Jak bezpečné je hladovění králíků?

1. Hladovka před operací
Králíci mají relativně menší hrudník v poměru k tělu než jiná domácí zvířata a zároveň poměrně velkou břišní dutinu. Proto může tlak naplněného bříška během anestézie snížit respiratorní rezervu. Dýchání je pak obtížnější. Proto se doporučuje před anestézií hladovka v délce maximálně 2-4 hodin aby se břišní dutina zmenšila. V žádném případě však králík nesmí hladovět 24 hodin neboť pak snadno dojde k hypoglykémii (snížená hladina glukózy v krvi). Králík který dlouhou dobu hladoví se dostane do negativní energetické bilance, hladinu glukózy v krvi má nízkou a tak začne metabolizovat tuky, což vede k tzv. lipidóze jater - kdy jaterní buňky jsou zaplaveny tukovými kapénkami a pak je jejich funkce výrazně snížená. Králíci tedy hladovění velmi špatně snáší, již po 2 dnech dochází k produkci ketolátek, což jsou produkty metabolismu tuku a dají se zjistit v moči. Pro takového pacienta v "ketóze" anestézie představuje vysoké riziko neboť játra pak nebudou schopna tato anestetika dobře odbourat.

2. Riziko hladovky
Nejenom hladovka, ale i skladba potravy může velmi ovlivnit zdravotní stav králíka. Například nedostatek vlákniny při krmení převážně karbohydráty a potravou obsahující více proteinů ve svém důsledku mění pH v slepém střevě (céku), mění skladbu mikroflóry a zpomalí se motilita střev. Mohou se pomnožit bakterie nejčastěji Clostridie a E. coli, mohou se stát invazivními a začít produkovat toxiny. Následně může často dojít k průjmovým onemocněním.
Některá průjmová onemocnění jsou velmi vážná a dlouhodobější hladovění tyto potíže výrazně prohloubí a může vést až k úhynu. Při léčbě vážných průjmů hraje hlavní roli rehydratace, použití léků stimulujících motilitu střeva, a podávání diety s vysokým obsahem vlákniny - kvalitní seno. V některých případech se může přistoupit k asistovanému krmení. Je zajímavé že anorektičtí a průjmující králíci často sami instinktivně upřednostňují seno a slámu před jádrem.

MVDr. Kateřina Sekyrová

Najdete nás

Běhounkova
Praha 5 - Nové Butovice


Telefon

+420 251 614 378


E-mail

vets4pets@seznam.cz