Přehřátí (Hypertermie)

Léto je skutečně nádherné roční období. Během teplých letních měsíců nejsou domácí mazlíčci tolik uzavřeni doma a tráví podstatně více času venku. Je třeba dávat pozor, aby se Vašim kočkám i psům dařilo dobře i v zvlášť horkých letních dnech.

Pocení je účinným mechanismem pro ochlazování přehřátého těla. Lidské tělo má v kůži milióny potních žláz. Když dojde ke zvýšení tělesné teploty, začnou tyto žlázy produkovat pot. Na povrchu kůže se pot odpařuje a tím ochlazuje přehřátý organismus.

Psi a kočky se na rozdíl od lidí nepotí. Ochlazují se zrychleným dýcháním s vyplazeným jazykem. Nadechují se nosem a vydechují ústní dutinou. Tak dochází k určitému odpařování a tím i ochlazení. Tento způsob chlazení však není tak účinný jako pocení a tak mají zvířata větší problémy s udržením správné tělesné teploty v letních vedrech.

Přehřátí je vážný problém a je nejčastější příčinou náhlých úmrtí psů. Zvíře zanechané v přehřátém automobilu nebo zvíře, které nemá stín nebo vodu může zemřít na přehřátí během poměrně krátké doby. Cestujete-li se svým mazlíčkem, nebo když ho necháváte samotného doma musí mít neustále k dispozici dostatek čerstvé, chladné, pitné vody.

Některá zvířata jsou obzvláště citlivá na přehřátí. Mezi ně patří:

Mladá, stará zvířata nebo zvířata s nadváhou
Brachycefalická plemena (např. Bulldog, Boxer, Pekinéz, Lhasa Apso, Shi-Tzu, Bostonský Teriér a Perské kočky),
Zvířata se srdečními a respiratorními problémy
Zvířata s velmi hustou srstí.

Zvýšená námaha nebo intenzivní výcvik by neměl probíhat v poledních hodinách. Dlouhé procházky nebo výcvik provádějte nejlépe ráno nebo v podvečer. Při vycházkách nezapomínejte že Váš pes nenosí boty. Jeho tlapky jsou velmi citlivé a na rozpáleném tmavém povrchu se mohou snadno popálit.

V teplých a slunečných dnech nenechávejte Vaše zvíře nehlídané v uzavřeném autě delší dobu. V naprosto nezbytných případech, kdy Vaše zvíře musí zůstat v autě dodržujte následující doporučení:

Nechte otevřená všechna okna
Pokud je zvíře umístěno v přepravce nebo kleci, musí být dostatečně větraná
Vozidlo musí být zaparkováno ve stínu
Zvíře musí mít k dispozici pitnou vodu
Vraťte se k autu každých 10-15 minut a zkontrolujte stav Vašeho zvířete

V horkém létě může dosáhnout teplota uvnitř automobilu až 65 °C během 10-15 minut. Zvíře uvězněné v rozehřátém autě trpí přehřátím a může velmi rychle zemřít.

Najdete nás

Běhounkova
Praha 5 - Nové Butovice


Telefon

+420 251 614 378


E-mail

vets4pets@seznam.cz