Strach z odloučení
Zřejmě žádáme od našich psů hodně když očekáváme že se přizpůsobí našemu modernímu hektickému způsobu života. Naštěstí většina psů se adaptuje našemu životnímu stylu se zdánlivou lehkostí, ale pro některé je takovýto způsob života až příliš stresový. Mnozí z těchto psů vyjadřují své pocity tak, že se stávají destruktivními. Žít s takovým psem je pro majitele dost problematické.
Co je strach z odloučení ?
Jak už i sám název napovídá tato porucha je způsobená ze strachu z odloučení od svého pána. Zdá se že se vyskytuje častěji u některých plemen než u jiných, částečně je to i výsledek nedostatečné socializace během dospívání štěněte.
Proč vzniká strach z odloučení ?
Psi jsou rádi součástí smečky a vidí svého pána (ve většině případů) jako vůdce smečky. Není pro ně přirozené aby zůstávali sami, zatím co zbytek smečky odejde a provádí nějakou činnost bez nich. Tento stav se vyskytuje častěji u psů kteří opakovaně měnili domov, nebo svého pána v období dospívání, když jim bylo méně než jeden rok. Problém se zhoršuje když si někdo osvojí psa z útulku, zjistí že má destruktivní chování a chudák pes je vrácen zpět do útulku pro další, novou adopci.
Co spouští strach z odloučení ?
Problém může začít po období odloučení když byl pes umístěn na určitou dobu do útulku a pak se vrátí domů. Často k němu dochází také když jejich pán, po delším období stráveném doma např. po mateřské dovolené, po letních školních prázdninách apod. se vrátí zpět do práce. Pes si zvykl na společnost, na pozornost a najednou je sám v tichém, prázdném a opuštěném domě.
Jaké jsou příznaky strachu z odloučení ?
Vyskytuje se hlavně u mladých a dospělých psů. Většina psů se začne zneklidňovat když cítí že jejich pán se připravuje k odchodu. Sledují pána z místnosti do místnosti a prokazují mu nadměrnou příchylnost. Jakmile pán odejde, destrukce začíná… štěkání, močení, kálení uvnitř v bytě, a ničení domácího zařízení. Někteří psi když zůstanou sami zvrací, mají průjem, jiní se mohou i sebepoškozovat. Když se majitel vrátí, jsou pokorní až podlézaví, bojácně se krčí uprostřed spouště kterou nadělali, protože v předcházejících případech byli rozčileným majitelem potrestání.
Jak můžu mému psovi pomoct ?
Pomoc existuje, ale vyžaduje to velké úsilí, trpělivost a hodně času. Nikdy, ale nikdy nesmíte psa trestat když přijdete domů a uvidíte tu spoušť, protože by jste celý problém ještě podstatně zhoršil. Váš pes je ničitel protože se bojí být nechán osamocen. Jestli ho potrestáte, spojí si vás a tu spoušť s výpraskem. Když odejdete a zůstane v domě sám stává se destruktivním. Teď je sám s tím nepořádkem a začne mít ještě větší strach, protože když se objevíte je tu spoušť a je potrestán.
Léčba je cílená na postupné zvykání si na delší a delší intervaly samoty. Veterinář vám poradí jak s problémem zacházet a ve zvlášť těžkých případech vám asi doporučí specialistu zabývající poruchami chování psů. Po určitém úsilí se během čtyř týdnů stav u většiny psů zlepší a za několik měsíců budou na tom téměř dobře.
Existují nějaké léky ?
Váš veterinář vám může předepsat určité léky (účinkují přibližně jako prozac u lidí) které mohou pomoct překonávat strach vašeho psa. Bohužel tyto léky přímo neléčí, ale pro odstranění poruchy mohou být nápomocné a urychlit celkový léčebný proces.
Co mohu ještě udělat ?
Pamatujte si, že problém vzniká pouze když pes je nechán o samotě. Jestli musíte odejít na delší dobu, je lépe si někoho najít na hlídání, než aby byl pes dán do útulku. Jestli můžete, berte ho sebou dočasně do práce, pomůže to nejen vám ale určitě i vašemu psovi.
Najdete nás
Běhounkova
Praha 5 - Nové Butovice
Telefon
+420 251 614 378
vets4pets@seznam.cz