vykastrovaní mohou působit problémy. Musí být chováni samostatně, což není zrovna fér pro zvíře které potřebuje společnost. Většinou jsou teritoriální, často značkují a jejich agresivita může být velmi nepříjemná. Kastrovaní samci jsou klidnější, spokojenější a méně agresivní a mají i větší radost ze života bez toho že by stále hledali společnici. Budou spokojeně žít s kastrovanou samicí, nebo i s jiným kastrovaným samcem (seznámení musí proběhnout opatrně), přestanou značkovat (i když je operace provedena v pozdějším věku) a podstatně méně páchnou.Samice

Kastrace samic je stejně důležitá jako kastrace samců. Od pohlavní dospělosti (4-6 měsíců) se stává většina samic teritoriálními a agresivními. Koušou, drápou a vrčí na svého pána a napadají ostatní králíky. Často mívají falešnou březost. Než se vykastrují uvedené chování se opakuje každé jaro. Chovat spolu dvě nevykastrované samice je vždy problém. Kastrace vrátí samici do krásného období před dospíváním a může jí to i zachránit život. Rozsáhlé studie prokázaly že až u 80% samic se do stáří 5 let vyvine rakovina dělohy. Vykastrované samice žijí delší a spokojenější život než žijí její nevykastrované sestry.Jak se kastrují samci?

Samci mohou být kastrováni již od 10-12 týdnů stáří tj. když varlata sestoupí do šourku, ale většina veterinárních lékařů doporučuje počkat s operací až do stáří 4-5 měsíců. Operační zákrok je poměrně malý a lehký. Varlata se vyjmou pomocí malého řezu na šourku.Jak se kastrují samice?

Kastrování samic vyžaduje odstranění celé dělohy a obou vaječníků pomocí malého řezu na břiše. Operace je o něco větší než u samců a provádí se až když samice dosáhnou alespoň 6 měsíců stáří. Samice které se nevykastrují včas, ještě v mládí a v dobré fyzické a zdravotní kondici, se často musí operovat později nouzově, když se u nich objeví onemocnění dělohy (nádor, hnisavý zánět dělohy apod.)Je kastrace bezpečná?

Do nedávné doby se králíci operovali jenom v ohrožení života, jako poslední možnost, kvůli problémům, které se vyskytovaly během narkózy. Toto se však teď změnilo. S moderní narkotizační technikou a se zkušeným veterinárním lékařem je operace u zdravého králíka téměř stejně bezpečná jako operace koček. Je důležité si ale uvědomit že malé riziko neznamená bez rizika. Jakákoliv operace u zvířat (psů, koček, králíků atd.) může mít nečekané komplikace. Pro většinu králíku však klady kastrace mnohonásobně převyšují malé riziko. Je nutno poznamenat že u starších králíků a u králíků se zdravot.problémy je riziko kastrace nepatrně vyšší. Je-li králík starší 3 let a má zdravotní problémy (obezita, nemoci zubů, nebo rýma) měli byste s vašim veterinářem nejdříve prodiskutovat výhody a eventuální rizika kastrace.

Vybírání vhodného veterináře

Máte-li vlastního veterináře zeptejte se ho jestli kastruje i králíky. Mnozí veterináři kastrují samce, ale pokud nemají větší zkušenosti s kastrováním samic, budete pravděpodobně odkázáni na jiné zkušenější veterinární pracoviště. Nemáte-li vlastního veterinárního lékaře měli byste si najít veterinární ordinaci kde se králíky zabývají, protože stejně jako v mnoha jiných oborech i se zájem veterinářů o králíky různí a tím i jejich zkušenost s nimi. Při vybírání veterinárního lékaře byste se měl ptát na tyto otázky:Jestli doporučují očkovat proti myxomatóze a moru ?Jestli pravidelně kastrují samce i samice a jaké mají výsledky ?V den operace králíci potřebují speciální péči – jestli používají ohřívací podložky, infuze a pooperační analgetika (léky proti bolesti ) ?Jestli jsou králíci hospitalizováni odděleně od koček, fretek a psů?Kolik stojí kastrace ?

Kastrace králíku stojí asi stejně jako kastrace kocourů a koček.Předoperační péče

Králíci nepotřebují žádnou speciální předoperační péči, ale jejich zažívací systém by měl být úplně v pořádku. Týden před a týden po operačním zákroku by se výživa neměla měnit. Králík by neměl být ani obézní ani příliš hubený. Králík neumí zvracet a proto před operací nemusí hladovět. Měly by mít přístup ke krmení a k vodě až do operace a co nejdřív po operaci jakmile se probere z narkózy.Po-operační péče

Když si přijdete pro králíka po operačním zákroku měl by být již probraný z narkózy a čilý. Nezapomeňte zkontrolovat a zeptat se :

Jestli králík dostal léky na utišení bolesti, když ne, vyžádejte si je

Jestli je nutné operační ránu nějak ošetřovat.

V případě problému koho kontaktovat.

Jestli je nutné se objednat na kontrolu.

Jak dlouho má být králík v klidu (jsou to obvykle 2 dny pro samce a 5 – 6 dnů pro samice).

Když přijdete s králíkem domů umístěte jej uvnitř do vyčištěné a vydezinfikované klece s dobrou a příjemnou podestýlkou (např. čistý ručník, nebo syntetická veterinární rohožka, plína atd.) s čistou toal. miskou.

Aby si králík nevykousal stehy většina veterinárních lékařů při šití používá specielní techniku, přesto by jste měli operační ránu denně kontrolovat. Samci se po operaci zotaví velmi rychle a když přijdou domů ihned hledají večeři, samicím to může trvat déle, až několik dnů než se úplně zotaví. Nejdůležitější je aby začali brzo žrát. To obvykle nebývá problémem zejména, když králíci dostanou dostatek léků tlumící bolest, ale přesto je povzbuzujte k přijímání krmiva a předložte jim chutné, nejlépe jejich oblíbené krmivo.Když druhý den ráno králík ještě stále odmítá potravu, poraďte se s vašim veterinárním lékařem.Když máte králíky dva …

Když chováte společně dva králíky stejného pohlaví, nejlépe je nechte vykastrovat najednou. Jestli máte párek (samce a samici), musíte být opatrní, protože samci zůstávají po kastraci ještě asi 2-3 týdny plodnými a proto je ještě asi měsíc nedávejte dohromady s plodnou, nevykastrovanou samicí. Jestli ale necháte mladého samce vykastrovat ihned jakmile mu sestoupnou varlata (od 12 týdnů) pravděpodobně nebude mít dostatek času aby se stal plodným. Zkonzultujte to s vašim veterinárním lékařem.

Jestli máte párek a samice byla čerstvě vykastrovaná, nezapomínejte že samec ji může těžce ublížit jestli se ji pokusí hned obskočit a proto se doporučuje aby byli alespoň 10 dnů po operaci umístěni v oddělených klecích umístěných vedle sebe.

Najdete nás

Běhounkova
Praha 5 - Nové Butovice


Telefon

+420 251 614 378


E-mail

vets4pets@seznam.cz