Miáza - napadení králíků mouchami

Napadení mouchami - Miáza je nepříjemná situace nejen pro králíky, ale určitě i pro každého chovatele. Vyskytuje se poměrně často a přitom mu lze snadno předcházet a zabránit.

Invaze much se objevuje zejména na jaře a v letních měsících, kdy jsou mouchy velmi aktivní a hledají místa k nakladení vajíček. Králík a jeho klec jsou pro ně ideálním prostředím. Larvy, které se z vajíček vylíhnou, se živí přímo na králíkovi. Zavrtávají se do jeho kůže a svalů a doslova jej konzumují za živa. Proces od vylíhnutí larev pokračuje velmi rychle a často i během několika dní může končit smrtí králíka. Někteří králíci se vyléčí, ale napadení králíka mouchami je většinou fatální.

Prevence invaze much

1. V kritickém ročním období prohlížejte králíky denně

Králík musí být vždy čistý. Jedinci s průjmem a s potřísněným, mokrým, břichem a krajinou kolem konečníku jsou vystaveni většímu riziku, protože mouchy jsou zápachem přitahovány. Když se larvy na králíkovi objeví, odstraňte je teplou, mýdlovou vodou a postižené místo důkladně osušte. Neprodleně vyhledejte vašeho veterinárního lékaře.

2. Krmení králíků

Králíci musí mít vyváženou a plnohodnotnou potravu. Kromě jiného, při správné výživě jim nehrozí vznik průjmu. Králíky nikdy nepřekrmujte zeleným. Čerstvá tráva a šťavnatá zelenina může průjem vyvolat a zhoršit. Králíci by měli být krmeni především senem a/ nebo suchými peletami.

3. Králikárna musí být čistá

Používejte pouze kvalitní, dobře absorbující podestýlku. Mokré a znečistěné místa v podestýlce odstraňujte denně (nebo raději celou vyměnit). Čistá, suchá podestýlka mouchy tolik nepřitahuje.

4. Jednou týdně králikárnu důkladně vyčistěte a vydesinfikujte.

Přinejmenším jednou týdně králikárnu vyprázdnit a vydezinfikovat vhodným a kvalitním dezinfekčním prostředkem. Než nastelete čerstvou, čistou podestýlku, nechte kotce důkladně vyschnout.

5. Prevence výskytu much

Při dodržení všech čtyř uvedených zásad by se výskyt much měl podstatně snížit, přesto je ale ještě vhodné použít i některé „přímé“ metody a prostředky k prevenci.¨Jsou to repelentní prostředky speciálně určené pro králikárny a používání ochranných sítí.

Neváhejte věnovat vašim králíkům v teplejších měsících o něco více času, můžete tím zabránit jejich značnému utrpení utrpění.

Najdete nás

Běhounkova
Praha 5 - Nové Butovice


Telefon

+420 251 614 378


E-mail

vets4pets@seznam.cz