Krmení suchozemských želv

Suchozemské želvy jsou většinou všežravci, proto jim podáváme pícniny, plody ovoce a zeleniny, doplněné o živočišnou bílkovinu (především u mláďat). Příklady živočišné bílkoviny: vajíčko natvrdo, mléko, tvaroh, hmyz, červi, ojediněle kočičí granule. Tyto na bílkoviny bohaté potraviny však zkrmujeme 1-2x týdně, ne častěji. Při častějším podávání hrozí vyšší nárůst svalové hmoty, želva tzv. „vyroste“ z krunýře, má také přerostlý zobák a drápy. Vážnějším onemocněním, které také hrozí při nadměrném zkrmování bílkovin (hlavně kočičích granulí a sýrů) je dna (hyperurikémie). Při tomto onemocnění se ukládají krystalky kyseliny močové v ledvinách, měkkých tkáních i v podkoží. Léčba je složitá a ne vždy úspěšná.



Potrava se klade na misky, aby nebyla kontaminována substrátem a trusem.

Velmi důležité je želvu krmit pestrou stravou. Želvy vidí barevně a často je zaujmou výrazné barvy – červená, žlutá.



Co dělat aby želva neměla měkký krunýř? Rostoucí želvu je třeba krmit potravou nejen bohatou na vápník, ale i ve správném poměru vápníku a fosforu. Želva má v krvi konstantní hodnoty vápníku a fosforu v poměru 2:1. Pokud bude např. želva krmena denně ledovým salátem, který obsahuje více fosforu než vápníku, tj. má opačný poměr cca 1:2, tak želva musí chybějící vápník vzít z kostí a krunýře, a krunýř měkne!



Ve volné přírodě želva pije dešťovou vodu a rosu, ale v domácích chovech se ne každá želva naučí pít vodu z misky. V tom případě je třeba dávat šťavnatá krmiva, nebo např. listy pokropit vodou.



Prevence měknutí krunýře je krmení potravinami se správným obsahem vápníku a fosforu. Do těchto potravin patří: reveň, tuřín, čínské zelí, pampeliška květ a list, petržel, kadeřavá kapusta, zelí pórek, špenát – list, cibule – nať, ostružina. Tyto potraviny krmíme jako hlavní složku potravy, není nutné přidávat k nim vápník.



Průměrné zdroje vápníku jsou: celer, baklažán, naklíčené fazole, ředkev, hruška, jablko. Tyto zdroje potravy je třeba buď podávat méně často, nebo posypat přídavkem vápníku (drcená sépiová kost, drcené tbl. vápníku a lze i drcené vaječné skořápky). Nevyhovující zdroje vápníku: rajče, broskev, salát, okurka, jahody, brokolice, meruňky, růžičková kapusta, květák, chřest, řepa, banán, švestky. Tyto potraviny se musí vždy poprášit doplňkem vápníku a neměly by sloužit jako hlavní zdroj krmení. Ale zároveň obsahují důležité vitamíny a vlákninu, takže je velmi důležité také tyto potraviny zkrmovat.



Dále se pro pestrost mohou přidávat borůvky, avokádo, grep, třešně, ananas, hroznové víno, meloun, luční květy a květy ibišku.



Vápník se nedá předávkovat pokud zároveň nedodáváme vit. D3. Ideální stav je, pokud místo podávání vit. D3 formou kapek, používáme UV lampu, která stimuluje přirozenou tvorbu vit.D3 v kůži.

Najdete nás

Běhounkova
Praha 5 - Nové Butovice


Telefon

+420 251 614 378


E-mail

vets4pets@seznam.cz