Kastrace fretky

Úvod

Fretky jsou jedinečná zvířata. Když jsou v říji a nedojde k páření, může se u nich vyvinout těžká, až život ohrožující anemie (chudokrevnost). Stane se tak proto, že estrogen (pohlavní hormon), který se během říje vylučuje, způsobí, že kostní dřeň přestane produkovat červené krvinky.

Když u samice fretky dojde ke zduření a zvětšení vulvy, měla by se okamžitě nechat vyšetřit u veterinárního lékaře, jestli je v říji, nebo jestli nedošlo k onemocnění nadledvinek.


Fyziologie

Samičí fretky mají zvláštní rozmnožovací systém. U většiny samic savců cyklus říje začíná a končí bez ohledu jestli došlo k páření, nebo ne. U fretek je ovulace vyvolaná a v říji zůstávají tak dlouho, dokud nedojde k páření.



Během říje se u samičích fretek vylučuje vysoká hladina estrogenu. Když tato vysoká hladina hormonu zůstane v krvi dlouhou dobu, což nastává v případě kdy nedojde k páření, dochází k postižení kostní dřeně. Bílé krvinky nejsou produkovány v dostatečném množství, čím se fretka stává mnohem vnímavější k různým infekcím. Současně se vyvine i vážná anemie, která není-li léčena, může způsobit smrt zvířete.



Proto když se fretka nepoužívá k chovným účelům, je důležité a nutné ji nechat vykastrovat, aby v době říje u ní nedošlo k život ohrožujícímu postižení kostní dřeně.


Před-operační příprava



Ráno, v den operace odeberte vodu a potravu (fretky nesmí hladovět víc než 4 hodiny) v dohodnutém termínu ji doručte na veterinární kliniku. Domů jí ve většině případů dostanete po chirurgickém zákroku ještě tentýž den. Post operační instrukce vám budou dány v době odvozu.



Před narkotizační příprava je důležitá při každé operaci kterou provádíme, protože operační zákrok není oblast která se může odbýt. Každé zvíře před kastrací důkladně vyšetříme a pouze když je vše v pořádku, odebereme malé množství krve k před narkotizačnímu vyšetření. Když jsou všechny výsledky podle našich představ, teprve pak podáme sedativum (uklidňující látku), které pacienta nejen uklidní a usnadní podávání vlastního narkotika, ale i postoperační probuzení je mnohem klidnější.

Když je pacient v narkóze, připravený k zákroku a monitorující přístroje v činnosti, operace může začít.



Důvod proč vaše fretka potřebuje tuto důležitou operaci.



Chov fretek vyžaduje zkušenost, trpělivost a hodně práce. Běžný majitel fretek bude na tom mnohem lépe, když si s touto činností vůbec nezačne.



Kastrace fretek má hned několik výhod.

Ta první je estetická. Fretky produkují v kožních mazových žlázkách silný pach. Kastrací se z velké části tento silný zápach snížením produkce mazu odstraňuje, kožíšek se stává méně mastným a tím i hedvábnějším.

Druhou výhodou je úprava chování. Samečci mají normálně agresivnější povahu a proto se obvykle musí od ostatních fretek chovat odděleně. Kastrace ve stáří 4. až 6. měsíců vývoji této agresivity obvykle zabrání.



Nejdůležitější výhodou kastrace samiček je záchrana jejich života. Fretka je „indukovaný ovulátor“. To znamená, že podobně jako domácí kočka, nekastrovaná samička ovuluje pouze v případě, když má sexuální kontakt se samečkem. V důsledku sexuální stimulace dochází u ní k produkci specifických hormonů, které umožní vaječníkům uvolnit vajíčka a ukončit říji. Bez uvolnění vajíček, vaječníky pokračují v produkci hormonu – estrogenu a samička zůstává v říji i několik měsíců. Estrogen během této doby se stává toxickým pro kostní dřeň a způsobuje fatální anemii.

U fretky která byla v říji déle než 3 – 4 týdny, by se proto před operací měl vždy nejdřív vyšetřit krevní obraz.


Příznaky říje



Nejvýraznějším příznakem říje je zduřelá, růžová vulva, která největšího zvětšení dosahuje asi měsíc od začátku říje. Doprovodním příznakem říje je i změna chování - snížené přijímání potravy, zkrácení doby spánku a podrážděnost.

Odhaduje se, že asi 90 % samic u kterých nedošlo k páření, hyne v prvním jaru-létu po jejich narození.

Nepřipusťte aby se vaše fretka stala číslem v této statistice.


Chirurgický zákrok



Kastrace samečků je poměrně rychlý, jednoduchý zákrok, při kterém jsou samčí pohlavní žlázy (varlata) odstraněny a cévy s kanálkami které k nim vedou, sterilním šicím materiálem (, který se časem sám vstřebá) podvázány. Většina samečků po zákroku odchází domů ještě tentýž den.

Při kastraci samiček (odborně nazývaná ovariohysterektomie) se z dutiny břišní, kde jsou umístěny, odstraňují vaječníky spolu s dělohou. Zkušenému chirurgovi operace netrvá dlouho a po operaci pacient většinou může jít domů ještě v den operace.

Operace se provádí v celkové narkóze, při které je pacient napojen na EKG, monitoruje se krevní tlak a tělesná teplota a na našem pracovišti se pomocí senzoru zjišťuje i hladina kyslíku v krvi.





Uzdravení po chirurgickém zákroku je poměrně velmi rychlé a pacienti během jednoho až dvou dnů opět běhají, tančí a dovádějí, stejně jako před operací.



S ohledem na všechny uvedené důvody které mluví pro kastraci a s ohledem na rizika a nebezpečí, které nastanou v případě opačném, majitelé fretek by neměli s vykonáním zákroku váhat.

Najdete nás

Běhounkova
Praha 5 - Nové Butovice


Telefon

+420 251 614 378


E-mail

vets4pets@seznam.cz